Muniain potopil Barço in razveselil Madrid

Iker Muniain proslavlja zadetek proti Barceloni
1/21
Reuters
Brez Cristiana Ronalda je Real Madridu na domači tekmi z Valladolidom "komandiral" Gareth Bale, ki je zabil svoj prvi španski hat-trick (4:0). Atlético je z golom prvega strelca Diega Coste izenačen z Barcelono z zmago pri Elcheju (2:0). Barça poražena v Bilbau (0:1).

Po porazu proti Ajaxu v Ligi prvakov je Barcelono včeraj čakal še težak preizkus v Bilbau, kjer jih je čakal izjemno neugodni Athletic. Baski, ki na novem San Mamesu še niso izgubili, so tokrat na kolena položili še Barço, ki preživlja težke trenutke.

Katalonci so kljub prvotnemu pritisku domačih hitro pokazali, da si ne želijo ponoviti torkovega spodrsljaja v Amsterdamu in si že v prvih petnajstih minutah priigrali nekaj lepih priložnosti. Gorka Iraizoz je po 12 minutah izjemno posredoval po strelu Neymarja, Andres Iniesta pa je minute kasneje slabo ustrelil po zelo lepi ekipni akciji.

Muniain in Toquero s praznimi naboji

Svoje priložnosti so imeli tudi domači, a vrat Joseja Manuela Pinta niso resneje ogrozili, saj sta bila Gaizka Toquero in Iker Muniain preveč nezbrana ob zaključkih. Druga polovica prvega polčasa je nato minila nekoliko bolj mirno, nekajkrat so po napakah nogometašev Barceloni zagrozili le domačini. Drugi polčas so zopet nekoliko bolj odločno začeli nogometaši Atheltica, a vnovič je bil strel Toquera zlahka ustavljen s strani izkušenega Pinta.

Neymar na tekmi med Barcelono in Atheltic Bilbaom | Avtor: Reuters Reuters

Na drugi strani se je v priložnosti znašel Neymar, ki pa mu je pred strelom spodrsnilo.

Na igrišču je resneje zavrelo v 57. Minuti, ko je šel Neymar sam proti vratarju, a ga je s prekrškom zaustavil Ander Itturaspe. Kljub velikem nasprotovanju gostov je branilec Athletica prejel zgolj rumeni karton, prosti strel iz roba kazenskega prostora pa je nato nenatančno izvedel prav brazilski reprezentant.

Le izkoristili eno od priložnosti

Zaušnica gostom je sledila v 70. Minuti, ko je Iker Muniain le izkoristil izjemno priložnost, ki se mu je ponudila po podaji Markla Susaete, po izgubljeni žogi neprepričljivega Inieste. Dosežen gol je dodal olja na ogenj Baskom, ki bi prav kmalu povišali prednost, a je strel z glavo Toquera ubranil Pinto, najboljši igralec Barcelone na tekmi.

Athletic se je z novimi tremi točkami prebil na odlično četrto mesto španske prve lige, Barcelonin poraz pa je razveselil tudi madridska kluba. Atletico je tako po točkah izenačen z Barcelono, Real Madrid pa ima vsega tri točke zaostanka.

Zasledovalci vodilnega ne popuščajo

Diego Costa je v drugem polčasu zabil drugi gol za Atlético Madrid, ki se je proti trmastemu Elcheju uspel rešiti z zadetkom bodočih španskih reprezentantov. Poleg Coste je za izenačenje z Barcelono na vrhu La Lige namreč zadel tudi oberavni vezist Koke.

Mladi španski reprezentant je z neposredne bližine zatresel mrežo v 63. minuti in končno uspel odkleniti disciplinirano zadnjo vrsto domačih, Costa pa je znova kot član prve postave po manjši poškodbi svoj delež dodal enajst minut kasneje.

Naveza Adrián-Costa prinaša gole

Atlético je zapravil prvo priložnost na tekmi, ko je kapetan Gabi Fernández ostal sam po podaji iz kota v deseti minuti, toda z glavo preslabo streljal proti vratarju Manuelu Herreri. Po prvem polčasu brez golov so rdeče-beli le povedli, ko je Herrera najprej ubranil poskus Raúla Garcíe, Koke pa je žogo spravil čez črto.

Costa je drugi gol zabil po podaji enega svojih najljubših soigralcev Adriána Lópeza in si na svoj strelski račun "nakazal" že 15. gol sezone

Balov "perfektni hat-trick" navdušil Bernabéu

Na tekmi v Madridu je prvo večjo priložnost v tretji minuti zastreljal Sergio Ramos, kapetan Real Madrida je najvišje skakal po podaji iz kota Xabija Alonsa, toda z ugodnega položaja meril preko gola.

Mediji so se pred tekmo razpisali o domnevni pripravljenosti predsednika kluba Florentina Péreza na prodajo cenjenega branilca, bojda tudi Barceloni. Še bližje vodilnemu zadetku je prišel Ángel Di María, čigar izvrsten polvolej z okrog 20 metrov je zatresel prečko.

Dve priložnosti za kapetana

Ramos je imel tudi v enajsti minuti ogromno smole, da po izvrstni akciji Xabija Alonsa in Isca ter podaji slednjega z nekaj metrov ni zadel gola z glavo. Španski reprezentant je znova meril previsoko, Real pa je kljub stalni nevarnosti pred golom gostov ostal brez vodilnega zadetka v prvih 25 minutah igre.

Bale Real Madrid Valladolid Liga BBVA Španija prvenstvo aplavz ovacije | Avtor: Reuters Reuters
Karim Benzema, ki je zadnjo evropsko tekmo začel na klopi, si je ob povratku v prvo postavo pripravil izjemno lepo priložnost, toda z roba kazenskega prostora prav tako meril nenatančno. Vratar Diego Mariño je nekaj kasneje ustavil še protinapad Di Maríe, ki se je ob protestih gostov začel s čistim prekrškom Isca.

Cristiana hitro pozabili

Kraljevi klub je do zasluženega zadetka le prišel v 33. minuti, ko je Di María pobegnil obrambi po kombinaciji z Marcelom in podal/streljal s strani, Mariño pa je žogo odbil točno na glavo do tedaj precej nerazpoloženega Bala, ki pred napol praznim golom ni grešil.

Najdražji ali drugi najdražji nogometaš na svetu, odvisno od vira informacij, je pripravil tudi drugi gol belega baleta – z izvrstno podajo je pred golom našel Benzemaja, ki je moral le nastaviti glavo za 2:0.

Madridčani spet preveč sproščeni v drugi del

Zaspanega in prav gotovo premraženega Diega Lópeza je na drugem golu z edinim nevarnim poskusom v enem zadnjih napadov polčasa predramil šele Javi Guerra, a po dolgi podaji na drugo vratnico z volejem meril visoko na južno tribuno.

Čeprav je takoj po začetku drugega polčasa s strelom od daleč zapretil Luka Modrić, je beli balet malce odmaknil nogo s plina ter kot že nekajkrat v letošnji sezoni ponudil nasprotniku, da se je vrnil v igro. Zakarya Bergdich in Guerra sta resno zapretila, a je bil López vedno znova na mestu.

Dvojna španska menjava

Benzema je v 60. minuti sicer zadel za 3:0, a so mu sodniki zadetek neupravičeno razveljavili zaradi prepovedanega položaja, v katerem naj bi se pred odločilno podajo nahajal Daniel Carvajal. Bale je nekaj minut kasneje vseeno uspel regularno zatresti mrežo še drugič v hladnem večeru, ko so mu branilci z neuspešnim izbijanjem podaje Marcela pripravili lahek strel in enega redkih golov z desnico.

Carlo Ancelotti je za zaključek tekme aktiviral še oba mladinska produkta Realove šole Álvara Morato in Jeséja Rodrígueza, še najbolj se je zadetku približal Morata, po obrambi vratarja in podaji še enega (nekdanjega) mladega španskega reprezentanta Isca pa žoge z zelo slabim strelom proti vratom ni uspelo poslati Marcelu.

Svoj popolni večer je z golom za prvi hat-trick v vrstah belega baleta Bale uspel zaključiti v 89. minuti, ko je z neposredne bližine v mrežo preusmeril lepo podajo Marcela. To je bil t. i. "perfektni hat-trick", saj je Valižan dosegel gole z desnico, levico in glavo. Tako je poslal tudi najlepše sporočilo podpore soigralcu Fábiu Coentrãu, čigar nedavno preminulemu očetu so se nogometaši že pred tekmo poklonili z minuto molka.