23 ogledov

Benfica zdržala: za lovoriko s "prvaki" Chelseajem

(Basel - Chelsea)
1/21
Chelsea se je z izjemnimi devetimi minutami v drugem polčasu, ko so proti Baslu zabili kar tri gole, uvrstil v finale Evropske lige (3:1). Branilci naslova Lige prvakov tako ostajajo v igri za drugo zaporedno evropsko krono. Benfica je z identičnim rezultatom doma premagala Fenerbahče in bo nasprotnik modrih v finalu na Amsterdam Areni.

Čeprav ga (še) ni v Londonu, je Chelseajevo tekmo z Baslom na Stamford Bridgeu zaznamoval portugalski trener José Mourinho. "José prihaja domov!" so peli privrženci modrih, ki bi lahko že po nekaj minutah objokovali zaostanek ali se veselili gola Franka Lamparda.

Kapetan, ki je le še za en zadetek oddaljen od rekordnega dosežka klubske legende Bobbyja Tamblinga (202 gola za Chelsea), je že po nekaj minutah stresel okvir švicarskih vrat, ko ga je samega pred Yanna Sommerja poslal Fernando Torres.

Toda Basel je bil vse prej kot nedolžen in potem, ko je Marco Streller pripravil strel Mohamedu Salahu, ki mu ga je Petr Čech ubranil, je poskus Valentina Stockerja z roko preusmeril Ryan Bertrand, a sodniška ekipa ni reagirala. Toda Stocker je zadoščenje dobil v zadnjem napadu polčasa, ko je z lepo podajo mimo Garyja Cahilla našel Salaha za izvrsten gol in nepričakovano vodstvo.

Še en evrogol Luiza

Drugi polčas je Chelsea začel silovito in že po sedmih minutah tekmo obrnil na glavo. Eden Hazard je po slalomu med Švicarji našel Lamparda, ki je v obrambo prisilil Sommerja, na odbito žogo pa je za svoj peti gol na zadnjih osmih tekmah skočil Torres. Španec je imel noge zraven tudi pri vodilnem zadetku, ko je njegov odbiti strel v mrežo pospravil Victor Moses.

Norih devet minut je s še bolj norim zadetkom od daleč zaključil David Luiz, ki mu je kljub "javnim pozivom" po strelu žogo nastavil Lampard, Brazilec pa je fantastično zabil verjetno odločilni gol za 3:1. Basel se je sicer približal znižanju rezultata, a se je žoga po strelu Fabiana Freia po Branislavu Ivanoviću odbila tudi od prečke.

Švicarji so se nato dokončno vdali in Chelsea je kljub številnim menjavam zadržal prednost,  ki ga je zanesljivo popeljala v nov evropski finale. Po lanskem zmagovitem v Ligi prvakov  bi lahko modri zdaj kot prva ekipa v zgodovini osvojili dve zaporedni evropski kroni.

"Dvojček" Cardoza začel norijo v Lizboni

Benfica je na stadionu luči v Lizboni že po manj kot desetih minutah igre izničila zaostanek s prve tekme proti Fenerbahčeju. Po podaji s strani je z natančnim strelom ob vratnici vratarja Volkana Demirela premagal Nicolás Gaitán.

Delirij na portugalskih tribunah se je vseeno hitro polegel - Ezequiel Garay je nesrečno skakal za žogo v svojem kazenskem prostoru in jo "prestavil" z roko, francoski sodnik Stéphane Lannoy pa je neusmiljeno dosodil najstrožjo kazen, ki jo je brezhibno izkoristil Dirk Kuyt. Benfico je deset minut pred polčasom v igro za napredovanje spet vrnil Óscar Cardozo, ki je natančno meril z roba kazenskega prostora.

Cardozo Benfica Fenerbahče Evropska liga polfinale | Avtor: EPA EPA
Paragvajec je s svojim drugim golom večera začel še eno noro slavje v Lizboni, potem ko se mu je po podaji v sredino žoga srečno odbila v prostor, osmoljenec zadnjega svetovnega prvenstva pa pred Demirelom ni grešil.

Številni turški navijači na Portugalskem in po svetu so nemočno čakali na juriš svojih ljubljencev, ki golu Arturja do konca tekme praktično niso resneje zapretili. Benfica si je tako priigrala finalni zmenek s Chelseajem, ki se bo zgodil 15. maja na amsterdamski Areni. Prav Benfico je Chelsea v lanski sezoni s skupnih 3:1 izločil iz četrtfinala Lige prvakov, ki jo je na koncu premierno tudi osvojil z zmago nad Bayernom.