20 ogledov

Sir Bobby bi bil ponosen: čudežni Bale odločil derbi

Bale Collins O'Neil West Ham United Tottenham Hotspur Premier League Anglija lig
1/12
Gareth Bale je z dvema goloma, drugega je z izjemnim strelom zabil prav v 90. minuti, odločil londonski derbi z West Ham Unitedom in Tottenham na dvorišču starih rivalov dvignil že na tretje mesto v Premier League (3:2). Vse to pred derbijem z Arsenalom. Pri West Hamu so pred tekmo sicer obeležili 20. obletnico smrti klubske ikone Bobbyja Moora.

Navijači West Ham Uniteda so zaman čakali na zmago, s katero bi primerno počastili spomin na svojega legendarnega kapetana Bobbyja Moora in se oddaljili od mest, ki na koncu sezone vodijo v drugo ligo, saj jih je na domačem igrišču z dvema fantastičnima goloma Garetha Bala zasluženo premagal Tottenham, ki je zdaj na tretjem mestu prehitel Chelsea.

Bale je po vodilnem zadetku v prvem polčasu neuspešno obstreljeval gol nepremagljivega vratarja Jussija Jääskeläinena, vmes pa je obrambno naravnanemu West Hamu celo uspelo povesti. Najprej je enajstmetrovko po prekršku Scotta Parkerja uspešno izsilil in izkoristil Andy Carroll, po neverjetni zapravljeni priložnosti Emmanuela Adebayorja pa se je Joe Cole prikradel za obrambo gostov in v 58. minuti natančno zadel za 2:1.

Zdelo se je, da bo to večer Jääskeläinena, toda po prostem strelu Bala je po gneči pred njegovim golom uspel zadeti Gylfi Sigurdsson, izjemni Valižan pa je s še bolj izjemnim strelom s kakšnih 25 metrov točno v zgornji kot v zadnji minuti rednega dela prinesel zmago Spursom in zadetek huronsko proslavljal v objemu trenerja Andréja Villasa-Boasa.

Večer za Bobbyja Moora

Igralce so na zelenico Boleyn Grounda ob 20. obletnici Moorove smrti sicer pripeljali njegovi trije vnuki. Moore, čigar kip z zaenkrat edinim pokalom Anglije za naslov svetovnega prvaka stoji le nekaj metrov od stadiona v vzhodnem Londonu, je 24. februarja 1993 preminil po boju z rakom.

21-letna Poppy, 16-letni Freddie in 13-letna Ava so položili žogo na sredino igrišča, kapetanu angleške reprezentance, ki je na domačem svetovnem prvenstvu leta 1966 v mitskem finalu po podaljšku premagala Zahodno Nemčijo, pa so vsi zbrani namenili minuto aplavza. Navijači West Hama so pripravili tudi mozaik v obliki napisa "Moore 6".

"On je bil naš angleški kapetan in svetovni prvak, bolj osebno pa za vse nas tu pri West Hamu legenda, kar bo tudi vedno ostal," je o nekdanjem nogometašu West Hama povedal aktualni predsednik kluba David Gold. "Izjemno je bilo videti toliko navijačev West Hama, ki so prišli na tekmo v tako mrzlem vremenu. Ampak vsi so se želeli pokloniti možu, ki ga imamo v tem klubu zelo radi."

Moore je za West Ham med leti 1958 in 1974 odigral 646 tekem, na katerih jih je popeljal do pokala FA (1964) in finala pokala pokalnih zmagovalcev (1965).