Slovenija
32 ogledov

Od notarjev k "pisarjem"

slovenija, upravna enota ljubljana, odpiralni cas, obcina, Tobacna 2, Ljubljana, Boštjan Tacol
Vlada bi klestila tarife, pristojno ministrstvo o tem ne ve ničesar.


Vlada želi zakonodajo spremeniti tako, da ne bo več razlikovanja med notarsko in upravno overitvijo podpisa. "Tako ostane samo overitev in je v pristojnosti samih subjektov, da se odločijo za obliko (in posledično stroške), ki jim ustreza," pravijo pripravljalci enotnega vladnega dokumenta za dvig konkurenčnosti.

Notarji na nogah

Notarska zbornica temu ostro nasprotuje. "Zavedati se moramo, da overitev nikoli ni sama sebi namen. Po do zdaj veljavni ureditvi se listine, namenjene uporabi v upravnih postopkih, overjajo na upravnih enotah in pri notarjih. Listine, ki so namenjene uporabi v sodnih postopkih, pa se overjajo izključno pri notarjih. Pri notarjih se sodnim postopkom namenjene listine ne overjajo naključno, ampak za to obstajajo strokovno utemeljeni razlogi z vidika pravne varnosti, ki je nujno potrebna zlasti pri nepremičninskem prometu, pravu gospodarskih družb in čezmejnih postopkih," poudarja predsednica notarske zbornice Marjana Tičar Bešter.

Znižali bi jim tudi tarife

Smiselno bi bilo proučiti možnosti znižanja cen notarskih storitev ter uvedbo elektronske oblike in podpisovanja dokumentov, ki so potrebni za vpis v sodni register, še piše v vladnem dokumentu.

Tičar Bešterjeva odgovarja: "Navidezno prikazovanje prednosti pocenitve storitev, če bodo overitve prenesene na upravne enote, je populizem, ki ljudi v času hude ekonomske krize le zavaja. V resnici se bo s predlogi sprememb kakovost storitev bistveno znižala, cena pa bo ob tem celo narasla, ker bodo stranke vse nasvete in dodatne napotke, ki jih zdaj brezplačno dobijo pri notarjih, drago plačale pri vseh mogočih nekvalificiranih zakotnih pisarjih, ki jih na trgu ne manjka."

O spremembah ne vedo nič

Čeprav je vlada želje že dala na papir, na notranjem ministrstvu o morebitnih spremembah zakonodaje ne vedo nič: "V proceduri na ministrstvu in tudi sicer pred vlado ali državnim zborom ni normativne spremembe zakona o splošnem upravnem postopku, ki bi urejala overjanje lastnoročnih podpisov in kopij listin drugače kot doslej." Na vprašanje, zakaj se je potemtakem ukrep znašel v vladnih ukrepih za dvig konkurenčnosti, nismo dobili odgovora.

Komentarjev 2
  • Ecaf Koob 15:19 24.september 2013.

    eh kaj bi če je pa pol notarjev že zgasnal u daušne oaze. Kje je le tisti Edo Ovn in njegov notar. Halooooo PKP?

  • dragec 13:06 24.september 2013.

    Te "državne bilježnike" - kako pravijo hrvati, je potrebno prevetriti. Preveč se okoriščajo z različnimi overitvami in taksami!!!