Slovenija
25 ogledov

Krhka usoda nekega davka

Poleg kvadrature nepremičnine sta zelo pomembni izbira materialov in razporedite Žurnal24 main
Desus zahteva kompromis, ki bi povečal luknjo v proračunu za 2014. Koalicija pravi, da zmore brez njih.

Če bodo poslanci podprli amandma k zakonu o davku na nepremičnine, ki ga bo vložil Desus, bi lahko v proračunu za prihodnje leto zazijala 161-milijonska luknja.

Izvršni odbor Desusa je namreč sklenil, da bodo v parlamentu na zakon vložili dopolnilo za postopno uvedbo polne obdavčitve nepremičnin. Predlagali bodo, naj se prihodnje leto davek zaračuna od 60 odstotkov ocenjene vrednosti nepremičnine, leta 2015 od 80 odstotkov in šele leta 2016 od celotne ocenjene vrednosti.

Ne vedo, koga rešujejo

“Če bo sprejet takšen amandma, bomo razbremenili tiste kategorije prebivalstva, ki bodo najtežje prenesli breme davka,” je zatrdil predsednik Desusa Karl Erjavec. Ni pa natančno pojasnil, za koga bi veljala oprostitev – ali za stanovanjske ali za vse nepremičnine. Dejal je le: “Za vse tiste kategorije, ki ne zmorejo plačevanja tega davka, ta popust velja za vse kategorije, na splošno.” Če bi davčni odpustek veljal le za vse stanovanjske nepremičnine, bi v proračunu za prihodnje leto manjkalo 50 milijonov evrov, če za vse, pa 157 milijonov evrov (oboje velja ob predpostavki, da bodo občine prejele toliko denarja, kot so ga leta 2012 zbrale z nadomestili za uporabo stavbnega zemljišča).

Ministru za finance Urošu Čuferju in predsednici vlade Alenki Bratušek, ki sta izvršnemu odboru Desusa na njihovi seji kar dve uri predstavljala zakon in posledice, sklepa Erjavec še ni predstavil, saj sta sejo zapustila pred sprejetjem sklepa, Bratuškova pa je ob odhodu dejala, da so alternative slabše: “Povedala sem jim, kaj sledi, če podpore zakonu ni, verjamem v državotvorno odločitev članov in poslancev Desusa.”

Desusa ne bo zraven

Erjavec pa je prepričan, da vlada zaradi Desusa ne bo ogrožena, saj bodo proračun v vsakem primeru podprli. A je dodal: “Če lahko brez stranke Desus sprejmejo zakon o davku na nepremičnine, in to v takem besedilu, kot je trenutno predlagan, toliko bolje. Vendar Desus odgovornosti za tak zakon ne bo prevzemal.”

Spletne Slovenske novice so namreč objavile faksimile elektronskega sporočila, ki ga je Jani Möderndorfer, vodja poslancev Pozitivne Slovenije, poslal kolegom in v katerem trdi, da lahko zakon v prvo potrdijo brez Desusa. Ker se mu obeta veto državnega sveta, pa bodo za sprejem v drugo potrebovali absolutno večino. Izredna seja naj bi bila že prihodnji teden.

Pred tem naj bi se Bratuškova srečala še s predstavniki Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS). Zahtevajo da se proizvodni objekti, ki bi bili obdavčeni z 0,7-odstotno stopnjo, izvzamejo iz obdavčitve. “Če to ni mogoče, zahtevamo vsaj izenačitev s kmeti, ki so obdavčeni s stopnjo 0,3,” je odločen Branko Meh, podpredsednik OZS, pri kateri sicer obljubljajo državljansko nepokorščino.

Občine pa napovedujejo ustavno presojo, če v zakonu ne bo upoštevano, da mora biti ta davek lokalen. Na srečanju županov so ocenili, da je zakon ustavno sporen, ker ukinja lastne vire občin, je pripravljen brez njihovega sodelovanja in ker bistveno prizadene razvojno funkcijo občin.

Komentarjev 1
  • ac-dc 16:11 23.oktober 2013.

    Pelje naj ga na buhek, ljubezen gre skozi želodec...Razumem in težko pričakujem od kogar koli v tej državi, da bo rekel bravo Alenka... bla bla Preden je postala predsednica vlade, ni bila tako odhritosrčna.