18 ogledov

Francozi po podaljšku do sladkega maščevanja

Claver Parker Španija Francija EuroBasket polfinale
1/25
V drugem polfinalu je po pravi drami slavila Francija, ki je bila od Španije boljša po podaljšku (75:72). Galski petelini se bodo za zlato merili z Litvo, Furia pa za bron s Hrvaško.

Reprezentanca Španije je slavila na zadnjih dveh evropskih prvenstvih, v finalu leta 2011 je "Furia" ugnala prav Francijo (98:85). Ekipa s Pirenejskega polotoka se je še osmič zapored uvrstila v polfinale, petkrat so prišli do finala, dvakrat pa so se povzpeli na prestol Evrope. Varovanci Juana Antonia Orenge so v četrtfinalu ponižali Srbijo (90:60), izbranci Vincenta Colleta pa so iz boja za odličja izločili domačine Slovence (72:62).

V dvorani Stožice se je zbralo nekaj tisoč gledalcev, precej več je bilo podpornikov Španije kot pa privržencev "galskih petelinov", a nobena izmed navijaških skupin ni bila pretirano glasna. Vzdušje je bilo precej bolj mirno kot na prvem polfinalu med Litvo in Hrvaško.

Španci začeli s presingom

Španci so srečanje presenetljivo začeli s presingom v obrambi in so po dveh napakah Francozov hitro povedli (4:0) z lahkima košema Rickyja Rubia in Victorja Claverja. Na odgovor ni bilo treba čakati dolgo, prvih šest točk za Francoze je dosegel Tony Parker (6:6). Kmalu sta se med strelce vpisala tudi Marc Gasol in José Calderón (10:8), medtem ko je pri Les Bleus kot drugi točke dosegel Joffrey Lauvergne (12:10), izenačil pa je Boris Diaw (12:12). V 9. minuti smo videli prvo vodstvo Francozov na tekmi (12:14). Toda do konca prve četrtine so aktualni evropski prvaki spreobrnili izid, končni rezultat prvega dela igre sta z "alley-upom" postavila Sergio Rodriguez in Rudy Fernández (18:14).

Na začetku druge četrtine so Francozi izenačili (18:18), nato pa je sledila španska serija trinajstih zaporednih točk za prvo občutno vodstvo na srečanju (31:18), nalet je s trojko in polaganjem zaključil Fernando San Emeterio. "Petelini" so po skoraj sedmih minutah strelskega posta spet prišli do koša v 18. minuti, ko je zadel njihov prvi adut Parker (31:20). Fantje v modrih dresih so postajali vse bolj živčni in Diaw je v predzadnji minuti prvega polčasa storil neumno nešportno osebno napako nad Sergiom Llullom in Orengini varovanci so imeli že 14 točk naskoka (34:20), s katerimi so tudi odšli na glavni odmor.

Parker Španija Francija EuroBasket polfinale | Avtor: Saša Despot Saša Despot
Francozi uprizorili povratek

V prvih petih minutah drugega polčasa so Španci zmogli le eno samo točko, Francozi pa so se z dvema trojkama Antoina Diota v 25. minuti približali na ulovljivo razliko (35:29). Še naprej je zadeval Parker, ki je v 27. minuti dosegel že svojo dvajseto točko, na drugi strani pa je znosno razliko vzdrževal Fernández z zabijanjem in zadeto trojko (44:35). Nato pa sta trojki eden za drugim zadela Mickael Gelabale in Parker (44:41) in tekma je bila spet povsem odprta. Do konca 30. minute sta bila z metoma od daleč uspešna še Gelabale na eni in Llull na drugi strani (49:43).

Na začetku zadnje četrtine sta izza črte 6,75 hitro zadela Gelabale (še enkrat!) in Nando de Colo in prednost "Furie" se je stopila na le eno točko (49:48). Nato pa je vajeti igre v svoje roke prevzel Fernández in z novim zabijanjem in še eno trojko v 34. minuti spet umiril nalet Colletovih izbrancev (58:51). Nicolas Batum je svoje prve točke dosegel šele v 36. minuti, ko je zadel trojko (61:59). Dve minuti pred koncem pa so Francozi z novo trojko Parkerja prvič po prvi četrtini prišli v vodstvo (63:64), ki ga je sicer hitro izničil Gasol (65:64) in v zadnjo minuto so Španci vstopili s točko prednosti. Zatem je Alexis Ajinça zadel le en prosti met in izenačil 40 sekund pred koncem (65:65). Nato so Španci zapravili napad, na drugi strani pa je Fernández blokiral prodor Parkerja. Ostalo je še nekaj sekund, toda možje v rumenih dresih niso zadeli z razdalje in sledil je podaljšek.

V podaljšku tresoče roke na obeh straneh

V podaljšku smo na prvi dve točki čakali skoraj minuto in pol, dva prosta meta je nato zadel Gasol (67:65). Parker je nato žogo držal v rokah vseh 24 sekund, na koncu pa zgrešil težak met. A tudi na drugi strani ni bilo potrebne natančnosti pri zaključkih in ostalo je pri dveh točkah naskoka za Španijo, ki pa ga je minuto in pol pred koncem nevtraliziral Ajinça s pravo centrsko akcijo (67:67). Sledil je nov zapravljen napad Španije, Parker pa je to kaznoval z dvema zadetima prostima metoma (67:69). Zvrstil se je še en slabo organiziran napad "Furie", Victor Claver je grdo zgrešil trojko, Parker pa je na drugi strani spet zadel dva "penala" (67:71) dobrih 40 sekund pred koncem.

Na le dve točki razlike je s prodorom znižal Rodriguez (69:71), Francozi pa so nato nerazumljivo izgubili žogo na svoji polovici, kar pa moštvo s Pirenejskega polotoka ni kaznovalo. Na drugi strani je Diot "potopil" oba prosta meta (69:73), a že nekaj sekund kasneje je Rodriguez zadel in izsilil še en prosti met (72:73). Po hitrem prekršku je bil spet na potezi Diot, spet se je na liniji prostih metov izkazal z mirno roko (72:75). V zadnjih sekundah bi morali Španci zadeti trojko za izenačenje, a pravega meta ni bilo in v finale se je malce presenetljivo uvrstila Francija.