Svet
258 ogledov

Znanstvenikom uspel veliki preboj

kloniranje Shutterstock
Prvič v zgodovini je znanstvenikom uspelo klonirati človeški embrio, iz katerega so lahko pridobili zdrave izvorne celice.

Znanstvenikom bi ta preboj lahko pomagal pri ustvarjanju celic, ki bi pomagale pri zdravljenju ali celo ozdravile nekatere bolezni, na primer multiplo sklerozo in alzheimerjevo bolezen.

Z novim odkritjem pa so se pojavile tudi bojazni. Znatno smo se namreč približali možnosti kloniranja dojenčkov. Pari, ki so izgubili otroka, bi tako lahko plačali za njegovega „dvojnika“.
David King, ustanovitelj skupine Human Genetics Alert, je zato pozval k mednarodni prepovedi kloniranja človeka in objavo podrobnosti o novi tehniki označil za „neodgovorno“.

Nova tehnika je sicer podobna tehniki, ki so jo uporabili pri kloniranju ovce Dolly. Shoukhrat Mitalipov je iz jajčeca zdrave mlade ženske odstranil DNK in vanje namestil kožne celice. Z električnim tokom je nato spodbudil nastanek zarodkov. Ko so bili embrii stari pet dni, so iz njih pridobili izvorne celice, ki se lahko razvijejo v različne oblike celic, s katerimi bi lahko ozdravili nekatere bolezni.

Mitalipov je tehniko razvijal več let. Jajčece je med drugim hranil s kofeinom. "Z odkritjem so se nam odprle nove možnosti ustvarjanja izvornih celic za paciente s poškodovanimi organi ali tkivi," je povedal znanstvenik in dodal, da bi se z uporabo pacientove kože zagotovilo, da se izvorne celice popolnoma ujemajo z bolnikom. 

Mitalipov je pomiril tudi nekatere kritike, ki se bojijo človeškega kloniranja. Kot pravi, mu s to tehniko ni uspelo klonirati opice, zato je tudi človeško kloniranje malo verjetno.

Komentarjev 1