Slovenke zapravile lepo priložnost za zmagovit uvod

EP košarka ženske Slovenija
1/62
Saša Despot
Košarkarice Slovenije so v prvem krogu domačega EP (skupina C) izgubile z Veliko Britanijo s 71:76 (23:11, 38:33, 56:60).

Košarkarice Slovenije so v uvodnem nastopu na evropskem prvenstvu v Ljubljani izgubile proti Veliki Britaniji z 71:76. Že jutri jih čaka nova preizkušnja; ob 18. uri se bodo pomerile z Nemčijo.

V skupinskem delu se bodo Slovenke v nedeljo srečale še s Francijo, ki sodi med favorite za najvišja mesta. Le najboljše reprezentance iz štirih skupin - dve potekata v Stožicah, dve pa v Tel Avivu v Izraelu - se bodo neposredno uvrstile v četrtfinale, drugo in tretjeuvrščene pa bodo igrale repesaž za uvrstitev med osem ekip v Evropi.

Zadnje ekipe v skupinah se bodo poslovile po treh tekmah.

"Sigurno je težak trenutek, vendar po prvem dnevu še nič ni odločeno. Čim prej moramo pozabiti na poraz, saj nas lahko zmaga na naslednji tekmi pripelje v nadaljnje tekmovanje. Ne glede na vse sem ponosen na svoje igralke, saj so pokazale veliko mero borbenosti. Proti močnejšim in višjim nasprotnicam so se čvrsto borile, žal pa v določenih delih igre naredile preveč napak, ki so jih Britanke znale kaznovati. Te stvari moramo do jutri zagotovo popraviti."

Georgios Dikaiulakos, selektor Slovenije

EP košarka ženske Slovenija | Avtor: Saša Despot Saša Despot
Slovenija po dvanajstem nastopu na štirih zaporednih evropskih prvenstvih ostaja pri štirih zmagah. Dve je dosegla na uvodnih dveh v Pragi in Nišu, dve pa 2021 v Strasbourgu.

Slovenske košarkarice so prikazale borbeno in željno igro, a so bile proti fizično močnejšim in višjim igralkam iz Velike Britanije za korak prekratke. Odlično so odigrale tri četrtine tekme, v prvem polčasu so imeli že osemnajst točk prednosti, v zadnjih desetih minutah pa jim je zmanjkalo moči, da bi zaustavile premoč Britank pod obročema (51:39).

Slovenija je dobila prvo četrtino s 23:11, ob tem, da je Teja Oblak dosegla 12 točk, Ajša Sivka pa je imela po desetih minutah že osem skokov. Razliko je po delnem izidu 16:0 v 13. minuti povišala na 29:11. V vodstvu so #rakete ostale vse do konca tretje četrtine.

Tekmice so odločilno razliko naredile v prvih minutah zadnje četrtine, ko so pobegnile na 69:60 (34.). Izbranke grškega trenerja na slovenski klopi Georgiosa Dikaiolakosa so se sicer približale na 68:70 (37.), za preobrat pa so imele preozek nabor razpoloženih igralk in bile premalo natančne pri metih na koš (37,3%).

Teja Oblak je bila s 25 točkami (met 10:21) prva strelka tekme. Zala Friškovec je imela 15 točk in 9 skokov, Eva Lisec je zbrala 14 točk (2 skoka), najvišji statistični indeks pri Sloveniji pa je imela 18-letna Ajša Sivka (21) za 11 skokov in 10 točk (met 4:7, 4 podaje).

"Težko je izgubiti prvo tekmo ne evropskem prvenstvu, še posebej pred domačo publiko, ki nas je glasno podpirala in ki upam, da bo tudi jutri prišla v Stožice, saj nas čaka ključna tekma proti Nemčiji. Naredile smo napake, ki so jih tekmice znale kaznovati. Tega si na naslednji tekmi ne smemo privoščiti. Mi moramo nadzirati tekmo in narekovati ritem igre."

Teja Oblak, kapetanka Slovenije

* Dvorana Stožice, gledalcev 1500, sodniki: Chueca (Španija), Baldini (Italija), Matejek (Češka).
* Slovenija: Lisec 14 (0:1), Oblak 25 (2:3), Ivanuša 4, Jakovina 3, Friškovec 15 (1:2), Sivka 10.
* Velika Britanija: Winterburn 15 (3:4), Gayle 5 (2:2), Wilkinson 2 (2:2), Fagbenle 14 (2:2), Herbert-Harrigan 11 (2:3), Wallace 14 (5:6), Anigwe 15 (3:9).
* Prosti meti: Slovenija 3:8, Velika Britanija 19:28.
* Met za dve točki: Slovenija 16:39, Velika Britanija 15:35.
* Met za tri točke: Slovenija 12:36 (Friškovec 4, Oblak 3, Sivka 2, Lisec 2, Jakovina), Velika Britanija 9:27 (Winterburn 4, Wallace 3, Gayle, Herbert-Harrigan).
* Skoki: Slovenija 39 (26 + 13), Velika Britanija 51 (37 + 14).
* Osebne napake: Slovenija 24, Velika Britanija 12.
* Pet osebnih: Jakovina (38.).