62 ogledov

Odpor Srbov trajal eno četrtino

Rio 2016, ZDA EPA
Košarkarji ZDA so znova postali olimpijski prvaki.

V finalu olimpijskega košarkarskega turnirja so zvezdniki lige NBA premagali Srbijo s 96:66 (19:15, 52:29, 79:43). Tretje mesto je v dramatični končnici, tudi zaradi čudno dosojenega prekrška v zadnjih sekundah, osvojila Španija, ki je premagala Avstralijo s 89:88 (23:17, 40:38, 67:64).

Za Američane je to petnajsta zlata medalja na olimpijskih igrah, tretja v nizu. Prvo mesto so prepustili le štirikrat; 1972 je na eni najbolj spornih tekem v košarkarski zgodovini slavila Sovjetska zveza, 1980 Jugoslavija, 1988 SZ in 2004 Argentina. Medaljo so Američani osvojili na vseh olimpijskih igrah - devetnajstkrat je bila košarka na sporedu oz. od 1936 naprej - z izjemo Moskve 1980, na katerih ZDA ni bilo zaradi političnega bojkota.

Finale v Riu se je končal približno tako kot tisti v Madridu 2014. Tekmeca sta bila ista; tedaj so ZDA zmagale s 37 točkami razlike, tokrat je bilo + 30. Tekma je bila izenačena le slabih deset minut. Pri vodstvu 14:11 za Srbijo je stvari v svoje roke vzel prvi strelec ZDA 27-letni Kevin Durant, nova okrepitev podprvakov lige NBA Golden State Warriors. Najprej so ZDA po njegovi zaslugi naredile delni izid 14:1, v 16. minuti, ko je bil rezultat že 43:22, pa je bil Durant pri 17 točkah. Ob polčasu je bil tako zmagovalec že odločen (52:29).

Prvi strelec tekme je bil Durant s 30 točkami, DeMarcus Cousins je zbral 13 točk in 15 skokov, Klay Thompson pa je dosegel 12 točk. Pri Srbiji je Nemanja Nedović vknjižil 14 točk, Milan Mačvan pa 11.

Zlato medaljo so Američani tokrat osvojili zasluženo, čeprav zasedba Mika Krzyzewskega ni pustila tako suverenega vtisa kot na primer ekipa s Stephenom Curryjem in Jamesom Hardenom s svetovnega prvenstva 2014 v Španiji. Tedaj so ZDA turnir končale z razliko v koših +33, tokrat so Američani tekmece premagali s povprečno razliko 22,5 točk. ZDA 2014 so najnižjo zmago zabeležile proti Turčiji z 22 točkami prednosti (Slovenijo so v četrtfinalu nadigrale 119:76), ZDA 2016 pa so tri tekme dobile za tri točke (Srbija, Francija), eno pa za šest (Španija).

Navkljub porazu v finalu tudi Srbija zapušča Brazilijo z dvignjeno glavo. Prišla je do svoje prve košarkarske olimpijske medalje - ZRJ Jugoslavija je bila v Atlanti 1996 srebrna. Španija je osvojila svoj četrto olimpijsko odličje po treh srebrnih, Avstralija pa je četrtič na zadnjih osmih olimpijskih igrah v tekmi za bron ostala brez kolajne.