16 ogledov

Slovenci napredovali med 16

Mohamed Salah EPA
V osmino finala Evropske lige sta se prebila tudi "slovenska" Fiorentina in Inter. Bešiktaš je po enajstmetrovkah izločil Liverpool.

Fiorentina je na povratnem dvoboju šestnajstine finala na svoji zelenici premagala Tottenham in tako še potrdila črni teden za otoške klube. V Ligi prvakov sta namreč doma klonila Manchester City in Arsenal, od nadaljnega tekmovanja pa so se tokrat poslovili Tottenham, Liverpool in Celtic. Kot edini angleški klub je napredoval Everton.

V Firencah so vijoličasti, ki so v domačo tekmo že krenili s prednostjo zaradi doseženega zadetka v gosteh (1:1), povedli na začetku drugega polčasa. Milan Badelj je odlično zaposlil Maria Gomeza, ta pa je žogo nato poslal med nogami vratarja Huga Llorisa. Gostitelji so še naprej prevladovali, dokončno pa je odločitev padla v 71. minuti, ko je ob nepravem trenutku spodrsnilo Janu Vertonghenu, Mohamed Salah pa je izkoristil napako belgijskega branilca. Josip Iličić je tekmo spremljal s klopi za rezervne igralce, Jasmin Kurtić pa ni med prijavljenimi za spomladanski del Evropske lige.

Handanović znova na klopi

Podobna zgodba se je odvila tudi nekoliko severneje v Milanu. Tudi Inter je namreč v gosteh iztržil remi (3:3), pred domačimi gledalci pa je po zanesljivi predstavi (razmerje v strelih 16:2) zmagal. Edini zadetek je za črno-modre v 88. minuti zabil Fredy Guarín. Kolumbijec je sprožil pod prečko s precejšnje oddaljenosti. Kljub rahli poškodbi je Samir Handanović bil v kadru Milančanov, tekmo je prebil na klopi. Celtic je sicer od 37. minute igral z igralcem manj, dva rumena kartona je prejel branilec Virgil van Dijk.

Zaradi poškodbe že vso sezono manjka tudi Bojan Jokić, njegovi soigralci pa so v gosteh s kar 3:1 premagali Rdeče bike iz Salzburga. Villarreal je sicer prvi prejel zadetek, a nato odgovoril s tremi. Za rumeno podmornico je bil dvakrat natančen 21-letni Argentinec Luciano Vietto, piko na i k uvrstitvi med šestnajt najboljših ekip tekmovanja pa je postavil rezervist Giovani dos Santos.

Slovo Redsov

V Istanbulu je na tekmi med Bešiktašem in Liverpoolom odločitev padla šele po enajstmetrovkah. Turki so v 72. minuti zasluženo izenačili izid s prve tekme, z roba kazenskega prostora je lepo z levico zadel Tolgay Arslan. Izbranci hrvaškega trenerja Slavena Bilića so bili bližje zmagi že v rednem delu tekme, v sodnikovem podaljšku je po kotu z bližine prrečko zadel Demba Ba. Liverpoolčani so bili povsem podrejeni tudi v podaljških, a so le uspeli izsiliti enajstmetrovke. V izvajanju teh je odločila šele peta setija, ko je Dejan Lovren žogo poslal preko gola in tako poskrbel za delirij med domačimi navijači.

Izjemen italijanski dan

Po divjanju navijačev Feyenoorda v Rimu je bil zelo vroč dvoboj tokrat odigran v Rotterdamu. Nizozemci so na prvi tekmi izvlekli remi, a jim tokrat ni uspelo obdržati prednosti. Ob izeku prvga polčasa je pozornosti domače obrambe ušel Adem Ljajić, ki se je po predložku z desne strani povsem sam znašel na drugi vratnici in zadel za 0:1.

Feyenoord je na začetku drugega polčasa ostal brez Mitchella Te Vredeja, ki si je prislužil rdeči karton zaradi grobega prekrška. Domači navijači so ponoreli, francoski sodnik Clément Turpin pa je za nekaj časa prekinil tekmo. Takoj po nadaljevanju pa so gostitelji kljub igralcu manj izenačili. Skozi sredino je trem gostujočim branilcem ušel Elvis Manu in s svojim prvim kontaktom z žogo poskrbel za izenačenje.

A veselje domačih ni dolgo trajalao. Že v 58. minuti je z desne strani izjemno v peterec kazenskega prostora podal Vasilis Torosidis, hitrejši od domače obrambe pa je bil Gervinho, ki je moral le še preusmeriti žogo v mrežo. Obe ekipi sta si nato še priigrali nekaj priložnosti, a se rezultat ni več spreminjal.

Izjemen dan italijanskih klubov sta dopolnila še Torino in Napoli. Med šestnajsterico klubov, ki so se prebili v osmino finala, je tako kar pet klubov, ki igrajo v Serie A.