14 ogledov

V tretje gre rado: Robben končno zadel za naslov!

poljub gnus fuj Borussia Dortmund Bayern Liga prvakov finale London Wembley
1/105
Bayern je v prvem nemškem finalu v zgodovini Lige prvakov po dveh neposrečenih poskusih le uspel osvojiti svojo peto evropsko krono, za katero je na Wembleyju ugnal staro rivalko Borussio Dortmund (2:1). Minuto pred koncem rednega dela je odločilni gol zabil tragični junak zadnjih let Arjen Robben in tako le končal osebno in klubsko kalvarijo.

V tretjem finalnem poskusu je Bayern München le končal sušo evropskih pokalov, ki se je vlekla vse od slavja na San Siru leta 2001. Bavarci s peto zvezdico v Ligi prvakov zaostajajo le za Real Madridom in AC Milanom, pred prihodom Josepa Guardiole pa se je trener Jupp Heynckes poslovil v velikem slogu.

Na pomolu je po osvojitvi Bundeslige tudi zgodovinski "trojček", saj Bayern naslednji vikend čaka še finale nemškega pokala. Neverjetno, toda resnično - obeta se tudi hitro srečanje Guardiole in Joséja Mourinha. Če bo Portugalec prevzel Chelsea, bi se pomerila pred začetkom sezone v evropskem superpokalu.

Nemški derbi za evropsko krono je Bayern začel z izjemno nevarno akcijo že po manj kot minuti igre, ko bi po podaji v kazenski prostor Thomas Müller kmalu prišel do žoge ob Nevenu Subotiću, ob srbskemu branilcu pa je tudi padel, toda brez hujših posledic za Borussio Dortmund.

Neuer dal "banano" Dortmundu

Tudi Dortmundčani so v živahnem začetku tekme prišli do svoje prve polpriložnosti, ko je po strelu Roberta Lewandowskega v tretji minuti žoga končala v kotu, po katerem pa se je Bayern brez težav ubranil. Na prvi nevaren poskus je bilo potrebno vseeno počakati vse do desete minute, ko je Jakub Błaszczykowski z roba kazenskega prostora meril kar precej preko gola.

Lewandowski je tri minute kasneje na krilu lepo ušel Jérômu Boatengu, a mu je po prodoru v kazenski prostor žoga ušla, povsem pod nadzorom pa jo je imel že v naslednji akciji, ko je preizkusil vratarja Manuela Neuerja s strelom pod prečko, ki ga je nekdanji vratar Schalkeja izbil v nov kot.

Weidenfeller Robben Borussia Dortmund Bayern Liga prvakov finale London Wembley | Avtor: EPA EPA
Eden najmanj priljubljenih članov Bayerna v Dortmundu, če taka oseba sploh obstaja (navijači črno-rumenih mu v kazenski prostor tudi redno mečejo banane), je v 15. minuti rešil gotov zadetek Błaszczykowskega, ki je sredi kazenskega prostora pričakal podajo Marca Reusa, a je Neuer z nogo na svoji bližnji vratnici refleksno rešil svoje soigralce.

Kar zna Neuer, zna tudi Weidenfeller

Štiri minute kasneje je obrambi Bayerna pobegnil še Reus, ki pa je z levico z roba kazenskega prostora streljal točno v dobro postavljenega Neuerja. Nemška številka ena je bila na mestu tudi v 22. minuti, ko se je v kazenskem prostoru čuvajev osvobodil Sven Bender, čigar poskus na drugo vratnico pa je bil vnovič preslab.

Frustriracije Bayerna po prvih 25 minutah igre je najbolje pokazal Franck Ribéry, ki je otročje s komolcem zamahnil proti Lewandowskemu, a jo začuda odnesel celo brez rumenega kartona. Nasprotno - prosti strel je dobil Bayern in bil le centimetre oddaljen od vodilnega zadetka, potem ko je skok pred Romanom Weidenfellerjem dobil osamljeni Mario Mandžukić, Weidenfeller pa ga je z izjemno parado ustavil in izbil žogo na svojo prečko.

Za las preko gola je po kotu, ki je sledil, meril tudi španski branilec Javi Martínez. Po točno pol ure igre se je še lepša priložnost ponudila Arjenu Robbnu, tragik lanskoletnega finala se je v samostojnem prodoru podal sam proti golu Dortmunda, a ga je s hitrim izletom spet izvrstno ustavil Weidenfeller.

Vratarja trmasto držala 0:0

Na odgovor Neuerja v fascinantnem duelu vratarjev ni bilo potrebno čakati več kot nekaj minut. Lewandowski se je z lahkoto osvobodil Boatenga in deset minut pred polčasom prišel pred gol, kjer pa ga je vratar Bayerna spet hitro zaprl, vroče pa je bilo tudi na drugi strani, kjer je bil najprej po pobegu neodločen Robben, po kotu pa je Müller z glavo za las zgrešil vrata. Blizu zadetku je bil na drugi vratnici tudi Mandžukić.

Dve minuti pred odmorom se je Robbnu ponudila nova izjemna priložnost, ko je poleg njega slabo skakal Mats Hummels, a je Nizozemec s hitrim strelom v glavo zadel le vratarja Weidenfellerja. Drugi polčas se je začel veliko bolj umirjeno in na prvo priložnost je bilo treba čakati kar precej časa.

"Mandžo" obnorel Bavarsko (in Hrvaško)

Toda čakanje se je izplačalo, saj je pol ure pred koncem rednega dela padel tudi prvi gol. Mandžukić je najprej meril v roke Weidenfellerja po podaji iz kota, merilne naprave pa smrtonosno naravnal že v naslednjem napadu, ko ga je po akciji Ribéryja pred praznimi vrati našel Robben, hrvaški reprezentant pa je žogo mirno pospravil v mrežo za 1:0.

Veselje je imelo kratek rok trajanja - Dante je v 67. minuti z visoko nogo "nasadil" Reusa v lastnem kazenskem prostoru in zakrivil najstrožjo kazen, ob tem pa imel še veliko sreče, da ga sodnik Nicola Rizzoli ni izključil zaradi drugega rumenega kartona. Mož z jeklenimi živci, ki je vzel žogo in jo nastavil na belo točko, je bil Ilkay Gündogan. Turški vezist je hladnokrvno v napačno stran poslal Neuerja za 1:1.

Čudežen start Subotića na golovi črti je rešil novo vodstvo Bayerna v 72. minuti. Müller je že obšel Weidenfellerja in podal pred gol, kjer je srbski branilec ob neodločnem Robbnu z drsečim startom kariere izbil žogo v zadnjem trenutku. Mreža se je nato zatresla na drugi strani, toda Rizzoli je sicer fantasičen zadetek Lewandowskega z volejem pod prečko upravičeno razveljavil zaradi Poljakove igre z roko pri ustavljanju žoge.

Robben vzel ponujeno za veliko osebno zmago

Petnajst minut pred koncem je David Alaba z močnim strelom preizkusil zbranost vratarja "knapov" Weidenfellerja, ki pa lastne ekipe spet ni pustil na cedilu in z izvrstnim posredovanjem žogo odbil v kot. V 77. minuti se je nad sodnikom Rizzolijem huronsko razjezil Müller, ki je po podaji v prostor pobegnil obrambi Dortmunda in nato ob prekršku Subotića podal na drugo stran proti Mandžukiću, čigar strel je ob tišini iz sodniške piščalke zatresel le zunanji del mreže.

Ko je že vse kazalo na neizogibni podaljšek, je po lepi akciji do strela z roba kazenskega prostora prišel do tedaj precej nevidni Bastian Schweinsteiger, njegov strel z levico pa je odlično (ne prvič,a kot se je izkazalo zadnjič) ubranil Weidenfeller. Ničesar namreč ni mogel izkušeni čuvaj mreže storiti minuto pred iztekom rednega dela, ko je žoga v kazenskem prostoru srečno prišla do Robbna, ki je končno uspel z minimalnim dotikom poslati okroglo usnje mimo dortmundskega vratarja za veliko slavje.