Zdravje > Aktualno
53 ogledov

Rodila se je z virusom HIV, zdaj je v remisiji

slovenija 27.06.12. dojencek, otrok, rokica, starsi, novorojencek, nega, foto: s Shutterstock
V celicah lahko zaznavajo hiv, ne morejo pa odkriti virusne reprodukcije v plazmi. Deklica že 12 let ne jemlje zdravil, a se kljub temu počuti dobro.

Francoska najstnica, ki se je rodila z virusom hiv, je že 12 let, odkar je prenehala jemati zdravila, v remisiji, kar pomeni, da pri njej ni več zaslediti znakov bolezni, so v ponedeljek izsledke študije razkrili strokovnjaki v okviru mednarodne konference za boj proti aidsu v Kanadi.

Zdravniki 18-letnice sicer ne obravnavajo kot ozdravljene, a se počuti povsem v redu brez terapije, ugotavljajo strokovnjaki s pariškega inštituta Pasteur.

Faza dolgotrajne remisije

Znanstveniki so se tokrat prvič srečali s primerom, da je z virusom hiv okužen otrok prešel v fazo dolgotrajne remisije, navaja francoska tiskovna agencija AFP.

"V celicah lahko zaznavamo hiv, ne moremo pa odkriti virusne reprodukcije v plazmi," je povedal Asier Saez-Cirion iz francoskega inštituta ter dodal, da za zdaj ni jasno, kako je lahko njen organizem obvladal okužbo. Dekle namreč nima genetskih dejavnikov, ki jih povezujejo z naravnim obvladovanjem okužb, kar so zaznali pri redki skupini bolnikov.

Strokovnjaki dolgotrajno virusno remisijo povezujejo s pravočasnim in hitrim ukrepanjem, ko so pri deklici po rojstvu odkrili okuženost z virusom. Deklica se je namreč s hivom okužila že v maternici oziroma med porodom. Protiretrovirusna zdravila je začela prejemati že pri treh mesecih starosti.

Opustili so zdravljenje

Ko je bila stara pet let, so starši iz neznanih razlogov opustili zdravljenje. 12 let kasneje je raven virusa v njenem telesu tako nizka, da je ni mogoče izmeriti. Zdravniki opozarjajo, da se lahko sicer trenutno stanje tudi spremeni.

Strokovnjaki menijo, da je treba izpeljati obsežne preiskave, da bi odkrili, zakaj nekateri bolniki uspevajo nadzirati virus v organizmu tudi po prekinitvi terapije. "Ta primer kaže, da potrebujemo obsežne raziskave, s katerimi bomo pojasnili, kdo od okuženih bolnikov z gotovostjo lahko prekine protiretrovirusno terapijo in kljub temu uspe ohraniti virus pod nadzorom," je menila profesorica Sharon Lewin z univerze v Melbournu.

"Moramo najti test za hiv, s katerim bomo merili nizko raven virusa ali najti boljši način, da bomo lahko predvideli, kako bo kdo reagiral. Če nam to uspe, bomo lahko izboljšali tudi klinične preiskave, ko je govora o zdravljenju hiva," še dodaja.

"Na tem primeru lahko vidimo, da je pri otrocih in tudi odraslih mogoča dolgotrajna remisija. Kljub temu pa so takšni primeri redki. Dekle živi povsem običajno življenje," pravi Saez-Cirion.

Sicer pa se je pred dvema letoma v ZDA rodila deklica, tudi s hivom, ki ji ga je ob rojstvu prenesla mati, ki je prav tako trenutno v remisiji. Znan je tudi primer bolnika, ki ima nadzor nad virusom že več kot 13 let, čeprav je prekinil zdravljenje.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.