Šport > Zimski športi
26 ogledov

Do zlata s 30. mesta, Čater brez senzacije

martin čater EPA
Švicar Luca Aerni je svetovni prvak v kombinaciji, potem ko se je na slalomu s tridesetega mesta prebil na prvo in se veselil prve kolajne na velikih tekmovanjih. Najboljši Slovenec je bil Martin Čater na 13. mestu.

Švicar Luca Aerni je poskrbel za domače slavje na kombinacijski tekmi za svetovno prvenstvo v St. Moritzu. Srebro je s stotinko zaostanka osvojil Avstrijec Marcel Hirscher (+0,01), bron pa še en Švicar Mauro Caviezel (+0,06).

Nastopili so štirje slovenski predstavniki. Martin Čater je imel po smukaškem delu odlično izhodišče (3. mesto) za napad na najvišja mesta, a se na slalomu ni proslavil in osvojil končno 13. mesto (+1,17). Klemen Kosi je bil 22. (+2,70).

Tilen Debelak je odstopil na slalomu, Štefan Hadalin pa je zaostal 3,85 sekunde in vpisal 28. čas kombinacijske tekme.

Čater odličen tretji, med trideseterico tudi Kosi (smuk)

Smukaški del tekme je odprl Švicar Mauro Caviezel, s startno številko tri pa je vodstvo prevzel Avstrijec Romed Baumann. Slednji je ostal na vrhu tudi po nastopu prvega favorita kombinacije Francoza Alexisa Pinturaulta, ki je zaostal 1,46 sekunde.

Baumann se je na 12 stotink približal Francoz Adrien Theaux, dobre pol sekunde več je zaostal Norvežan Kjetil Jansrud (+0,68).

Klemen Kosi je nastopil s številko 18 in si že do prvega merjenja časa privozil 50 stotink zaostanka. Tega je tekom proge konstantno povečeval, še najbolje pa se je odrezal med petim in šestim merjenjem, ko je izgubil le stotinko. Ob prihodu v cilj je zaostal 1,70 sekunde.

Kmalu za njim se je na progo pognal Martin Čater, ki je dober rezultat nakazal že ob prvem merjenju vmesnega časa (+0,12). Zaostanek za vodilnim smučarjem se je v nadaljevanju gibal od dve do tri desetinke, kar je ob prečkanju ciljne črte zadostovalo za tretje mesto (+0,32).

Čater je s tem časom za več kot tri desetinke ugnal drugega smukača sezone Kjetila Jansruda. Dosežek najboljšega Slovenca je izenačil Nemec Thomas Dressen. Vodilni v seštevku najhitrejše discipline Italijan Peter Fill je odstopil.

Občutno počasnejši od Čatra je bil tretji slovenski udeleženec tekme Štefan Hadalin, ki je zaostal okrogle štiri sekunde in zasedel predzadnje mesto. Slovenske nastope je sklenil Tilen Debelak, ki je z zaostankom 3,81 sekunde zgrešil uvrstitev med najboljšo trideseterico.

Aerni pridobil 29 mest, Čater 13. (slalom)

Pred nastopom Klemna Kosija, ki je napadal z 21. mesta po prvi vožnji, je vodil Švicar Luca Aerni. Kosi je imel v strartni hišici devet desetink prednosti, a je ta skopnela že do prvega merjenja vmesnega časa (+0,03). V spodnjem delu je ogromno izgubil in v cilj pripeljal z dvema sekundama in 70 stotinkami zaostanka.

Aernija niso uspeli premagati niti Marcel Hirscher (+0,01), Aleksander Aamodt Kilde (+0,40) in Alexis Pinturault (+0,86). Slednji je sicer veljal za enega od glavnih favoritov za zlato kolajno.

Aerni je še vedno vodil pred nastopom najboljše deseterice. Dominik Paris je bil do zadnjega vmesenga časa v igri za prevzem vodstva (-0,32), a pristal le na četrtem mestu (+0,40).

Martin Čater, ki si je po smuku delil tretje mesto s Thomasom Dressnom, je imel 2,29 sekunde prednosti pred Aernijem. Do prvega vmesnega časa je izgubil sekundo (-1,39), do drugega pa mu je ostalo le še 29 stotink naskoka. Prednost je v nadaljevanju izgubil in z zaostankom 1,17 sekunde zasedel 13. mesto.

Za vodilnim Švicarjem sta zaostala tudi najboljša po smukaškem delu tekme Adrien Theaux (+0,77) in Romed Baumann (+1,12). Aerni si je tako s 30. mesta prismučal zlato kolajno in sploh prvo odličje na velikih tekmovanjih!