16 ogledov

Brez usluge Čehov: Hrvati v Ljubljano

Krstić Strelnieks Srbija Latvija EuroBasket Jesenice Podmežakla
1/42
Hrvaška se je z zmago nad Češko uvrstila v drugi krog evropskega prvenstva (70:53). Tam bodo presenetljivo tudi Belgijci, BiH pa je za las ostala brez napredovanja. Rusi do prve zmage, Italijani brez poraza iz Kopra.

Tako Hrvaška kot Češka sta pred medsebojnim obračunom imeli možnost, da si priborita vstopnico za drugi del eurobasketa. Do nje so na krilih glasnih navijačev prišli Hrvati, ki so bili boljši tekmec predvsem v drugem polčasu. S hrvaško zmago si je dokončno pot v Stožice priborila tudi Slovenija, ki bo v Ljubljano ob pričakovani zmagi nad Poljsko prenesla tri točke.

Po uvodnem zabijanju Jana Veselýja je Hrvaška s petimi zaporednimi točkami povedla. Po češki prednosti za koš (7:5), so Hrvati napravili delni izid 7:0. Čehi z meti za tri točke dobri dve minuti pred koncem prve četrtine povedli s 15:14, prednost točke pa zadržali do konca prvih desetih minut (17:16). Češki košarkarji so prednost povišali na 25:19, Hrvati pa so hitro odgovorili s hitrima košema, po petnajstih minutah pa izenačili na 27:27. Čehi so si še enkrat priigrali štiri točke prednosti, a na odmor odšli z rezultatom 33:32.

V nadaljevanju je Hrvaška hitro dosegla pet točk in poskrbela za navdušenje številnih navijačev v belo-rdeči barvi, Češka pa jih je še enkrat več ujela (40:40). Nato je Hrvaška prišla do sedmih zaporednih točk in v zadnjo četrtino vstopila s prednostjo 47:42. V tej so Hrvati brez težav polnili nasprotni koš, tudi ko so se Čehi zbrali in nekoliko zmanjšali zaostanek, pa se je na drugi stran našel igralec, ki je zadel v ključnem trenutku in znova naredil razliko.

Španci končali v slogu

Španija je predtekmovanje končala s štirimi zmagami in enim porazom, ki jim ga je prizadejala Slovenija. Po nedeljski visoki zmagi proti Poljski so tokrat potolkli še Gruzijo. Ta se je dostojno upirala le v prvi četrtini, nato pa je španski stroj prestavil v višjo prestavo in povsem zasenčil tekmece. Pri Španiji so se med strelce vpisali pravi vsi igralci, še najbolj pa sta bila razpoložena Ricky Rubio s 16 in Sergio Rodríguez s 15 točkami.

Po prvem košu na tekmi Rubia, so Gruzijci s petimi zaporednimi točki povedli s 5:2. Branilce naslova je v igro vrnil Rubio (5:5), nato pa je Gruzija držala minimalno vodstvo vse do šeste minute, ko so Španci z delnim izidom 8:0 povedli s 15:9. Minuto pred koncem so Gruzijci z dvema zaporednima trojkama izenačili, 17:17 pa je bilo po koncu prve četrtine.

Rubio spet nosilec

Španija si je vnovič nekaj višjo prednost priigrala v obdobju me 16. in 18. minuto, ko je nanizala sedem zaporednih točk (33:27), v zaključku prvega polčasa pa z osmimi zaporednimi točkami na odmor odšla s prednostjo 12 točk (41:29).

Španska prednost je prvi polovici tretje četrtine rasla iz napada v napad, razigral se je predvsem Rubio, ki je v tem obdobju dosegel devet od 15 španskih točk. Španci so v tej četrtini povsem zasenčili tekmece, prednost pa povišali na 23 točk (62:39). Selektor ekipe s Pirenejskega polotoka Juan Antonio Orenga je v zadnjem delu tekme ponudil priložnost igralcem, ki so v prvih štirih krogih igrali manj, ti pa so njegovo zaupanje povsem upravičili in razliko do konca še povišali.

BiH nesrečno izpadla

Poleg Makedoncev se je v ponedeljek na zadnji dan predtekmovanja poslovila tudi hrabra reprezentanca Bosne in Hercegovine. "Zmaji" so proti Litvi potrebovali zmago z dvomestnim številom točk, po izenačeni prvi četrtini pa je s košem Elmedina Kikanovića na odmor odšla z vsega točko naskoka.

V drugem polčasu se je razigral predvsem Mirza Teletović, ki je neustavljivo zadeval z neverjetnih položajev za pet točk prednosti (57:52), bosanski zvezdnik pa je poskrbel tudi za naskok s plus 16 (74:58) in v delirij spravil tudi komentatorja. Litovci so se še pravočasno prebudili in po drami v zadnjih sekundah le dovolj znižali zaostanek za preživetje na turnirju.

Slovo Makedoncev in veselje Latvijcev

Makedonci so na zadnji tekmi skupinskega dela proti Latviji potrebovali zmago za deset točk, a so varovanci Aleša Pipana na Jesenicah začeli katastrofalno. Latvijci so po štirih minutah vodili z 12:0, ko je prvi koš, sicer trojko, zadel Pero Antić.

Prav slednji je bil po nedeljskem porazu z Bosno in Hercegovino še posebej oster, ko je dejal, naj novinarji kar Pipana vprašajo, zakaj reči v četrti reprezentanci Evrope ne delujejo. Antić je bil sicer eden redkih, ki je pred polčasom kolikor toliko držal korak z nasprotniki. Slednji so se brez ovir sprehajali skozi luknjičavo obrambo "sonc".

S tremi točkami so Makedonci sicer dobili tretjo četrtino, a se nikoli niso zares približali zmagi, kaj šele zmagi z desetimi točkami razlike. Njihova številčna navijaška armada, ki jih je v Litvi pred dvema letoma z navdušenjem pospremila do največjega uspeha v zgodovini, je tokrat razočarana zapuščala turnir v Sloveniji.

Slovenci z Italijo, Finsko in Grčijo

V skupini A je Izrael s porazom proti že prej odpisani Nemčiji (76:80) izgubil še zadnje možnosti za napredovanje. Slednjega so si kljub večernemu porazu proti Francozom priigrali še Belgijci. Ukrajinci so se prvič doslej prebili med 12 najboljših na EP in se tako pridružili galskim petelinom, potem ko so brez težav odpravili Britance. Te so strli v sedmih minutah ob koncu in začetku drugega polčasa z delnim izidom 22:6.

V skupini D, ki se v nadaljevanju prvenstva križa s celjsko, je bilo glede potnikov v Stožice že v nedeljo vse jasno. Štiri točke bodo naprej nesli Italijani, ki so dobili vseh pet tekem, danes so tesno ugnali odpisane Švede (82:79). Za boljše izhodišče so se v medsebojni tekmi pomerili Finci in Grki, uspešnejši pa so bili košarkarji s severa Evrope (86:77), ki bodo tako v Ljubljano prenesli tri točke, Grki pa le dve. Zvečer sta se pomerili že prej izadli ekipi Turčije in Rusije, boljši so bili slednji (79:77).