Slovenija
23 ogledov

Tretjina neizolirana

Blok Dejan Mijović
Fasade. Investicija v izolacijo se povrne. Debelina ni nujno znak dobre energetske učinkovitosti; dobri materiali so tudi tanki.

Toplota. V Sloveniji so stavbe še vedno energetsko neučinkovite – predvsem so slabo izolirane, hkrati pa imajo precej zastarele ogrevalne sisteme.

"Slaba izolacija in slab ogrevalni sistem pomenita veliko porabo energije in velike stroške," pravi Vlasta Krmelj, direktorica Energetske agencije za Podravje.

Dvajsetodstotni prihranek energije

V Sloveniji je več kot tretjina stanovanjskih hiš brez izolacije, kar predstavlja zelo velik potencial prihranka energije v gospodinjstvih. Gradbeniki so pri stavbah, zgrajenih po letu 2008, morali upoštevati nov pravilnik o energetski učinkovitosti stavb, vse prej zgrajene pa imajo praviloma pomanjkljivo izolacijo; vendar to ne pomeni, da izolacija ni dovolj debela. “Debelina izolacije ni vedno znamenje dobre energetske učinkovitosti. Če imate dober material, je ta lahko tudi tanjši, a je hiša vseeno dobro izolirana,” dodaja Krmeljeva.

Izolacija mora ne glede na debelino ustrezati določenim tehničnim karakteristikam; to pomeni, da slabo prevaja toploto. Najbolj poznamo stiropor, vendar obstajajo tudi drugi materiali, recimo ovčja volna, ki je ekološka izolacija. “Glede na izkušnje je letni prihranek energije ob izboljšani izolaciji okrog 20 odstotkov,” še pravi Krmeljeva.

Vpihovanje izolacije

Na spletu najdete tudi inovativno izolacijo z vpihovanjem posebnega granulata tudi v že zaključene objekte. Njegova prednost je, da je vpihovanje precej preprosto in v večini primerov traja le en dan. Najpogosteje se uporablja za izoliranje podstrešja in predelnih sten. Naložba naj bi se, kot pravi ponudnik, povrnila v sezoni ali dveh; odvisno od velikosti stavbe.

Eko sklad z novim razpisom

Subvencije. Eko sklad, slovenski okoljski javni sklad, pripravlja nov razpis za finančne spodbude občanom za nove naložbe rabe obnovljivih virov energije in večje energijske učinkovitosti stanovanjskih stavb, ki bo izšel predvidoma januarja prihodnje leto. Sama priprava dokumentacije ni več tako zahtevna, kot je bila včasih. Pomembno pa je, da naložba pred oddajo vloge ne sme biti izvedena, v nasprotnem primeru vlagatelj ni upravičen do nepovratne finančne subvencije.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.