Zagreb 4, Slovenija 0: zmaji razpadli pri Ciboni

Krka Cedevita Novo mesto liga ABA Murić
1/34
SPS/ABA
Košarkarji novomeške Krke so v novi napeti končnici v domači dvorani še drugič v sezoni izgubili proti zagrebški Cedeviti (64:65). Maščevanje Zagrebčanom v dvorani Dražena Petrovića proti Ciboni ni uspelo niti Unionu Olimpiji (71:83).

Union Olimpija se je podobno kot Krka v soboto skušala oddolžiti zagrebški ekipi za visok poraz na prvem medsebojnem obračunu sezone. Novomeščane je pred meseci ponižala Cedevita, zeleno-belim pa je najvišji poraz zadala Cibona, pri kateri so varovanci Aleša Pipana v dvorani Dražena Petrovića sicer dosegli prvi koš, nato pa zaostali.

Kljub mizernemu metu 1/6 z razdalje so Ljubljančani v zadnje sekunde prve četrtine prišli le s tremi točkami minusa (13:16). Dražen Bubnić je pod obročem zapravil dve lepi situaciji in Zagrebčani so njegovo zapravljivost kaznovali na najbolj krut način – s trojko Daria Šarića, s katero so "Cibosi" na prvi odmor odšli z naskokom osmih točk (21:13).

Ognjeni niz 17:0 utišal zagrebško dvorano

Drugo četrtino je Olimpija odprla veliko bolje in se s trojko Nebojše Joksimovića približala le še na točko zaostanka (20:21), Dragiša Drobnjak pa je po prvem napadu na tekmi zadel šele za drugo vodstvo Ljubljančanov, ki je z njegovo trojko rekordno naraslo (27:21). Ko je trojko zadel še Sasu Salin, je to pomenilo niz 17:0, kar je trenerja Slavena Rimca primoralo v minuto odmora.

Met za tri se je nenadoma izboljšal na zelo spodobnih 50 odstotkov, zmaji pa so držali dvoštevilčno prednost do konca polčasa. Dva prosta meta Cedrica Jacksona sta v zadnjih sekundah pomenila novo rekordno prednost zeleno-belih (46:31), zadnji poskus za približanje pa je ob zvoku sirene zgrešil Šarić. Zagrebčani so za predstavo v prvih 20 minutah dobili kar nekaj žvižgov.

Cibona vrnila Ljubljančanom z 31 točkami v 3/4

Po več kot dveh minutah drugega polčasa je Olimpija le uspela zadeti, potem ko se je Cibona približala na že manj kot deset točk zaostanka. Lahek koš Alena Omića in polaganje na obroč je pomenil nov pobeg na 52:37. Toda Zagrebčani so se vztrajno bližali in neustavljivi hrvaški reprezentant Šarić je dobro minuto pred koncem četrtine zadel za vodstvo (56:54). Ko je trojko zadel še Jerel Blassingame, je to v zadnjem napadu četrtine pomenilo +6 in 31. točko tega dela tekme za domače (62:56).

Blassingame je z novima trojkama, tudi srečno od table, še dodatno odlepil "Cibose", ki so se prvič oddaljili na dvomestno prednost (70:58), končno pa je odgovor izza črte prišel tudi z roke Deividasa Gailiusa. A prav Litove je izgubil žogo v enem naslednjih napadov, ko so se domači sprehodili že do +14 in verjetno pokopali še zadnje upe Ljubljančanov.

Blassingame je praktično lastnoročno raztrgal mrežico zeleno-belih, ki so bili brez možnosti za povratek že dolgo pred zadnjimi napadi, ko so povsem demoralizirani zapravljali tudi serije zdaj že obveznih prostih metov.

Cedevita "zmešala" Krko v zadnjih napadih

Na prvi domači tekmi v novem letu so imeli tudi dolenjski košarkarji le en motiv – oddolžiti se Cedeviti za boleč poraz (55:83) na prvem medsebojnem obračunu. Tokrat je bil izid bolj tesen, a je Krka tudi doma doživela poraz.

Domači so začeli poletno in povedli s 7:0. A so se gostje hitro prebudili in znižali (9:10), do konca prvega dela pa je Krka zadržala prednost, po prvih desetih minutah je bilo +5 za domače. V nadaljevanju so imeli tudi že nekaj višji naskok (30:22), ki pa ga niso znali zadržati. Cedevita se je povsem približala, v 18. minuti tudi izenačila na 32:32, pred odmorom pa so bili v rahli prednosti spet domači (36:32).

Smola v napeti končnici

A izenačena bitka se je nadaljevala tudi v tretji četrtini. Na krilih veterana Marina Baždarića je Cedevita spet prišla povsem blizu, nato pa prvič na tekmi tudi povedla (36:37, 44:46). Ob izteku četrtine pa so se morali domači potrditi, da so obdržali stik z Zagrebčani, ki so takrat vodili za točko.

Pri zaostanku 55:58 v 38. minuti pa je stvari v svoje roke prevzel Sani Bečirović, s trojko in prostima metoma pa povedel domače v vodstvo 61:60. A je nato Edo Murić 16 sekund pred koncem tekme naredil osebno napako ob polaganju Ivana Ramljaka, ki je zadel še prosti met, za nameček pa so Zagrebčani še ukradli žogo domačim v zadnjem napadu in Baždarić je potrdil zmago Cedevite, ki jo je s trojko v zadnji sekundi Murić le ublažil.

Pri gostih je bil najboljši strelec Jusuf Nurkić s 14 točkami, pri domačih jih je Murić zbral 12. V naslednjem krogu regionalnega tekmovanja bodo košarkarji iz Novega mesta igrali v nedeljo, 12. januarja, ko bodo gostovali pri Partizanu.