Super Baynes premalo za zmaje v Moskvi

union olimpija panathinaikos baynes evroliga lasme
1/15
Anže Petkovšek
Košarkarji Uniona Olimpije so v petek izgubili še peto zaporedno tekmo v vseh tekmovanjih, potem ko jih je v Moskvi na tekmi četrtega kola Evrolige premagal Himki (75:65). Ljubljančanom ni pomagala niti vrhunska predstava Avstralca Arona Baynesa.

Košarkarji Uniona Olimpije so doživeli tretji zaporedni poraz v Evroligi in z izkupičkom 1-3 zdrsnili na zadnje mesto v skupini A. Ljubljančanom se tako iz kola v kolo oddaljuje uvrstitev v drugi del tekmovanja, ki prinaša novih štirinajst tekem, hkrati pa podaljšuje niz neuspehov, ki zdaj ob dveh porazih v ligi Aba znaša že pet tekem ali dobrih štirinajst dni.

Izjemno predstavo v zeleno-belem dresu je prikazal Aron Baynes, ki je tekmo končal pri 27 točkah in 10 skokih ter statističnem indeksu 33. To je drugi najboljši indeks v tej sezoni Evrolige in Baynes bi zagotovo ta teden prejel naziv MVP igralca (v prejšnjih kolih so ga dobili košarkarji z indeksi med 25 in 28), če ne bi na sinočnji tekmi med Barcelono in Partizanom blestel Marcelinho Huertas. Brazilec je za indeks 38 dosegel 24 točk (trojke 6:7), zbral 5 skokov in 9 podaj.

Avstralski reprezentant v vrstah Olimpije je tekmo začel v slogu najkoristnejšega igralca kola. V osmi minuti, ko so zmaji vodili s 15:13, je bil 208 centimetrov visoki Baynes že pri desetih točkah, do konca prve četrtine jih je zbral dvanajst, v naslednjih dveh minutah pa jih je dosegel še pet.

Ko ga je trener Sašo Filipovski potegnil na klop, je bil Avstralec že pri 17 točkah in štirih skokih. Redko viden dosežek za tako kratek čas in to v najelitnejšem evropske klubskem tekmovanju.

Odhod Baynesa začel težave

Njegov odhod na klop in tudi organizatorja igre Dominica Watersa je ugodno podobo Olimpije spremenil za 180 stopinj. V minuti igre so Rusi prišli do prednosti 31:24, ki so jo v nadaljevanju polčasa povišali na 38:26 in kljub temu, da je Filipovski vrnil na parket startno peterko - Waters, Sasu Salin, Jaka Blažič, Dylan Page, Baynes -, mirno zadržali do odmora (43:33).

Žal je bil zaostanek iz prvega polčasa v nadaljevanju nepremostljiva ovira za zeleno-bele košarkarje. Raznovrstna zasedba Himkija je suvereno držala razliko, ki se je redkokdaj spustila pod deset točk, hkrati pa tudi Baynes ni nadaljeval v istem slogu.

Z življenjsko predstavo si je zagotovo močno povišal ceno na tržišču (met iz igre 10:12), vendar pa ob sebi ni imel še kakšnega razigranega igralca. Salin je navkljub poškodbi gležnja dosegel deset točk, enako tudi Page, za povprečji pa so zaostali tako Blažič, ki je vseh osem točk dosegel s prostih metov (met iz igre 0:8), ter Klemen Prepelič in Waters, ki se nista vpisala med strelce.

Filipovski: "Igrali smo kot ekipa in pokazali veliko"

Naslednji teden bo za Ljubljančane prišel kot naročen za povrnitev samozavesti. Čakajo jih namreč kar tri tekme na domačem parketu. V ponedeljek v ligi Aba proti MZTSkopju, prihodnji petek evroligaška poslastica proti Real Madridu ter v nedeljo še obračun v regionalnem tekmovanju z madžarskim predstavnikom Szolnokijem.

"Himki je bil danes za odtenek boljši nasprotnik. Odigrali smo dobro tekmo, a žal nam ni stekel met za tri točke, kar pa je potem pod košem kompenziral Baynes. Odločil je naš zgrešen met pri minus šest, po katerem je na drugi strani Monja odlično zadel trojko. Danes smo igrali kot ekipa in pokazali veliko. Himki je dobil tekmo predvsem na izkušnje," je dvoboj ocenil ljubljanski strateg Filipovski.