Hrvati po podaljšku ugnali Slovence

Eurobasket Slovenija-Hrvaška
1/19
Saša Despot
Slovenija je doživela prvi poraz na EP, v Zlatorogu je bila po podaljšku boljša Hrvaška (76:74). Slovenci imajo za nadaljevanje zaenkrat zagotovljeni le dve točki.

Slovenija je dvoboj začela z Goranom in Zoranom Dragićem, Jako Blažičem, Juretom Balažičem in Mirzo Begićem na centrskem položaju. Hrvaški selektor Jasmin Repeša ni presenetil z začetno peterko.

Domačini so srečanje bolje odprli, po trojki Gorana Dragića v 5. minuti so varovanci Božidarja Maljkovića tako povedli za šest točk (12:6), priključek sta pri Hrvatih držala Ante Tomić in Bojan Bogdanović. Do konca prve četrtine so Slovenci zadržali pet točk naskoka, nekaj sekund pred koncem je na 20:17, končni izid prve četrtine, znižal Luka Žorić po podaji Damirja Markote.

Slovenija je bolje začela tudi drugih deset minut, po dveh trojkah Domna Lorbka je bila prednost spet občutnejša (28:19). Toda Hrvati so se spet približali, po dveh zadetih prostih metih Damjana Rudeža sta bili ekipi ponovno skupaj (29:27), nalet "kockastih" je z novo trojko prekinil Goran Dragić (32:27). Slednji je, po kratkem izenačenju na 33, tudi v naslednjih minutah skrbel za minimalen naskok gostiteljev, ki ga je z dvema košema nadgradil njegov brat Zoran (39:33). Izid polčasa je s srečnim košem izpod obroča postavil Uroš Slokar (41:35).

Odličen uvod v nadaljevanje

Start tretje četrtine je zopet pripadel Slovencem. Po polaganju Lorbka in nešportni osebni napaki Žorića so gostitelji na veselje gledalcev v Zlatorogu pobegnili na dvomestno razliko v točkah (48:37). Po dveh prostih metih Gašperja Vidmarja se je prednost še povečala (50:37). Serijo domačih je s trojko prekinil Krunoslav Simon (50:40). Še naprej je bil odlično razpoložen Goran Dragić, v 27. minuti pa je trojko dodal še Boštjan Nachbar (57:45), a mu je hitro odgovoril Roko Leni Ukić (57:48). Hrvati se tu niso ustavili in po košu in zadetem prostem metu Tomića so ob koncu tretjega dela igre še enkrat več skorajda ujeli Slovence (57:55).

"Kockasti" so na začetku zadnje četrtine povedli po trojki Daria Šarića (57:58). Serijo južnih sosedov je z enim zadetim prostim metom prekinil Zoran Dragić (58:58), njegov brat pa je Slovenijo spet popeljal v vodstvo (60:58). Živčnost je naredila svoje in na obeh straneh je bilo prelahko zapravljenih nekaj napadov. Po košu Bogdanovića so gostje spet povedli za točko (60:61). Strelski post je v 39. minuti s trojko prekinil Edo Murić (63:61), a že v naslednjem napadu je z isto mero vrnil Bogdanović (63:64). Murić je nato v protinapadu silovito zabil in poskrbel za novo vodstvo Slovenije na začetku zadnje minute (65:64).

Hrvati so nato zapravili dva napada, a tudi dvakrat dobro skočili v napadu. Po drugem skoku je Tomić zadel le en prosti met (65:65), domačim pa je ostalo dovolj časa za zadnji napad. Tri sekunde pred koncem je Bogdanović z malo osebno napako prekinil napad Slovenije. V zadnji sekundi je Nachbar zgrešil trojko in sledili so podaljški.

Zmagovalca odločil podaljšek

Podaljšek so bolje odprli Hrvati, Rudež je zadel izza črte (65:68). Slovenci so nato zadeli le en prosti met, na drugi strani pa je Bogdanović "potopil" še eno trojko, takoj zatem pa je Ukić ukradel žogo in v protinapadu povišal prednost Hrvatov na sedem točk (66:73). Po minuti odmora je bil z metom izza črte uspešen Lorbek (69:73), Nachbar je zabil še met s polrazdalje in spet se je obetala drama (71:73). "Gogi" je že v naslednjem napadu zamudil priložnost za izenačenje, kar je hitro kaznoval Rudež z novo trojko (71:76). Pri tem rezultatu so Maljkovićevi varovanci zapravili dva zaporedna napada in v zadnje pol minute krenili z zaostankom petih točk.

Po zapravljenem napadu na obeh straneh je Goran Dragić šest sekund pred koncem s polaganjem znižal zaostanek fantov v belih dresih (73:76). Štiri sekunde pred koncem je Lorbek storil osebno napako nad Tomićem, ta pa je zgrešil oba "penala" in ponudil še eno priložnost domačim. Po hitri osebni napaki je Lorbek zadel prvi prosti met, drugega namenoma zgrešil, Slovenci pa niso uspeli zabiti iz odbite žoge in ostalo je pri tesni zmagi Hrvaške (74:76).

Upajo na zmago Čehov

Hrvati se bodo v zadnjem kolu za napredovanje pomerili s Češko, v primeru zmage naših južnih sosedov bodo Slovenci v drugi del EP prenesli dve točki, v primeru zmage Čehov pa štiri.