Fenningerjeva znižala zaostanek za Tino

tina maze  maribor zlata lisica veleslalom
1/15
Reuters
Svetovna prvakinja Anna Fenninger je zmagovalka veleslalomske tekme za 51. Zlato lisico. Tina Maze je odstopila v prvi, edina slovenska finalistka Ana Drev pa v drugi vožnji. Mazejevo in Fenningerjevo v skupnem seštevku zdaj loči le 84 točk.

Na veleslalomski tekmi za svetovni pokal v Mariboru je zmagala Avstrijka Anna Fenninger, branilka velikega kristalnega globusa in svetovna veleslalomska prvakinja.

''Razlika je manjša, vendar nočem govoriti o tem. Tina še ni rekla zadnje besede,'' je po zmagi dejala Avstrijka.

Aktualna dvakratna olimpijska in svetovna prvakinja Tina Maze, še vedno vodilna v skupnem seštevku pokala, je tik pred ciljem odstopila na prvi progi. Druga je bila danes Nemka Viktoria Rebensburg, ki je zaostala le za štiri stotinke sekunde, tretja pa je bila Tina Weirather iz Liechtensteina (+0,30).

Ana Drev je odstopila v drugi vožnji. Ostale Slovenke se niso uvrstile v finale. Tina Robnik je končala na 33. mestu in je drugo vožnjo zgrešila za 31 stotink, Katarina Lavtar je bila 36., Ilka Štuhec 47., Eli Plut, šesta Slovenka, pa ni prišla do cilja.

V finalu je Fenningerjeva pri prvem merjenju vmesnega časa zaostajala 31, pri drugem pa 47 stotink sekunde in vse je kazalo, da bi lahko ostala celo brez zmagovalnih stopničk. V zaključni strmini pa si je priborila zmago.

Med okrog 20.000 gledalci sta si drugo vožnjo ogledala tudi predsednik slovenske vlade Miro Cerar in predsednik srbske vlade Aleksander Vučić. Slednji je s tem sklenil dvodnevni obisk v Sloveniji, Cerar pa je najboljšim po tekmi podelil rože. V nedeljo bo v Maribor prišel še predsednik Slovenije Borut Pahor, sicer pa si je Zlato lisico prvi dan ogledala še kopica pomembnežev.

Mazejeva odstopila pred ciljem, tudi Vonnova brez uvrstitve

Prva se je z zahtevno, a odlično pripravljeno progo spopadla svetovna prvakinja Anna Fenninger, ki je dosegla čas 1:11;62. Sledil je nastop osmoljenke SP in najboljše veleslalomistke sezone Eve-Marie Brem, ki pa je storila preveč napak in za rojakinjo zaostala kar sekundo in štiri desetinke. Precej bolje se je odrezala Mikaela Shiffrin, ki se je s 24 stotinkami zaostanka zavihtela na drugo mesto. Precejšen zaostanek za vodilno si je nabrala tudi Kathrin Zettel (+0,72).

Domači navijači so z navdušenjem pozdravili Tino Maze! Črnjanka je imela ob prvem vmesnem času skoraj pol sekunde zaostanka, ki ga je do drugega zmanjšala na 36 stotink. Najboljša smučarka na svetu je v zadnjem delu proge napadla z vsemi močmi in dve vratci pred ciljem storila napako, ki jo je stala uvrstitve.

"Spodaj sem želela izpeljati čim bolj ozko linijo med vratci, ki sem si jo ogledovala že pred tekmo, pa sem imela tam preveliko hitrost in me je odneslo. Nisem sicer mislila na nič drugega, kot nase in na vožnjo. Malo sem sicer čutila ploskanje in navijanje. Mi je zelo žal, da se je to zgodilo, tudi zaradi gledalcev." je dodala Črnjanka.

Američanka najhitreje na poti

Odlično vožnjo v zgornjem delu proge je prikazala Lindsey Vonn, ki je imela najhitrejši vmesni čas, nato pa ji je odneslo smučko, zamudila je naslednji zavoj in pristala na tleh. Čeprav je kar nekaj časa ležala, ni utrpela poškodbe, kar je potrdila s širokim nasmeškom. Tekma je bila zaradi popravila ograje prekinjena za nekaj minut.

Ana Drev je nastopila s številko 29. V zgornjem delu je naredila manjšo napako in si pridelala 75 stotink zaostanka. Sledila je nova napaka in razlika je do naslednjega merjenja narasla na sekundo in pol. V cilju je zaostala okrogli dve sekundi. Katarina Lavtar je zaostala še pol sekunde več. Tina Robnik je končala na 33. mestu (+2,36) in je drugo vožnjo zgrešila za 31 stotink, Lavtarjeva je bila 36. (+2,50), Ilka Štuhec 47. (+3,32), Eli Plut je odstopila.