Ambient
7 ogledov

Prihodnost kot jo vidi Paola Antonelli

Paola Antonelli
1/6
Robin Holland
O prihodnosti oblikovanja, karieri v kuratorstvu in povezavi med tehnologijo in oblikovanjem.

Paola Antonelli, kuratorka za arhitekturo in oblikovanje pri Muzeju moderne umetnosti v New Yorku, je v marčevskem skupinskem intervjuju naslovljenem »Vprašajte me karkoli« (AMA) na spletni platformi Reddit odgovarjala na vprašanja o prihodnosti oblikovanja, karieri v kuratorstvu ter neizbežni povezanosti med tehnologijo in oblikovanjem.

Kako se oblikovanje zadnje čase spremnja, dokazujejo zadnje kuratorkine muzejske pridobitve – simbol @, Pac-Man, Arduino, Makey Make, 4-D natisnjena obleka ter mizica Cinderella – produkti, ki zavzemajo celoten spekter med realnim in imaginarnim, fizičnim in nematerialnim, formalističnim in utilitarnim. Po njenem v oblikovanje sodi vse od tipografij, aplikacij, pa do videoigric in še česa.

Art Review jo je poimenoval eno najuglednejših oseb umetniške sfere.

V intervjuju je tako na kratko zaobjela naslednje teme ...

... o kuriranju za prihodnost:

»Ko se spopadaš s sodobnimi vprašanji, se ne moreš zanašati na retroaktivnost, vsekakor pa se lahko učiš iz preteklosti in tako ustvarjaš možne hipoteze za prihodnost.«

... o absurdnem:

»Svet je poln absurdnih predmetov, ki ne bodo nikoli prišli v muzej – vsaj ne, dokler sem kuratorka jaz. Lahko pa vam povem, kateri predmet želim v kolekciji, pa čeprav je prevelik. Nekaterim se bo zdelo absurno ... Boeing 747. Nočem, da bi bil fizično prisoten, celo hotela bi, da ostane v zraku, da ga letalska družba uporablja dalje. Bila bi pridobitev na daljavo.«

... o (spregledanih) gibanjih in trendih:

»Zares me zanimata sintetična biologija in biodizajn. S tem sem že nekaj časa obsedena, vse odkar sem pripravila razstavo Design and the Elastic Mind, ki je bila posvečena sodelovanju med oblikovanjem in znanostjo.«

... o neizbežni povezavi med tehnologijo in oblikovanjem:

»Najboljše oblikovalske šole učijo, da oblikovanje in tehnologija živita v simbiozi in se medsebojno dopolnjujeta. Inženirji in oblikovalci imajo podoben cilj, le drugačen pristop.«

... o kodiranju:

»Učenje vsaj najosnovnejšega kodiranja je postalo vprašanje pismenosti.«

... o fizičnem in digitalnem:

»Fizični in digitalni svet se zbližujeta in priznam, da sem v zadnjem času bolj navdušena nad digitalnim v vseh merilih, v arhitekturi in oblikovanju.«

 ... o tem, ali umetniki in oblikovalci zdajšnje generacije predstavljajo trenutno globalno socialno, ekonomsko in politično stanje:

»Po mojem umetniki in oblikovalci postajajo vse bolj politično angažirani, saj družba to zahteva. Trenutno dogajanje je zelo opojno. Veliko lahko najdete na naših straneh projektov Oblikovanje in nasilje (Design and Violence) in Creative Time Reports

... o še neodkritih umetnikih z željo po razstavljanju v MoMI:

»Dosti delam z oblikovalci in arhitekti in velikokrat so to še zelo neznani ljudje. Dosti kuratorjev potuje po svetu in išče nova dela, v vseh disciplinah. Toda mislim, da je pravilni odgovor, da je razstavljanje v MoMI odvisno predvsem od sreče in vztrajnosti, kot vedno. Biti na pravem mestu ob pravem času.«

... o karieri v kuratorstvu:

»Svetujem pripravništva. So najboljši način, da se uveljavite. Seveda se dobro zavedam, da neplačana pripravništva – zelo vsakdanja v neprofitnih organizacijah – prispevajo k težavam, ki mnogim mladim izobražencem stojijo na poti do njihove kariere.«

vir: Reddit, MoMA

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.