163 ogledov

Slovenski adut padel na prologu

geraint thomas EPA
Britanec Geraint Thomas je zmagovalec uvodnega prologa v nemškem Düsseldorfu na 104. kolesarski dirki po Franciji.

Štirinajst kilometrov dolgo progo je član ekipa Sky premagal v času 16:04 minute. Slovenski adut na današnji etapi Primož Roglič je ob padcu na prvem delu trase končal na 65. mestu.

Uvodni kronometer je popestril še dež, ki sicer sprva ni bil pretirano močan, nekoliko bolj je začelo padati tik pred startom Rogliča. Nekdanji smučarski skakalec je pred začetkom toura sodil v ožji krog favoritov za skupno zmago, toda po padcu 3,8 kilometra po začetku etape je bilo sanj o visoki uvrstitvi konec. Skozi cilj je prišel 52 sekund za Thomasom.

Na razmočenih cestah se je kar nekaj kolesarjev znašlo na tleh, posebej grdo je padel Španec Alejandro Valverde, glavni pomočnik Kolumbijca Naira Quintane, ki je pri veliki hitrosti padel in zletel v ograjo.

Tudi glavni favorit za skupno zmago, svetovni prvak Tony Martin iz Nemčije, ni zmogel preseči čas Thomasa. Na četrtem mestu je zaostal za osem sekund. Drugi je bil Švicar Stefan Küng, ki je za Thomasom zaostal pet sekund. Na tretjem mestu je končal nekdanji svetovni prvak, Belorus Vasil Kirijenka, sicer še en kolesar ekipe Sky, ki je za zmagovalcem zaostal sedem sekund.

"Občutek je neverjeten. Nisem verjel, da se lahko zgodi kaj takega, menil sem, da me bo Martin premagal. Ali pa kdo drug," so bile prve besede Thomasa, ki je etapno zmago proslavil z maserjem ekipe, Slovencem Markom Džalom.

Od favoritov za skupno zmago je Tour de France najbolje začel branilec naslova Britanec Christopher Froome, ki je bil šesti. Avstralec Richie Porte je bil 49., 35 sekund počasnejši od Frooma. Quintana je končal na 53. mestu, Španec Alberto Contador na 68.

V mestu ob reki Ren se je od slovenske četverice prvi na progo podal Grega Bole, ki je bil na koncu tudi najboljši od treh Slovencev v dresu Bahrain-Meride. Bole je bil na koncu 136. Janez Brajkovič je končal kot 140., Borut Božič pa kot 164.

V nedeljo bo na sporedu druga od 21. etap, ki se bo začela v Düsseldorfu in po 203,5 kilometra končala v belgijskem Liegeu, ko se bo najverjetneje za etapno zmago udarili sprinterji. Vmes bosta dva vzpona, oba četrte kategorije.