Slovenija
54 ogledov

Razlike kljub uniformam

učenci šola šolniki Živa Zakšek
Šola. Ministrstvo s skupino, ki bo proučevala smiselnost uvedbe enotnih oblačil.

Izobraževanje. “Menim, da bi šolske uniforme minimalno prikrile socialne razlike med učenci. Te bi se še vedno kazale drugje – pri mobilnikih, šolskih torbah ...” pravi Marjetka Balkovec Debevec, članica delovne skupine, ki jo je imenovalo ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, da bi proučila smotrnost uvedbe šolskih uniform. Balkovec Debevčeva iz Slovenskega šolskega muzeja, tudi kustusinja razstave Kaj naj oblečem za v šolo?, je edina zunanja strokovnjakinja štiričlanske komisije. Smiselnost uvedbe šolskih uniform bodo proučevali tudi vodja sektorja za osnovno šolstvo Boris Zupančič ter Marjeta Loborec Škerl in Urška Klopčič s šolskega ministrstva. Skupina bo prav tako izpeljala širšo javnomnenjsko raziskavo, za katero pa na ministrstvu še ne vedno natančno, kako jo bodo izvedli in koliko anketirancev bodo vključili.

Oblačila niso faktor

“Potreben bo tehten razmislek, kaj bi poenotenje oblačil, ki v razlikovanju med otroki niso pomemben faktor, sploh pomenilo. Prvo vprašanje pa je seveda finančno, posebno če bi stroške za uniforme morali kriti starši,” pravi Balkovec Debevčeva. Delovna skupina bo proučevala tudi finančne vidike morebitne uvedbe uniform.

Uniforma okoli sto evrov

Kdo bi financiral šolske uniforme, starši ali ministrstvo, za zdaj ni znano. V šiviljstvu Manon, kjer šivajo tudi uniforme, ocenjujejo, da bi šolska uniforma po vzoru britanskih različic stala od 70 do sto evrov.

Komentarjev 14
  • macamica 18:38 22.september 2013.

    To ni nič drugega, kot da bo nekdo na veliko služil.

  • dragec 14:15 22.september 2013.

    Ideja, SV itak ima težave z uniformami, podarimo jih šolam, nekaj koristnega za ljudstvo

  • 89943da6c76f273b8ff347bd3224d5d4e3bf388c 10:27 22.september 2013.

    70 do sto evrov za kos? V Veliki Britaniji jih Asda prodaja po 25 funtov komplet.