Magazin > Odnosi in prosti čas
41 ogledov

Koža je tanjša in bolj prepustna

Če dojenček uživa v kopeli, ga kopajte dlje časa. Vmes se igrajte in ga rahlo šk Žurnal24 main
Koža dojenčkov je bolj občutljiva, zato bodite pozorni pri izbiri izdelkov za nego. Nežna dojenčkova koža je potrebna rednega čiščenja in nege.

"Treba je poudariti, da se koža dojenčkov strukturno bistveno razlikuje od kože odraslih, zato je pri negi potrebna posebna pozornost," opozarja Kristina Vrtačnik iz Lekarne Ljubljana. Koža dojenčkov je po njenih besedah tanjša, medcelične vezi so šibkejše, posledično je taka koža bolj prepustna kot koža odraslih. Dojenčkova koža se tudi hitreje izsuši. "Koža v prvih tednih življenja tako še ne opravlja ustrezne zaščitne funkcije. Škodljive snovi iz okolja, ki s tako kožo pridejo v stik, veliko lažje prodirajo skoznjo v organizem," pravi. Dodaja, da je pH-vrednost otroške kože sprva nevtralna in bolj dovzetna za okužbe, se pa koža pri dojenčkih hitreje obnavlja, celi in zdravi.

Redno menjajte plenice

"Pri negi kože dojenčkov je potrebno dosledno čiščenje in mazanje z zaščitnimi kremami ter redno menjavanje plenic," pa opozarjata Sanela Fazlić in Bor Bitenc iz Lekarne Bitenc. S tem boste po njunih besedah precej zmanjšali možnosti, da pride do draženja kože, glivic, ekcemov in podobnih nevšečnosti. Pri blažjih oblikah kožnih bolezni si lahko pomagate z izdelki iz lekarne, kot je mazilo s cinkovim oksidom, če se stanje slabša ali znaki v nekaj dneh ne izginejo, pa svetujeta obisk pediatra.
Ker je koža dojenčkov izredno suha in nagnjena k pordevanju, pri umivanju uporabljajte mila brez detergentov, po umivanju pa kožo namažite z zaščitno kremo, ki prepreči izhlapevanje vode iz kože in jo zaščiti pred vlago, svetujeta Fazlićeva in Bitenc. "Pomembno je, da kožo očistite pri vsakem previjanju, v ta namen lahko uporabljate posebne losjone brez izpiranja, namenjene dojenčkom, ali čistilne robčke, ki vsebujejo tudi vlažilne in zaščitne sestavine," dodajata.

"Dojenčka umivajte z mlačno tekočo vodo. Priporoča se uporaba trdih mil (syndet) s kislim pH-jem za hitrejšo vzpostavitev kislinskega plašča, tako za kožo telesa kot za lasišče," svetuje Kristina Vrtačnik. Če umivanje z vodo ni možno, ko ste denimo na sprehodu, svetuje uporabo oljnatih robčkov, ki kože ne izsušijo. Pri tem pa ne smete pretiravati, ker lahko pretirana raba zamaši kožne pore. "Za nego zdrave kože je primerno hladilno mazilo z oljčnim oljem ali kreme z mandljevim oljem. Zaradi vsebnosti voskov (lanolin, vazelin) na koži ustvarijo tanko zaščitno plast, nenasičene maščobne kisline v olju pa kožo nahranijo in naredijo gladko ter sijočo," pojasnjuje Vrtačnikova. Za nego se po njenih besedah močno priporočajo tudi izdelki z dekspantenolom, ki spodbuja obnavljanje kože in zadrževanje vlage. Za nego razdražene kože svetuje izdelke z dodatki smukca, ki zmanjšuje trenje na koži, cinkovega oksida, ki deluje adstringentno, in ribjega olja, ki zaradi vitamina A pospešuje obnovo kože.

Nič za odrasle

Za nego dojenčkove kože Vrtačnikova odsvetuje agresivne, prekomerno odišavljene izdelke, ki niso dermatološko testirani in lahko dražijo kožo.  Fazlićeva in Bitenc pa za otroke do tretjega leta odsvetujeta uporabo kozmetičnih izdelkov za odrasle, ker praviloma vsebujejo veliko parfumov, in običajna mila. Svetujeta uporabo kozmetike, namenjene dojenčkom, ali uporabo dermatoloških kozmetičnih linij, za katere je značilno, da ne vsebujejo parfumov, imajo malo sestavin, ki so dokazano hipoalergene, in so namenjene za nego občutljive kože.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.