18 ogledov

Olimpija in Krka sedmič za naslov prvaka

(Union Olimpija - Široki) ABA
Košarkarji Uniona Olimpije so v drugi polfinalni tekmi lige Telemach premagali Maribor Messer s 70:57 in se s skupnim izidom 2:0 v zmagah uvrstili v finale. Ljubljančani so tako slavili še na drugi zaporedni tekmi pod vodstvom trenerja Mira Alilovića. Zmaji se bodo v finalu pomerili s Krko, ki je tesno z 71:69 drugič premagala Zlatorog.

Košarkarji Uniona Olimpije so se enaindvajsetič v dvaindvajsetih sezonah slovenskega državnega prvenstva uvrstili v zaključno dejanje lige Telemach. V finalu so manjkali le leta 2000, šestnajsti naslov v samostojni državi, prvega po letu 2009, pa bodo napadali proti zmagovalcu drugega polfinala med Krko in Zlatorogom. Prva tekma finala - igra se na tri zmage - je na sporedu 13. maja.

Salin Union Olimpija Partizan | Avtor: ABA ABA
Ljubljančani so se zasluženo uvrstili v finale, saj so bili na obeh tekmah z Mariborom Messerjem boljši tekmec. Najprej so zmagali v Tivoliju z 18 točkami razlike, danes pa še v dvorani Tabor s 70:57.

Trener Miro Alilović, ki je ekipo Uniona Olimpije prevzel prav po porazu z Mariborom pred desetimi dnevi, ima tako še naprej stoodstotni izkupiček. Dobil je zelo pomembno zadnjo tekmo v ligi za prvaka proti Krki, nato pa se je Štajercem oddolžil še za dva poraza v rednem delu.

Podobno kot v Ljubljani so bili zeleno-beli tudi v Mariboru v prednosti praktično vseh 40 minut. Messer je povedel s 4:0, nato pa v naslednjih desetih minutah ni dosegel niti točke (19:4). Gostitelji so se nekajkrat približali, na 29:33, 43:44 ali nazadnje pri 55:59, vendar so bili košarkarji Uniona Olimpije tokrat dovolj zbrani in ekipno razpoloženi. Nazadnje sta ključni vlogi odigrala najboljši strelec tekme Jasmin Perković (20 točk) in Sasu Salin, ki je tekmo končal pri 11 točkah in 10 skokih.

"Po pričakovanjih je bila tekma težka. Začeli smo zelo dobro, nakar padli v igri. Začela je šepati organizacija napada. Mariborčani so po naših napakah prihajali do lahkih košev iz protinapadov. V drugem polčasu smo prikazali igro z nihanji, vendar nam je uspelo odigrati konstantno v obrambi. Pet minut pred koncem srečanja smo si priigrali varno razliko in jo v končnici uspeli zadržati. Čestitke Mariboru Messerju za izredno sezono," je občutke po uvrstitvi v finale strnil trener Olimpije Miro Alilović.

"Tekmo smo v napadu začeli slabo. Nikakor nismo mogli razviti svoje igre, saj je Union Olimpija pokazala svojo kvaliteto v obrambi in napredek, ki ga je napravila v zadnjem obdobju. Nato smo zaigrali bolj hrabro in hitreje ter do polčasa uspeli znižati zaostanek. Še za odtenek bolje smo igrali v tretji četrtini, a nam je v določenih trenutkih zmanjkalo nekaj športne sreče. Čestitke Ljubljančanom za zmago, prav tako pa iskrene čestitke mojim fantom za izjemno sezono," je dejal trener Maribora Igor Kuzma.

Finale starih znancev

Košarkarji Krke so se osmič v zgodovini kluba in četrtič zapored uvrstili v veliki finale lige Telemach. Naslov oziroma kar zadnje tri bodo branili od 13. maja dalje proti staremu znancu, Unionu Olimpiji.

Krka bo imela prednost domače dvorane na prvi tekmi v ponedeljek, tretji 17. maja in morebitni odločilni peti 22. maja. Vmes bo Union Olimpija gostila finale 15. maja in v morebitni četrti tekmi 17. maja. Krka bo naskakovala šesti naslov v zgodovini kluba, Union Olimpija pa šestnajstega.

Krka do zmage v zadnji minuti

Če so Novomeščani do prve zmage v seriji z Zlatorogom prišli nadvse prepričljivo, so se morali za drugo krepko potruditi. Zlatorog je bil do konca tekme v igri za uspeh, na koncu pa so presodile izkušnje zeleno-belih iz Novega mesta ter predvsem širši nabor igralcev Gašperja Potočnika. Medtem ko je domači strateg Miloš Šporar večino tekme odigral z zgolj petimi igralci, je njegov kolega na drugi strani vseskozi menjaval postavo in v 40 minutah preizkusil vseh dvanajst igralcev.

Tekma je bila sicer vseskozi izenačena. Krka je do najvišje prednosti prišla v drugi četrtini - 21:29, a le za kratko, saj so Laščani odgovorili z delnim izidom 11:2 in na odmor odšli z zgolj pol koša zaostanka. V nadaljevanju sta se ekipi izmenjavali v vodstvu, nekaj dlje je bila v ospredju Krka (49:55), odločitev o zmagovalcu pa je padla v zadnji minuti. Ekipi sta jo začeli poravnani (65:65), najprej koš Eda Murića, nato pa še štirje natančni prosti meti najvišje ocenjenega košarkarja na tekmi Jakova Vladovića (13 točk, 8 podaj, 5 skokov, indeks 21) pa so tehtnico nagnili na stran gostov.

"Verjeli smo, da lahko zmagamo na eni medsebojni tekmi, težko pa na dveh. Bili smo blizu. Odlično smo se zoperstavili Krki, s tem pa se več kot dostojno tudi poslavili od te sezone,'' je povedal trener Zlatoroga Miloš Šporar. "Pričakovali smo težko tekmo in takšna je tudi bila. Dobro smo se pripravili in večji del tekme igrali dobro obrambo. Z nekaj napakami smo Laščane vrnili v igro. Obramba in kontroliran skok sta nas pripeljala do zaslužene zmage," pa je dodal trener Krke Gašper Potočnik.