Slovenija > Črna kronika
43 ogledov

"Sodnih zaznamkov o SCT ni bilo"

1/8
Žurnal24 main
Čista lopata. Kriminalist in domnevni tajni policijski delavec soočena na sodišču. "V vse sem bil prisiljen," pravi tajni policijski sodelavec.

Danes se nadaljuje sojenje v zadevi Čista lopata.

Slodej molčal
Robert Slodej, ki se je s tajnim policijskim delavcem soočil pred sodnico, na večino vprašanj o poznanstvu s tajnim delavcem in Gerhardom Schaffnerjem ni odgovoril, ker da ga menda k temu zavezuje molčečnost o službenih opravilih, ki jih izvaja kot policist nacionalnega preiskovalnega urada. "Lahko pa zagotovim, da nikoli nisem rekel, da bom kmalu zaprl Zidarja," pravi Slodej. 

Odvetniki obtoženih so zato predlagali, da prosi notranjo ministrico za odvezo molčečnosti in razkrije sodelovanje tako s tajnim sodelavcem kot s Schaffnerjem.


 

Šefi se bojijo za Schaffnerja
"Pripovedoval mi je o nekem Ivanu Zidarju in o poslovanju SCT. Posredoval mi je tudi njegovo številko, pri tem pa sodnih zaznamkov o SCT ni bilo. Resničnost njegovih besed je bilo tako možno preveriti le pri slovenskih kriminalistih."


Tako svoje srečanje z domnevnim slovenskim tajnim policijskim delavcem opisuje nemški kriminalistični komisar Gerhard Schaffner. Čeprav bi moral danes na ljubljanskem sodišču neposredno pojasniti, kdo in zakaj naj bi ga obvestil, da naj bi Ivan Zidar menda posloval nezakonito, mu njegovi nadrejeni niso dovolili priti na zaslišanje v Slovenijo.

Kriminalistovi šefi so namreč prepričani, da bi Schaffnerjevo neposredno soočenje z Zidarjem in ostalimi šefi gradbenih podjetij, ki jim sodijo zaradi domnevne korupcije pri gradnji letališkega stolpa na Brniku, "ogrozilo njegovo nadaljnje delo". Schaffnerjevo pisno pojasnilo je sodnici zato predalo kar tožilstvo iz Münchna.

"Ne vem, ali veste, zakaj sem danes tu. Želim, da izveste, kaj se v naši državi dogaja. Slodej me je zaprl, ker nisem hotel umakniti izpovedi, ki jo je notarsko overjeno odvetnik Aleksander Čeferin prebral na eni on prejšnjih obravnav," pa domnevni tajni policijski delavec vztraja pri takratni izpovedi, da naj bi ga slovenski kriminalist Robert Slodej pod prisilo poslal, naj Schaffnerja obvešča o domnevnem kriminalnem početju Ivana Zidarja.

Na zaslišanje so tajnega sodelavca vklenjenega pripeljali s prestajanja 15-mesečnega pripora na Dobu zaradi prikrivanja tatvine.

Fotografije s sojenja si oglejte v zavihku Galerija.

Suženj policije
"Nimam se ne za delavca, ne za sodelavca policije, ampak za sužnja, ker sem bil v vse prisiljen," je med drugim povedal tajni sodelavec.

"V tem času, ko sem sodeloval s kriminalistom Slodejem, sem naredil približno sto tisoč kilometrov, tudi po desetkrat na teden sem odšel v Ljubljano. Tožilstvo se ni nikoli odzvalo na moje pismo o tem, kaj se dogaja. Slodej pa se je družil tudi s kriminalci, prodajal jim je informacije za 15 tisoč evrov. To pomeni, če ste vi, sodnica, odredili hišno preiskavo, je naslednji dan kriminalec to vedel," je obremenil Slodeja.

 

Iz oči v oči prihodnjič
Odvetniki so prosili, da jim sodišče čim prej priskrbi zapisnike in prepiše določene dele današnje obravnave. Ko bodo vse pregledali, pa se bosta na eni od prihodnjih obravnav Slodej in tajni sodelavec soočila iz oči v oči. Danes sta bila zaslišana vsak posebej.

 

Povedal je, da je bil kriminalist odločen, da bo zaprl Zidarja. "Povej jim nekaj takega, kar bo zanimivo za nas in Nemce. Potrebujem nekaj, na podlagi česar bo preiskovalni sodnik dovolil prisluškovanje Zidarju," naj bi mu naročil Slodej. Trdi, da se je poskušal sestati z generalnim direktorjem policije Jankom Gorškom, a mu Slodej tega ni dovolil, prišel ni niti do generalne državne tožilke Barbare Brezigar.

 

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.