Kralj James Miami spet popeljal na prestol

Miami Heat San Antonio Spurs NBA finale
1/22
Reuters
Košarkarji Miamija so na sedmi tekmi finala premagali San Antonio (95:88) in tako osvojili svoj tretji naslov, drugega zapored. Najkoristnejši igralec finala je bil LeBron James.

Finale lige NBA se je prvič po letu 2010 odločilo na sedmi tekmi, takrat so Los Angeles Lakers ugnali Boston Celtics. Jezerniki so bili tudi zadnji, ki so ubranili naslov. Njihov uspeh so sedaj ponovili Miami Heat, ki so tako prišli do svoje tretje trofeje. Še drugič zapored je bil za najkoristnejšega igralca finala izbran LeBron James.

Sijajna Leonard in Battier

Srečanje so bolje začeli San Antonio Spurs in povedli za sedem točk (11:4). V drugem delu uvodnega dela igre pa so prvaki stopili na plin in z delnim izidom 8:1 dobili prvo četrtino (18:16). Pomembno vlogo pri tem je odigral Shane Battier, ki je zadel dve trojki.

Branilec domačih je svoj strelski pohod nadaljeval tudi v drugem delu igre, pridružila pa sta se mu tudi vse bolj razpoložena James in Dwyane Wade. Pri gostih je ob Timu Duncanu blestel še Kawhi Leonard, svoje je dodal tudi Tony Parker. Ekipi sta ostali blizu, povsem ob koncu igralnega časa pa je Wade postavil izid polčasa, ki so ga dobili domači (46:44).

Tudi tretja četrtina je minila v izenačeni igri, v rahlem vodstvu pa je večinoma bila Vročica. James je naravnal roko za mete z razdalje, sledil pa mu je tudi Battier, ki je izkoristil še dva meta izza črte. A Spurs so ohranili stik in prek izjemnega Leonarda, ki je imel dober učinek tudi v obrambi, v zadnjo četrtino odšli le s točko zaostanka (72:71), potem ko je v zadnji sekundi s trojko domače v vodstvo povedel Mario Chalmers.

Duncan Wade James Miami Heat San Antonio Spurs NBA finale | Avtor: Reuters Reuters
James ohranil mirne živce, Duncan ne

V zadnji četrtini se je Miami v napadu vse bolj zanašal na Jamesa, ki pa je sprejel odgovornost in pridno zadeval. Na drugi strani je Manu Ginobili v nekaj minutah zadnje četrtine izgubil kar tri žoge in Vročica je pobegnila na šest točk razlike (83:77). Argentinec je vtis popravil s prodorom in trojko in ekipi sta bili pred zadnjimi štirimi minutami spet skupaj.

A končnica je, tako kot na šokantni šesti tekmi, pripadla ekipi s Floride. James je zadel svojo peto trojko, zatem pa je Duncan zgrešil polaganje, ki bi prineslo izenačenje 50 sekund pred koncem. Na drugi strani je dve točki spet dosegel James in ko so Teksačani zapravili še naslednji napad, je postalo jasno, da bo Miami ubranil naslov.

Prvo razočaranje za Ostroge

San Antonio je prvič izgubil veliki finale, prejšnje štiri je dobil. Leta 2005 so Spurs prav na sedmi tekmi ugnali Detroit Pistons. Gostujoča ekipa je nazadnje dobila sedmo tekmo finala leta 1978, ko je Washington slavil v Seattlu. Tokrat sta razočarala predvsem Parker, ki je slabo metal in Danny Green. Slednji je dosegel le pet točk ob katastrofalnem metu iz igre, na prvih petih tekmah pa je postavil rekord v zadetih trojkah v finalu.

"Izjemen občutek. Za ta naslov smo morali dati vse od sebe kot posamezniki in kot ekipa. Rad bi poudaril, da so Spurs neverjetna ekipa, v Timu Duncanu pa imajo enega najboljših igralcev v zgodovini lige NBA. Zaradi tega smo prišli skupaj. Zato sta LeBron (James, op. a.) in Chris (Bosh, op. a.) prišla v Miami. Poslušali smo veliko kritik, a mi smo bratovščina, ostali smo povezani. Izjemen občutek," je po koncu sezone povedal Wade.