Za zmago dodaj Mezgo: vijoličasti do preobrata

Olimpija - Maribor
1/8
Anže Petkovšek
Maribor si je pred povratno tekmo Pokala Slovenije priigral veliko prednost. Vijoličasti so na ponovljenem večnem derbiju po preobratu premagali Olimpijo Ljubljano, ki je po vodstvu in golu Nika Omladiča ostala brez izključenega vratarja Elvisa Džafića, na koncu pa utrpela visok poraz (1:3). Tekmo je na stran Maribora prevesil prihod Dejana Mezge.

Derbi četrtfinala Pokala Slovenije sta Olimpija Ljubljana in Maribor začela pred praktično praznimi tribunami. V Stožicah se je dobrih deset minut pred tekmo zbralo zgolj dobrih dvesto ljudi. Takšnega slabega obiska na večnih derbijih verjetno ne pomnijo niti gledalci z najbolj častitljivimi letnicami v rojstnem listu, so se pa tribune kasneje zapolnile do še vedno uboge številke 1.500.

Maloštevilčne gledalce je hitro ogrel pobeg Filipa Valenčiča, ki je v drugi minuti po dolgi žogi pobegnil čuvajem, a ga je še pravočasno zaprl vratar Jasmin Handanović. Po nekajminutnem molku sta se prebudili tudi obe navijaški skupini, ki nista ponovili tihega protesta s sobotne odpadle tekme, po pritisku Maribora pa je v osmi minuti do novega strela za zeleno-bele prišel Damjan Trifković, a z roba kazenskega prostora meril veliko previsoko.

Vijoličasti kljub dolgim kombinacijam, po "petki" Gorana Cvijanovića, ki je v prepovedani položaj poslala Agima Ibraimija, je jezno s klopi vstal in ga okaral tudi športni direktor Zlatko Zahović, niso prihajali do nevarnejših strelov. Nasprotno je Olimpija spet zapretila v 15. minuti, ko je Trifković prestregel podajo Željka Filipovića in v prostoru našel Valenčiča, čigar strel pa je bil znova nenatančen.

Maribor igral, Olimpija prihajala do strelov

Prav Filipović je po podaji s prostega strela prišel do prvega neposrednega strela gostov na gol Elvisa Džafića, ki pa je zletel točno v roke ljubljanskega vratarja. Igra nikakor ni stekla nobeni od obeh ekip, saj so gledalci spremljali igro brez pravih priložnosti. Lepa se je sicer v 27. minuti ponudila Andražu Šporarju, potem ko mu je žogo po podaji s strani nespretno nastavil Aleksander Rajčević, toda tudi Šporar ni uspel ogroziti Handanovića.

Prvo omembe vredno posredovanje je moral Džafić po strelu Maribora opraviti šele v 31. minuti, ko ga je s strelom z roba kazenskega prostora pretegnil njegov kapetanski kolega Aleš Mertelj. Tri minute kasneje je bilo spet vroče pred golom vijoličastih, ko je Trifković izkoristil neodločnost njihove obrambe in podal v sredino, kjer pa je prek gola streljal Rok Baskera.

Viole navijale s policisti

Toda Mariborčani so bili na drugi strani vedno konkretnejši in Olimpija se je vse bolj krčevito branila. Ibraimi je dvakrat nevarno streljal, a so branilci zeleno-belih njegove poskuse blokirali. Toda ne v 37. minuti, ko je Cvijanović s pomočjo odboja zadel vratnico, žoge pa se je morda resda minimalno, toda odločilno, dotaknil Džafić.

Valenčič Mejač Olimpija Ljubljana Maribor večni derbi četrtfinale Pokal Slovenij | Avtor: Anže Petkovšek Anže Petkovšek
Od dolgčasa, ali morda mraza, so začeli navijači Maribora za južnim golom zapuščati svoje sedeže in se seliti na vrh tribune, kjer so navijali skupaj s policisti posebne enote. Ob njihovi odsotnosti bi Olimpija kmalu zadela po odbijanju žoge in slabem posredovanju Handanovića po podaji iz kota, Maribor pa prek Cvijanovića ni uspel kaznovati njihove zapravljivosti že v naslednjem napadu.

Handanović je z novim hitrim izletom spet rešil svoje branilce v zadnji minuti polčasa, saj je še pravočasno zaprl pozabljenega Baskero, ki se je v kazenski prostor prikradel z desnega boka. Drugi polčas se je začel z že prevečkrat videnim metanjem petard za hrbet mariborskega vratarja s strani navijaške skupine Green Dragons, ena izmed obeh pa je priletela v njegovo neposredno bližino.

Mariborčani začeli silovito

Toda to gostov ni zmedlo in debitant Matija Smrekar, ki je v soboto na prekinjenem derbiju odigral prve minute kakšne uradne tekme za novi klub, je v 49. minuti po podaji Filipovića pobegnil obrambi Olimpije, a ga je še pravočasno zaprl Džafić. Ljubljanskega vratarja je z velike razdalje obstrelil še Ibraimi in po še enem Makedončevem pobegu po krilu je gol več kot očitno visel v zraku.

Toda kmalu bi padel na drugi strani, saj je žoga po izvajanju avta na robu kazenskega prostora prišla do Nika Omladića, ki pa je meril malce mimo daljše vratnice Handanovića. Strasti so se derbiju spodobno razvnele v 57. minuti, ko je po startu nad Valenčičem porumenel Nejc Potokar, Valenčič pa ga je jezen odrinil, a so se stvari hitro umirile. Sodnik Damir Skomina je zaslužen karton namenil tudi ljubljanskemu napadalcu.

Skomina asistiral pri golu Olimpije

V 61. minuti pa je le padel prvi in verjetno eden najbolj nenavadnih golov v zgodovini derbija. Akcijo Maribora je precej globoko na polovici Olimpije prekinil sodnik Skomina, ki je nenamerno odbil žogo točno na nogo Omladiču, ki je z izjemnim samostojnim prodorom prišel vse do roba kazenskega prostora Handanovića in zadel z natančnim strelom na drugo vratnico.

Darko Milanič ni čakal in namesto Smrekarja in Filipovića že čez nekaj minut v igro poslal Marcosa Tavaresa in Dejana Mezgo. Šporar je takoj v naslednjem napadu v 67. minuti prodrl v kazenski prostor in močno streljal na Handanovićevo prvo vratnico, a je bil starejši od obeh slovitih bratrancev dobro postavljen.

Je Mezga streljal ali podajal?

Milaniču se je dvojna menjava izplačala že po nekaj minutah - Ibraimi je v 69. minuti nase navlekel pol obrambe Olimpije in našel Mezgo, hrvaški vezist pa je spretno in srečno zadel s strelom na drugo vratnico, ki pa bi lahko bila tudi podaja Tavaresu. Brazilec je v 74. minuti oplazil prečnik Džafićevega gola, potem ko je s težkega položaja streljal s slabšo desnico.

Domači trener Andrej Razdrh, ki je že prej namesto Valenčiča v igro poslal izkušenega Nikolo Nikezića, je vedno hujši pritisk Mariborčanov skušal zajeziti še z menjavo Baskera-Vicente v 79. minuti. Ključni dogodek tekme se je zgodil v 83. minuti, ko je Robert Berić padel prek noge vratarja Džafića in si prislužil izključitev, Skomina pa je Mariboru podaril še enajstmetrovko.

V gol je moral zaradi že opravljenih treh menjav stopiti branilec Antonio Delamea Mlinar, ki so ga soigralci oblekli v Džafićevo opremo. Sanjskega razpleta ni bilo, saj je Mezga mladega branilca poslal v napačno stran, roko na srce pa natančnega strela v malo mrežico ne bi branila niti dva Džafića.

Delamea Mlinar je v 90. minuti po prodoru Martina Milca sicer še uspel rešiti tretji gol, nemočen pa je bil po sledeči podaji iz kota, ko je Ibraimi z visoko podajo na drugo vratnico našel samega Potokarja, podajo Zasavca pa je s kolenom v mrežo iz neposredne bližine pospravil Aleksander Rajčević, ki je Mariboru praktično že priigral napredovanje.