Predsednik republike Borut Pahor je nadaljeval s posveti s predstavniki poslanskih skupin, o tem kdo bi lahko zasedel mesto mandatarja. V minulih dneh se je predsednik republike že posvetoval s strankami SMC, SDS in Desus, danes pa se je še z vsemi preostalimi.
SD in NSi za Cerarja, ZL še ne ve, manjšinca zadržana
Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han je po današnjem posvetovanju pri predsedniku republike Borutu Pahorju sporočil, da bodo v SD verjetno podprli Mira Cerarja na glasovanju za mandatarja, kar pa ne bo dokončno zaznamovalo vstopa SD v koalicijo.
V Združeni levici jih pri najverjetnejšem kandidatu za mandatarja Miru Cerarju skrbi, da bo le nadaljeval politike dosedanjih vlad, je po posvetovanju dejal vodja poslanske skupine ZL Luka Mesec. Preden se odločijo o podpori, pa se želijo s Cerarjem sestati in videti osnutek koalicijskega sporazuma, saj ZL - tako Mesec - ne bo podpirala neoliberalnih vlad.
Tudi vodja poslanske skupine NSi Matej Tonin je na posvetovanju pri predsedniku republike sporočil, da si zmagovalec volitev po njihovem mnenju zasluži prvi poskus za sestavo vlade. Glasovanja v podporo mandatarju pa Tonin ne razume tudi kot podpore politiki vlade, ki bi jo ta mandatar sestavil.
Poslanec italijanske narodne skupnosti Roberto Battelli in predstavnik madžarske narodne skupnosti Laszlo Göncz sta se kot zadnja posvetovala s predsednikom republike o mandatarju, oba sta o podpori Cerarju za mandatarja še zadržana. Zanima ju, ali se bo vlada spopadla z urejanjem uveljavljanja pravic obeh manjšin v upravnih postopkih in sodstvu.
"Imenovanje zmagovalca je pravilo"
Že včeraj pa so predstavniki Desusa sporočili, da bodo podprli kandidata zmagovalke volitev, predsednika SMC Mira Cerarja. "Saj da je to demokratično pravilo," je pojasnil prvak Desusa Karl Erjavec. Tudi predstavniki SDS so predsedniku republike sporočili, da ne nasprotujejo, da za mandatarja predlaga predsednika Cerarja. V stranki ZaAB pa so sporočili, da bodo Cerarja podprli neodvisno od koalicijskih pogajanj.
Manjšinca pri vsem tem nimata nobene pravice do svojega mišljenja ampak morata glasovati za in to za kakršno koli vlado ji je prvič predlaagana. Vsako drugaćno glasovanje manjšincev se zna v nekem slučaju neodločenega izzida , z vso težo vsuti… ...prikaži veči na eno ali obe manjšini. Manjšinci niso v parlamentu zato , da se gredo visoko politio ampak da skrbijo da svoje manjšine banda njihovih kolefgov ne bi na kakršen način odpkodovala !
Mesec je imel opravke na urniku še preden se je vedelo da bodo sploh volitve. Tomičeva kolikor se govori naj bi bila na WC-ju. Pač prvi dan službe še nisi navajn. Normalno. Hanžek pa normalno da je skritiziral da mamo… ...prikaži več zapornika med poslanci. Kaj si pa druzga pričakoval od prve stranke ki zagovarja ljudstvo?Začetek je več kot odličen. Za Cerarja pa zato ne vedo če ga bodo podprli ker ne gledajo na to kaj naj bi bil, s kje prihaja in podobne neumnosti ampak bodo pogledal kaj ima namen narest. Da pa ti to veš morš pa vidt osnutk koalicijske pogodbe. Normalno da ne bodo podprl Cerarja če bo neoliberaln program k je odmik od ljudi dal na program.
Kaj misli ZL sploh početi v parlamentu, če po enem mesecu še ne ve, ali bi potrdila prav tako že en mesec bolj ali manj znanega mandatarja? Sicer pa se je že prvi dan v parlamentu videli, kako so zainteresirani:… ...prikaži več Mesec je šel raje v New York, Tomićeve pa tudi ni bilo v dvorani, ki jo je predsedujoča dala besedo. Hanžek pa bo vsak trenutek izkoristil, da bo kritiziral JJ. Morda se motim ( upam), a začetek je slab.