Slovenija
36 ogledov

Pritožbe krvodajalcev

Reorganizacija transfuzijske službe se je začela že leta 2008. (Foto: Gregor Kat Žurnal24 main
Transfuzija. Kri bi dali, a le če bo ostala doma.

Kri. "Če bo šlo tako naprej, bomo ostali brez krvi," nas je opozoril bralec, ki ni želel biti imenovan. Po njegovih besedah se je v Jesenicah spremenil režim jemanja krvi, kri so jemale tudi sestre, ki so prišle iz Trbovelj, za oddajo krvi pa je čakal več ur. "Poleg tega ne bom podaril krvi, da jo bodo nato odpeljali v Trbovlje," je bil ogorčen.

"Spremembe, ki jih opažate, so v sklopu reorganizacije transfuzijske službe, ki se je začela že leta 2008,"
 je pojasnil direktor Zavoda RS za transfuzijsko medicino (ZTM) Igor Velušček. Cilj sprememb je po njegovih besedah uskladiti delovanje transfuzijske službe z veljavno zakonodajo ter tako zagotoviti enako raven kakovosti in varnosti pri preskrbi s krvjo po vsej državi. Zakon o preskrbi s krvjo predvideva, da se enote, ki opravljajo transfuzijsko dejavnost, preoblikujejo v tri možne oblike: transfuzijski zavod, transfuzijski center in bolnišnično krvno banko.

Predelava v Ljubljani

"Pogoje za transfuzijski zavod izpolnjuje le ZTM Ljubljana, status transfuzijskega centra pa sta pridobili transfuzijski enoti v Mariboru in Celju," je povedal Velušček. Do zdaj so k ZTM Ljubljana priključili pet centrov za transfuzijsko dejavnost, in sicer Novo mesto, Trbovlje, Slovenj Gradec, Izola in Jesenice, k UKC Maribor pa centra Murska Sobota in Ptuj. "Gre torej za spremembo, ki je organizacijske narave, zato je tudi rotiranje kadra znotraj centrov običajno," je razložil. V Ljubljani na primer zdaj predelujejo kri, zbrano v Novem mestu, Trbovljah, Slovenj Gradcu, Izoli, Novi Gorici in na Jesenicah, predelana kri pa se vrača v bolnišnice v skladu s potrebami. 

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.