Rijeka na Kantridi do zgodovinske prve točke

Kek Rijeka Real Betis Evropska liga Kantrida
1/22
Goran Stanzl/PIXSELL
Matjaž Kek je s hrvaško Rijeko osvojil zgodovinske prve točke v skupinskem delu Evropske lige, potem ko je na Kantridi remiziral z Betisom (1:1). Zagrebški Dinamo je visoko izgubil pri Ludogorcu (0:3), Salzburg pa je v gosteh odpravil Esbjerg (2:1).

Prvo tekmo Evropske lige v zgodovini reškega kluba so varovanci Matjaža Keka začeli sanjsko in povedli po točno desetih minutah igre, ko so bili za mnogo boljši začetek nagrajeni z zadetkom prvega strelca Leona Benka.

Benko, v zadnjih tednih mojster volejev, je v padcu zabil, uganili ste, z volejem, ko je izvrstno zaključil po podaji s strani Ivana Tomečaka. Toda slavje na znova (skoraj) nabito polni Kantridi ni trajalo dolgo – napadalec Cedrick je po napaki reške obrambe z roba kazenskega prostora izvrstno zadel za 1:1 ter tako za nekaj trenutkov utišal sicer razigrano Kantrido.

Napadalec za 1,20 € nerešljiva uganka

Afričan, ki je Betis famozno okrepil v zameno za 1,2 evra, kolikor je znašala njegova smešno nizka odkupna klavzula pri Numancii, je bil nerešljiva uganka za mojstre s Kvarnerja, ki so do konca polčasa živeli nevarno, a jih je kot že nekajkrat v letošnji sezoni nekajkrat rešil izvrstni vratar Ivan Vargić.

Rijeka je tako kot prvi odlično začela tudi drugi polčas in imela priložnosti za novo vodstvo. Že v prvem napadu nadaljevanja je Ivan Krstanović po napaki gostujoče obrambe našel Benka, čigar strel je v zadnjem hipu ustavil eden izmed branilcev, blizu zadetka pa je bil tudi Krstanović sam, a domači niso imeli sreče pred golom.

Kek: "Fenomenalna atmosfera"

Zadnjih 20 minut sta se obe moštvi več kot očitno zadovoljili z remijem, četudi je gostujoči strateg in občasni pisatelj Pepe Mel v ogenj poslal tudi napadalca Jorgeja Molino. Betis ni pretil, medtem ko so lahko Rečani uživali v izjemni podpori svoje Armade, ki je lahko na koncu proslavila zgodovinsko prvo evropsko točko.

"V tem tekmovanju ne gre brez trpljenja. Odigrali smo skoraj brez napak, ampak seveda bi potrebovali še več moči. Betis je močno moštvo, a igrali smo pogumno in moško in si zaslužili to točko. Škoda zaradi nekaj zapravljenih 'zicerjev', lahko bi bilo povsem drugače. Pred koncem smo jih hoteli presenetiti s protinapadi, toda manjka nam še nekaj tednov treninga. Zadovoljen sem, sedaj naj fantje uživajo, atmosfera je bila fenomenalna. Naj bo ta točka vzpodbuda za naše navijače in vsem nam v klubu. Šele začeli smo našo skupno pot," je po srečanju na Kantridi na novinarski konferenci dejal Kek, ki se počasi, a zanesljivo, vpisuje v zgodovino kluba s Kvarnerja.

Bakkali Riera Černomorec PSV | Avtor: EPA EPA

Ruski zmagi Spursov in Valencie

Tottenham je med javno razprodajo zadal nov udarec bogatemu Anžiju Mahačkali, ki je na stadionu Saturna na obrobju Moskve (ostali stadioni v prestolnici niso primerni, Lužnike pa prenavljajo) padel brez izstreljenega naboja (0:2).

Jermain Defoe in Nacer Chadli sta v prvem polčasu zadela za zanesljivo zmago v skupini K, kjer nekoč zastrašujoče moštvo Anžija očitno ne bo mešalo štren pri vrhu. V Rusiji je do zmage prišla tudi Valencia, ki se je uspela odzvati po porazu v prvem kolu proti Swansea Cityju. Netopirji so Kuban Krasnodar premagali z zadetkoma Paca Alcacerja in Sofianeja Feghoulija (2:0).

Dinamovci pretepali v Sofiji, na koncu pretepen njihov Dinamo

Eden junakov zadnje zmage Ludogorca nad PSV Eindhovnom, zaenkrat še občasni slovenski reprezentant Roman Bezjak, je ob visoki zmagi bolgarskega kluba v Sofiji odigral zadnjih 20 minut proti zagrebškem Dinamu (3:0).

Tekmo so že pred začetkom na stadionu Levskega zaznamovali izgredi, v katere so bili v pleteni zagrebški navijači. Slabih 50 je policija priprla, približno toliko članov skupine Bad Blue Boys pa preprečila nakup vstopnic in jih poslala domov. PSV je s prvo zmago zasedel drugo mesto, Tim Matavž pa je v Odesi sedel na klopi (2:0).

Kamplu cela tekma, Viola brez Iličića

Red Bull Salzburg je s Kevinom Kamplom (odigral je celo tekmo) ohranil stoodstotni izkupiček pri Esbjergu (2:1). Deseterica Fiorentine je v Dnjepropetrovsku slavila z golom veterana Massima Ambrosinija, medtem ko na tekmi, kjer sta obe moštvi izkoristili po eno enajstmetrovko, nekaj minut pred koncem pa je bil izključen David Pizarro, ni bilo načetega Josipa Iličića.

Mladi slovenski vratar Ažbe Jug je s klopi Bordeauxa pospremil domači poraz z MaccabijemTel-Avivom (1:2). V "Kekovi skupini" z velikim remijem pri Lyonu vodi Vitória Guimarães (1:1).

Portugalci, ki so Keka visoko premagali na debiju v Guimarãesu, so s svojo afriško kolonijo povedli v 39. minuti, ko je Gerland šokiral Moussa Maâzou, točko pa je domačim, ki so letos na račun Reala Sociedada ostali brez Lige prvakov, priboril kapetan Maxime Gonalons.