Na polmaratonu najhitrejša Slovenec in Britanka

helena žigon tekaški pozdrav jeseni na krasu 2010
1/20
Miha Grgič Jelen
Slovenec Rok Puhar (1:07:41) in Britanka Eleanor Davis (1:17:52) sta zmagala v teku na 21 km na 19. Volkswagen ljubljanskem maratonu.

Puhar je s tem osvojil tudi slovenski naslov v polmaratonu, med atletinjami pa je ta pripadel Neji Kršinar (1:19:23), ki je bila skupno druga. Tretja je bila Etika Bagatin iz Italije (1:21:38), med atleti je bil drugi Britanec Andrew McLeod (1:09:50), tretji pa Italijan Giovanni Iommi (1:12:47).

Puhar, za več kot dve minuti je premagal vse tekmece, je po prihodu v cilj legel na tla, nekoliko jezen, ker ni dosegel rekorda, Kršinarjeva pa se je zgrudila od slabosti in so jo morali odnesti v medicinski šotor ob cilju, kjer pa je kmalu prišla k sebi.

"Glede na vse okoliščine sem zelo zadovoljen. Zmaga na takem polmaratonu je lep dosežek, pa tudi čas ni slab. Žal mi je za tiste pol minute, ki mi je zmanjkalo za izboljšanje mlajšega članskega slovenskega rekorda. Se bom pa drugo leto bolj potrudil. Kmalu po startu se je na 21 km izoblikovala vodilna skupna petih, šestih tekačev. Tempo je bil malce prepočasen, pri 13. kilometru pa je odstopil najprej etiopski tekač, nato še Rus in ostal sem sam z enim Rusom, ki pa ni želel prevzeti pobude. Malo sva se menjavala v vodstvu, čeprav sem bil večinoma sam v ospredju. Malo mi je zmanjkalo moči v zadnjih dveh, treh kilometrih. Vzdušje pa je bilo izjemno, še boljše kot prejšnja leta. Bilo je zelo veliko ljudi, ki so nas spodbujali in hvala vsem," je dejal Puhar, ki je pred dvema tednoma dopolnil 22 let in je postal najmlajši zmagovalec na 21 km doslej.

Mišmaševa in Grad ubranila naslova

Slovenska atleta Maruša Mišmaš in Blaž Grad sta ubranila lanski zmagi v teku na deset kilometrov na 19. ljubljanskem maratonu. Grad je za tretjo zaporedno zmago dosegel svoj najboljši izid (31:28 minute), Mišmaševa pa je zmago slavila s časom 34 minut in 38 sekund. Med atleti je bil drugi Domen Hafner (32:48), tretji pa Boštjan Vimpolšek (33:49), Mišmaševa pa je zmagala pred Tino Česnik (38:23) na drugem in Zalo Praprotnik (39:14) na tretjem mestu.

"Proga je bila drugačna kot lani, bolj ravninska, vendar se mi ni vleklo, ker je bilo ob progi veliko navijačev. Moj cilj je bil, da tečem pod 35 minutami, tako da sem izpolnila cilj in sem zadovoljna. Je bila pa tekma bolj trening, tako kot prejšnji teden, ko sem bila druga na DP v cestnem teku. Letos bom tekla še med mlajšimi članicami na EP v krosu. Proga bo daljša kot v mladinskih konkurencah, kjer sem bila v preteklosti uspešna. Dolga bo šest kilometrov, ne poznam tako dobro konkurence, tako da je kar nekaj neznank. Načrti pa so usmerjeni v prihodnjo sezono, verjetno bom tekla tudi v zimski dvoranski sezoni, sicer pa sta cilja poleti mlajše člansko EP in člansko SP," je tekmo in načrte strnila Mišmaševa.

helena žigon tekaški pozdrav jeseni na krasu 2010 | Avtor: Miha Grgič Jelen Miha Grgič Jelen
"Proga na 10 km je bila res malo bolj ravninska, vendar je bilo dokaj mrzlo in ni bilo lahko. Do prve polovice sva tekla skupaj z Domnom Hafnerjem, potem pa je popustil in sem tekel sam. Mogoče je to moja zadnja tekma letos, razmišljam pa tudi, da bi prihodnje leto odtekel kakšen maraton," je dejal Grad, bolj znan kot tekač na srednjih in dolgih razdaljah na stadionih.

V teku na 10 km je svoj zadnji "javni tek" odtekla Helena Žigon, najstarejša udeleženka, ki je aprila praznovala 86. rojstni dan. Bila je stalnica na vseh tekaških prireditvah, njeno življenjsko pot je v 21 poglavjih oziroma v prav toliko kilometrih opisala Jasmina Kozina Praprotnik v knjigi Bela dama: Življenje tekačice Helene Žigon.