29 ogledov

Aluminij in Celje ustavila beg vodilnih

Zarifović Domžale Olimpija Ljubljana Prva liga prvenstvo SPS/nkolimpija.si
Aluminij je v 25. kolu Prve lige Telekom Slovenije doma presenetil ljubljansko Olimpijo (2:0). Domžale so z enakim rezultatom premagale Rudar in se Ljubljančanom približale s tekmo manj (2:0). Kolo presenečenj so na večerni tekmi zaključili Celjani, ki so doma premagali štajerske sosede in aktualne prvake Maribor (2:1).

Potem, ko so Ljubljančani v prejšnjem krogu zanesljivo zmagali v Domžalah, jim drugo gostovanje zapored ni prineslo novega uspeha, pa čeprav so igrali proti predzadnjemu Aluminiju. Ekipa iz Kidričevega je pokazala več volje po treh točkah, zeleno-beli pa predvsem v prvem polčasu niso pokazali veliko. Aluminij, pri katerem je Denis Topolovec poskrbel za pravi "evrogol", je kljub sedmi zmagi še vedno deveti, Olimpija pa je kljub sedmem porazu trdno druga.

Prvi strel proti golu so sprožili domači, a je Sandro Bloudek meril preveč po sredini vrat, tako da je Elvis Đafić žogo odbil. V 11. minuti pa so gostitelji povedli. Matic Črnic je izvedel prosti strel, lepo podal do Roberta Kureža, ki je nato iz bližine zadel za 1:0.

Po zadetku je na igrišču zavladalo rahlo zatišje, nove priložnosti gledalci niso videli vse do 42. minute, ko je sprožil Sandro Bloudek, a žogo poslal malce mimo gola. Ljubljančani so v prvem polčasu igrali precej anemično, prave priložnosti si niso priigrali.

Zmaji zapravljali priložnosti

V nadaljevanju so najprej gosti poskusili prek Nika Omladiča, ki je nevarno streljal, a se je izkazal Tomaž Murko. Po še nekaj bolj ali manj nenevarnih strelih na obeh straneh pa so imeli zeleno-beli v 60. minuti izvrstno priložnost za izenačenje, saj je Aljaž Medved v kazenskem prostoru napravil prekršek nad Nikolo Nikezićem, tako da je sodnik Roberto Ponis pokazal na belo točko.

Enajstmetrovko je izvedel kar Nikezić, a zgrešil. Domači so to zapravljeno priložnost kaznovali v 80. minuti, ko je Denis Topolovec mojstrsko z dobrih 30 metrov izvedel prosti strel in zadel levi zgornji kot Džafićevih vrat ter postavil končni izid.

Razlika ostaja enajst točk, Gobec že 501.

Celjani so z dobro igro presenetili Mariborčane in jih ugnali še drugič na treh medsebojnih tekmah v sezoni. Kljub četrtemu porazu ima Maribor še vedno zajetnih 11 točk naskoka pred prvo zasledovalko Olimpijo, Celje pa je z 11. zmago obdržalo stik s četrtim Koprom. Pred današnjo tekmo sta predsednica celjskega kluba Alenka Obrul in dirketor Maribora Bojan Ban nagradila Sebastjana Gobca, ki je v prejšnjem krogu vpisal 500. nastop za celjski klub, danes pa v svojem 501. nastopu Celjanom pomagal do odmevne zmage.

Tekma se je za mnoge začela kar precej nepričakovano. Že v drugi minuti so namreč Celjani povedli. Najprej je streljal Gregor Bajde, Jasmin Handanović je žogo odbil, a je bil pri njej najhitreje Andraž Žurej in jo potisnil v mrežo.

Trifković Berić Olimpija Ljubljana Maribor večni derbi četrtfinale Pokal Sloveni | Avtor: Anže Petkovšek Anže Petkovšek
Že štiri minute zatem so bili Mariborčani na pragu še višjega zaostanka, saj je po strelu Alexandra Srdića žogo šele na golovi črti izbil Nejc Potokar. V deveti minuti je Bajde z glavo meril čez mariborski gol, v 27. pa so domači povišali na 2:0.

Berić pokazal pot za povratek

Miha Zajc je s spretno akcijo popeljal žogo čez kazenski prostor in po preigravanju podal do Srdića, ki je z natančnim udarcem v desni spodnji kot zatresel mrežo. V 38. minuti so imeli domači novo priložnost, najprej je Srdić izgubil dvoboj ena na ena s Handanovićem, Žurej pa jo je nato skušal potisniti čez golovo črto, a je malce oplazila vratnico, tako da je mariborski vratar nevarnost odpravil.

Darko Milanič je hitro "na pomoč" s klopi poklical Roberta Berića, ki se mu je kmalu oddolžil za zaupanje. V 42. minuti je namreč v celjsko mrežo pospravil odbito žogo po strelu Gorana Cvijanovića.

V uvodu drugega polčasa so bili spet nevarnejši Celjani, najprej je poskusil Srdić, v 50. pa še Bajde, ki je bil sam pred Handanovićem, a je bil slednji uspešnejši. Dve minuti pozneje so prvič v drugem polčasu zagrozili še Mariborčani, natančneje spet Berić, toda njegov strel z roba kazenskega prostora je bil premalo natančen.

Maribor je počasi prevzemal pobudo, prišel do nekaj (pol)priložnosti, a v 81. minuti so bili blizu novem zadetku Celjani. Handanović je slabo izbil žogo, dobil jo je Žurej, ki je močno sprožil z 20 metrov, vendar zadel le vratnico.

Kosič s Triglavom do druge zaporedne zmage

Triglav je tudi na drugi tekmi pod vodstvom Dušana Kosiča prišel do zmage in se na lestvici prebil na sedmo mesto, tik pred današnjega tekmeca. Po malce previdnejšem začetku tekme, v katerem so imeli rahlo več od igre gosti, pa so bili nato Kranjčani precej konkretnejši, kar jih je nagradilo tudi z dvema goloma za zasluženo zmago.

Prvo lepo priložnost na tekmi so imeli Novogoričani. Jalen Pokorn je izgubil žogo na sredini igrišča, Dejan Žigon je nato pobegnil po desni strani, sprožil z dobrih desetih metrov, a žogo poslal malce mimo vrat. Le minuto pozneje je nevarno meril še Amedej Vetrih, a bil tudi on malce premalo natančen. Potem se je igra malce umirila, obe ekipi sta naredili precej napak na sredini igrišča, v 29. minuti pa so domači prvič resno ogrozili goriška vrata, saj je Aleš Poplatnik s strelom z glavo zatresel prečko.

stožice olimpija trening pred austria dušan kosić | Avtor: Anže Petkovšek Anže Petkovšek

Đurković znova v polno

Le dve minuti pozneje so Gorenjci povedli, ko je po podaji Davorja Bubanje v kazenskem prostoru z levico zadel Enis Đurković. Do konca polčasa so domači še nekajkrat sprožili, v 36. minuti je Đurković streljal preveč po sredini, minuto pozneje je Poplatnik žogo z glavo poslal mimo gola, tako kot Klemen Šturm z nogo v 43. minuti. Že pred tem je strel sprožil še Anže Jelar, Lamin Diallo pa je z glavo tik pred koncem prvega dela prav tako zgrešil cilj.

V 51. minuti je Alen Krcić s strelom z glavo zatresel prečko, v 53. pa so domači podvojili prednost, potem ko je Aleš Poplatnik pospravil žogo v mrežo po Đurkovićevem strelu. Gosti so le poredko prihajali pred vrata domačih, na drugi strani pa so domači znova prišli do strela v 65. minuti, a Đurković s strelom po sredini vrat ni resno ogrozil Vasje Simčiča.

V 80. minuti je rezervist Blaž Šujica še enkrat zatresel goriško mrežo, a sodniki zadetka zaradi prepovedanega položaja niso priznali. Goričani so sicer tekmo končali z igralcem manj, saj se je v 88. minuti poškodoval Nejc Praprotnik, Miran Srebrnič pa je dotlej opravil že vse tri menjave.

Elsner vodil Domžale do zmage

Čeprav Domžalčani tokrat niso poslušali napotkov trenerja Stevana Mojsilovića, ki je moral zaradi izključitve na prejšnji tekmi proti Olimpiji počivati, pa jih to ni posebej motilo. Ekipo je vodil pomočnik Luka Elsner in to uspešno, saj so Domžalčani premagali Velenjčane in se utrdili na tretjem mestu. Rudar pa je po dveh zaporednih zmagah doživel 12. poraz v sezoni, a ostal šesti.

Ekipi sta takoj začeli napadalno, posebej domači, a so gosti hitro vzpostavili ravnotežje in prišli do nekaj (pol)priložnosti. Domači so povedli v 18. minuti, ko je po kotu v kazenskem prostoru Rudarja najvišje skočil Darko Zec, a slabo zadel žogo, tako da je ta končala pri Gabru Dobrovoljcu, ki je z nogo ukanil Alena Pašagića. Prav Zec pa je hitro končal današnjo tekmo, saj je moral zaradi poškodbe iz igre že v 36. minuti.

Rudar tekmo končal z desetimi

Že minuto pred tem je Senad Jahić z več kot 30 metrov s prostega strela poslal pravi projektil proti domžalskim vratom, a ga je Nejc Vidmar ukrotil. V 41. minuti pa so Domžalčani podvojili prednost, ko je Slobodan Vuk prišel do žoge po strelu Marka Kovjenića s 25 metrov in zadel z dobrih desetih metrov.

V uvodu drugega polčasa sta obe ekipi sprožili nekaj nenatančnih strelov, pravih priložnosti pa gledalci niso videli. Zato pa je eno lepših v 71. minuti zapravil Slobodan Vuk, ko je že preigral velenjskega vratarja, a nato malce z desne streljal mimo vrat. V samem zaključku tekme so gosti ostali še brez izključenega Christiana Bubalovića, ki je v 80. minuti dobil drugi rumen karton, tako da so velenjski upi po preobratu dokončno splavali po vodi.

Koper proti Muri ostal stoodstoten

Koprski nogometaši so v tretjem medsebojnem dvoboju v sezoni še tretjič ugnali Sobočane. Z enajsto zmago, drugo domačo zapored, v prvenstvu so dokaj trdno na četrtem mestu lestvice, medtem ko je Mura 05 precej trdno na dnu. Za predzadnjim Aluminijem, ki je v sredo malce presenetljivo ugnal Olimpijo, zdaj zaostaja štiri točke.

Nevarneje so začeli gosti, ko je v drugi minuti po kotu Mario Sačer z vsega petih metov z glavo streljal čez domača vrata. Domači so povedli iz prvega resnega napada. Leo Štulac je žogo mojstrsko s prsmi sprejel približno 18 metrov od gola, nato pa z volejem zadel v levi kot Murinih vrat. Deset minut pozneje je Matej Pučko lepo preigraval po levi strani, pritekel na rob kazenskega prostora Mure, močno streljal, vratar gostov Filip Draković pa v rokometnem slogu z nogami obranil ta strel. Do konca prvega polčasa je sledila prava uspavanka.

Šimić z evrogolom dvignil obrvi oglednikom

Drugi polčas se je začel z lepo priložnostjo najstnika Domna Črnigoja, ki je po podaji Gorana Galešića streljal z desetih metrov le kakega pol metra mimo gola. V 54. minuti je Pučko pritekel sam pred vratarja Drakovića, ki pa je bil v dvoboju ena na ena uspešnejši. Sedem minut pozneje se je Galešić s približno 25 metrov nenadoma odločil za strel, vratar Mure pa je z začetniškim posredovanjem omogočil domačim povišanje vodstva.

Sledile so minute gostov. V 79. minuti je Sačer sam neoviran z lobom poskusil premagati Igorja Nenezića, ki je stal precej iz vrat, a je žoga zadela prečko, odbite žoge pa Vedranu Vinku z vsega petih metrov ni uspelo potisniti v mrežo. Zasluženi zadetek so gosti dosegli v 87. minuti. S pravim "evrogolom" s prostega strela s 25 metrov je nase opozoril Marko Šimić. Ko so gledalci mislili, da se bo tekma zapletla, pa je vsega nekaj trenutkov pozneje Galešić s skoraj 30 metrov z duhovitim lobom premagal Drakovića za končnih 3:1.