Slovo ACH z dobljenim nizom proti favoritom

ACH Volley Tours Liga prvakov Stožice
1/16
Saša Despot
ACH Volley je slovo od Lige prvakov vzel s petim porazom proti zmagovalki skupine Piacenzi z 1:3 (22, -21, -15, -22). Od dresa Ljubljančanov se je poslovil Milan Rašić, ki odhaja v Cannes.

Ljubljanski odbojkarji se poslavljajo od evropske sezone 2013/14. Za konec skupinskega dela Lige prvakov so gostili italijanske podprvake, ki so bili v prvi tekmi doma boljši s 3:1, ter iztržili poraz z 1:3. Končni izkupiček ACH Volleyja v skupini A je tako pet porazov in ena zmaga. V domači dvorani Stožice, kjer se je tokrat za slovo od Evrope zbralo nekaj manj kot 3000 navijačev, pa so oranžni zmaji za začetek premagali Dupnico, izgubili pa s Toursom in Piacenzo.

Tekma z Italijani niti ni imela pravega rezultatskega naboja. Piacenza je praktično že osvojila prvo mesto v skupini A, za ACH je bilo dosegljivo največ tretje, kar pa ne bi bilo dovolj za nadaljevanje sezone v evropskih tekmovanjih, niti v za razred slabšem pokalu Evropske odbojkarske zveze (CEV).

Rašić za slovo v prvi postavi

Že pred tekmo je bilo tudi jasno, da bodo Ljubljančani po končani evropski sezoni še bolj oslabljeni: srbski reprezentant Milan Rašić se je dogovoril za selitev v francoski Cannes, njegova zamenjava v Ljubljani bo Hrvat Ivan Mihalj, ki pa proti Piacenzi še ni igral. Zato pa je še zadnjič igral Rašić, trener Luka Slabe ga je seveda imel v prvi postavi.

Začetek domačih ni bil slab. Uvodni niz je bil sicer precej izenačen, ritem pa so dolgo narekovali Ljubljančani. Dobro je deloval blok, Rašić, kapetan Andrej Flajs in Andjelko Ćuk pa so poskrbeli, da je ACH vodil ob prvem tehničnem odmoru (8:5) in še z 12:9. Pozneje so Italijani izenačili in tudi prevzeli vodstvo, vendar njihova prednost ni bila večja od točke ali dveh. V končnici pa so bili spet bolj zbrani in natančni domači odbojkarji, prišli do izenačenja na 19:19 in 22:22 ter si priigrali dve zaključni žogi, že prvo pa je Rašić izkoristil.

Kubanski ritmi ustavili nalet

V nadaljevanju so začeli gostje stvari postavljati na pričakovano mesto. Ko je bilo na semaforju 7:11 in pozneje že 11:17, se je zdelo, da čaka ACH hiter konec niza. A polminutni odmor Slabeta, razigrani kapetan Flajs in nekaj sreče (pri asu slednjega so sodniki spregledali, da je žoga končala izven igrišča) so poskrbeli za izenačenje na 19:19. A preobrata domači le niso zmogli, robustni kubanski srednji bloker Robertlandy Simon Aties pa je zrežiral novo vodstvo Piacenze in zmago v drugem nizu s 25:21.

Italijani so po dobljenem drugem nizu nato prevzeli vajeti igre v svoje roke. V tretjem je bil izid sicer do prvega tehničnega odmora izenačen, a so gostje s serijo točk in dobrim blokom počasi povečevali prednost. Slabe je poskušal z menjavami, v igro pošiljal Jana Brulca in Jana Klobučarja, vendar ni mogel spremeniti poteka niza. Pri 20:12 za goste in nizu točk Kevina Le Rouxa je bilo jasno, da bo tudi ta niz še bolj zanesljivo pripadel gostom, ki so zmagali s 25:15.

Brez petega niza

Kljub vidni želji, da bi odločitev o zmagovalcu prestavili na peti niz, pa so nato domači igrali le še enega. V četrtem so bolje začeli in vodili do 6:5, pri tehničnem odmoru so že tesno vodili tekmeci, ki so za vodstvo 11:9 po zaslugi Luce Tencatija rešili skoraj zanesljivo točko domačih. Nadaljevanje je bilo podobno kot v tretjem nizu; Italijani so bolje napadali in zbirali točke, ACH pa se je občasno še približal (12:16, 16:19, 18:20), nato pa zmogel moči še za zadnji napad: pri 21:21 je bilo izenačeno in domači so začutili priložnost za preobrat.

Toda Aties je z dvema blokoma ustavil nalet oranžnih ter zagotovil zmago Piacenzi in s tem konec tekme pri izidu 3:1. Gostje so tako potrdili prvo mesto v skupini in boljše izhodišče pred nadaljevanjem tekmovanja, domačim pa je v tolažbo ostal spodbuden aplavz najzvestejših navijačev.