18 ogledov

Le "Jugoslovani" premalo za prvake

Malcolm Delaney Žalgiris Bayern Evroliga
1/10
V petek so bile odigrane še zadnje tri tekme prvega kola. V derbiju v skupini E je Olympiacos Mirze Begića ugnal Fenerbahçe Gašperja Vidmarja (95:82). Bayern je v gosteh visoko slavil pri Žalgirisu (66:84), CSKA pa po podaljšku pri Lokomotivi (77:84).

V derbiju kola sta se v skupini E merila Olympiacos in Fenerbahçe. Obe moštvi sta v Top 16 krenili z lepimi obeti, saj so Grki ob madridskem Realu edini ostali neporaženi v prvem delu Evrolige, medtem ko so varovanci Željka Obradovića ob osmih zmagah zabeležili dva poraza.

Srečanje so bolje odprli aktualni evropski prvaki, na krilih Vassilisa Spanoulisa in Stratosa Perperoglouja so po prvi četrtini vodlili za osem točk (27:19). Grki so v drugi in tretji četrtini ostajali v prednosti, a se niso zmogli oddaljiti od tekmecev, ki so drugi in tretji del igre dobili za točko. Tudi v zadnji četrtini sta moštvi še naprej več pozornosti kot obrambi namenjali napadu, vse do zadnjih minut pa je Fener ostajal blizu domačinom. Šele ko so rdeče-beli v predzadnji minuti povedli za deset (92:82), je bil zmagovalec dokončno znan. Končni izid je s trojko s skoraj devetih metrov postavil nenadkriljivi Spanoulis.

Domači navijači so bili še posebej veseli zmage, saj njihovi ljubljenci niso ugnali le turškega moštva, "skalpirali" so tudi dolgoletnega trenerja svojega največjega rivala Panathinaikosa - Obradovića. V ekipi nekdanjega stratega Partizana je bilo strelsko najbolj učinkovitih kar pet igralcev s prostorov bivše Jugoslavije. Branilec turške reprezentance bošnjaških korenin (in nesojeni slovenski reprezentant) Emir Preldžić je dosegel 17 točk, Hrvata Bojan Bogdanović in Luka Žorić sta jih vknjižila 16 oz.13, Srb Nemanja Bjelica jih je dodal 11, osem pa Slovenec Gašper Vidmar. Zelo nerazpoložen je bil makedonski reprezentant, Američan Bo McCallebb, zmogel je le štiri točke. Kljub rezultatsko dokaj zanesljivem slavju (95:82) je Olympiacos na trenutno skoraj povsem nepomembni lestvici po prvem kolu šele četrti, saj so košarkarji Laboral Kutxe, Panathinaikosa in Barcelone v četrtek zabeležili še višje zmage.

Novinci deklasirali Žalgiris sredi Kaunasa

Svetislav Pešić Žalgiris Bayern Evroliga  | Avtor: EPA EPA
V skupini F sta bila v petek na sporedu dva obračuna. Manjše presenečenje je gotovo visok domači poraz Žalgirisa proti novincu med elito - münchenskemu Bayernu (66:84). Nemci so brez večjih težav nadzorovali potek srečanja, ob dobro organiziranih napadih in razpoloženih strelcih so že ob polčasu vodili za 12 točk (36:48), po 30 minutah se je naskok Bavarcev podvojil (48:72). V zadnji četrtini so Litovci lahko le kozmetično popravili izid.

Ruski derbi med Lokomotivo in CSKA so po podaljšku dobili gostje iz Moskve (77:84). Zelo izenačeno tekmo, v kateri sta obe ekipi odlično metali izza črte, bi lahko s trojko ob koncu rednega dela odločil Miloš Teodosić, ki pa se je za zgrešen met oddolžil v podaljšku, v katerem je bil gonilna sila moštva iz prestolnice. Na koncu je Srb zbral 16 točk, pet skokov in štiri asistence. Moskovčani so imeli polovičen izkoristek metov za tri (12/24), domačini pa so si odstotek nekoliko pokvarili s hitrimi meti v podaljšku, ko so lovili rezultat.