Svet
27 ogledov

V ZDA bo morda odločal fotofiniš

Soočenje Obama Romney
1/20
Reuters
Boj za zmago na ameriških volitvah se bliža vrhuncu. Le še nekaj ur loči Baracka Obamo in Mitta Romneya od končnega odgovora, kdo bo ZDA vodil prihodnja štiri leta. Po koncu kampanje tudi čas za partijo košarke.

A tudi zadnje ure demokratski in republikanski kandidat s svojima obsežnima štaboma prostovoljcev izkoriščeta za prepričevanje še neodločenih volivcev, pri čemer bodo očitno odločilni glasovi v zveznih državah Florida (29 elektorjev), Virginia (13 elektorjev), Severna Karolina (15 elektorjev) in Kolorado (9 elektorjev). Ohio (18 elektorjev) in Iowa (6 elektorjev), ki sta bili prej neodločeni, sta se po zadnjih merjenjih javnega mnenja nagnili v prid Baracku Obami.

Po pričakovanjih se bo volitev udeležilo najmanj 120 milijonov od 230 milijonov upravičencev, ki se odločajo med programoma, ki na različen način obljubljata gospodarski preporod velesile. To je bila tudi osrednja tematika kampanje, v katerem je izzivalec Romney dosedanjemu predsedniku Obami očital nesposobnost pri reševanju ZDA iz krize.

Toda zadnje ankete javnega mnenja kažejo, da bo potrebno na odgovor o zmagovalcu čakati do konca, saj sta oba praktično poravnana. Zaradi posebnega elektorskega sistema pa je precej bolj pomembno, koliko podpore ima kandidat v posameznih zveznih državah, saj ima končno besedo pri izvolitvi elektorsko telo. Za zmago mora kandidat prejeti glasove vsaj 270 od 538 elektorjev, njihovo število pa se razlikuje od države do države glede na število njenih prebivalcev.

Čeprav volitve po večini potekajo mirno in gladko, pa se na območjih, ki jih je pred tednom prizadel orkan Sandy, pojavljajo velike težave zaradi uničene infrastrukture. Iz zvezne države New York tako poročajo o dolgih vrstah pred volišči. Tako kot leta 2000 je spet na udaru Florida, kjer so se nepričakovano zapirala volišča, a tudi New Jersey in Ohio, in sicer zaradi provizoričnih volilnih lističev, ki jih je treba natančno prebrati. Demokrate očitno še zlasti skrbijo volitve v Ohiu, kamor so poslali 2500 pravnikov. Zaradi hurikana Sandy pa lahko nekateri volijo celo preko elektronske pošte, zato je strah pred hekerji upravičen.

Prvi so volili v kraju Dixville Notch

Ob predsedniških volitvah danes v ZDA potekajo še volitve vseh 435 članov spodnjega doma kongresa, predstavniškega doma, ter tretjine stočlanskega senata. Volivci bodo izbirali tudi 11 guvernerjev zveznih držav, pa tudi lokalne politične funkcionarje. Potekajo tudi številni referendumi, med drugim o legalizaciji marihuane in pravici do istospolnih porok.

Uradno so se prva volišča v Vermontu odprla ob šestih po lokalnem času (ob 12. uri po srednjeevropskem). Večina volišč v ZDA se je sicer odprla ob 6. uri po lokalnem času. Nazadnje so se na volitve odpravili na Aljaski in na Havajih.

Prvi so sicer tradicionalno že volili v kraju Dixville Notch v ameriški zvezni državi New Hampshire, na severovzhodu ZDA ob meji s Kanado, kjer vedno prvi oddajo glasove na ameriških predsedniških volitvah. Izid glasovanja je bil neodločen; tako Obama kot Romney sta dobila po pet glasov. To je prvič, da sta kandidata povsem izenačena.

Volišča se bodo začela zapirati opolnoči po srednjeevropskem času, ko bodo začeli prihajati tudi prvi rezultati z volišč. Sprva zaradi razvrstitve držav napovedujejo prednost v številu elektroskih glasov Romneya, a ključne bodo nekatere države v osrčju ZDA. Zadnja volišča bodo zaprli šele v sredo ob 6. uri po srednjeevropskem času na Aljaski.

Ameriški volilni stroji znova burijo duhove

Ameriški volilci bodo svoje glasove za predsednika ZDA in druge izvoljene predstavnike ljudstva danes oddali s pomočjo glasovalnih strojev, ki tudi letos razburjajo duhove in sprožajo teorije zarote. Okoli 25 odstotkov volišč je opremljenih z elektronskimi glasovalnimi napravami, v katere je teoretično mogoče vdreti in prirediti rezultate.

Leta 2000 je na volitvah med demokratom Alom Gorom in republikancem Georgem Bushem mlajšim prišlo do dolgotrajnih zapletov s ponovnim preštevanjem glasovnic na Floridi. Gordijski vozel sodnih bojev je presekalo vrhovno sodišče ZDA z odločitvijo, ki je bila v prid Bushu. Na Floridi so takrat uporabljali volilne stroje, ki so delali luknje na glasovnici in ves svet se je lahko seznanil z novimi izrazi, kot so "noseči ali viseči opilki".

Leta 2002 je kongres sprejel zakon za posodobitev volišč, ki jih je v ZDA skupaj več kot 110.000. Kongres je za to namenil 3,9 milijarde dolarjev, vendar ni bil sposoben sprejeti enotnih standardov. Največ, okoli 70 odstotkov volišč, je danes opremljenih s skenerji oziroma optičnimi bralniki. Volilec na glasovnici odkljuka ime kandidata in papir potisne v stroj. Ta način je najbolj pošten, saj pušča za seboj papirnato sled in glasovnice je možno potem pregledati, prešteti na roke in primerjati z elektronskim seštevkom.

Težave pa so z elektronskimi napravami, ki so podobne bankomatom in nimajo papirja. Leta 2004 so na primer ponekod v New Jerseyju in Severni Karolini glasovi enostavno izginili. Študija univerze Princeton iz leta 2008 je ugotovila, da je v elektronske naprave razmeroma lahko vdreti in prirediti izide.

Romneyjev sin z dobavitelji naprav

Demokrati letos namigujejo, da ima sin republikanskega predsedniškega kandidata Mitta Romneyja Tagg Romney prek svojega sklada zasebnega kapitala Solamere zveze s podjetjem Hart InterCivic, ki oskrbuje z glasovalnimi napravami letos izjemno pomembno državo Ohio. Matično podjetje Hart InterCivic H.I.G Capital oziroma njegovo vodstvo pa je med najbolj darežljivimi donatorji Romneyjeve kampanje.

Podobne teorije zarote o povezavah s kampanjo demokrata Baracka Obame širijo tudi republikanci, skupaj s poročili, da je že na predčasnih volitvah prihajalo do "okvar", ko se je glas za Romneyja večkrat registriral kot glas za Obamo.

Najmanj tovrstnih težav bodo imeli prebivalci območij, ki jih je prizadel orkan Sandy in so še vedno brez elektrike. Ti bodo volili na stari način, torej z odkljukanjem imen kandidatov na papirnatih glasovnicah, ki jih bodo člani komisije pospravili in v miru prešteli. Tako bo štetje menda trajalo malce dlje časa, vendar gre za države, kjer ankete napovedujejo gladko zmago Obame.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.