Šport > Zimski športi
460 ogledov

Kranjec razkril, kaj je bila ključna sprememba pred uspehom v Pekingu

Žan Kranjec Profimedia
Žan Kranjec si želi dobro smučanje iz zadnjih tekem izkoristiti tudi na podkorenski strmini.

Slovenija ima kandidata za najvišja mesta na tekmovanju svetovnega pokala alpskih smučarjev v Kranjski Gori. Žan Kranjec se bo prvič po olimpijskih igrah, na katerih je osvojil veleslalomsko srebro, predstavil navijačem, ki bodo lahko v ciljni areni pozdravili svojega junaka. Kranjec si želi dobro smučanje prenesti tudi na domači tekmi.

Devetindvajsetletni tekmovalec iz Bukovice pri Vodicah je pred 27 dnevi v Yanqingu na Kitajskem uprizoril sanjsko drugo vožnjo, ko je z osmega mesta skočil med nosilce kolajn. Boljši od Kranjca je bil zgolj najboljši veleslalomist in smučar sezone Marco Odermatt iz Švice, ki bo v soboto in nedeljo glavni konkurent tudi na domačem hribu v Podkorenu.

Žan Kranjec | Avtor: Profimedia Profimedia

"Zanesljivo so se olimpijske igre izšle res dobro. Sem izjemno zadovoljen. Sem pa moral vseeno dokaj hitro preklopiti na tekmovalni ritem. Do konca sezone so še pomembne tekme, trije veleslalomi, in hočem čim boljše nastopati," je v pogovoru za STA dejal Kranjec.

"Pričakovanja so temu primerno velika. S svojim trenutnim smučanjem sem zadovoljen in bom skušal prikazati najboljše, kar znam, in upam, da se spet lahko borim za najvišja mesta," napoveduje pred veleslalomoma za 61. Pokal Vitranc.

"Začetek sezone je bil dober, s tretjim mestom v Söldnu. Potem pa sem imel v veleslalomu rezultate od 10. do 13. mesta, primeril se mi je tudi en odstop. S tem nisem bil povsem zadovoljen. Potem pa se je na OI vse 'poklopilo' tako, kot se je moralo. Moje smučanje, predvsem drugi tek sem dal takšnega, kot ga imam v sebi, torej najboljše, kar znam," je še enkrat podoživel olimpijsko nedeljo 13. februarja.

Žan Kranjec | Avtor: Profimedia Profimedia

Kranjca veseli, da je spet našel "svojo smučarijo", ki ga je že krasila, ko se je v svetovnem pokalu dvakrat zavihtel na najvišji stopnički v Saalbachu (2018) in Adelbodnu (2020).

"Sem bolj samozavesten na smučeh in upam, da to dobro smučanje, to dobro formo z OI prenesem še na tekme do konca sezone," je dejal. Po Kranjski Gori bo moški veleslalomski finale sezone 19. marca v Meribelu v Franciji.

Januarja, po nizu odstopov na slalomih, so se v njegovi ekipi odločili za menjavo serviserja. Lojze Debelak se je poslovil. Kranjec je znova začel sodelovati z Matjažem Požarjem, s strani opremljevalca Rossignol pa je Kranjcu podporo po novem začel nuditi tovarniški serviser Francoz Philippe "Yul" Petitjean, ki se je decembra razšel z norveškim asom Henrikom Kristoffersenom.

Žan Kranjec | Avtor: Profimedia Profimedia

"Kar je bila sprememba, je to, da se je servis zamenjal. To je edina sprememba. Kar zanesljivo ni mala stvar. Servis je zelo pomemben in zdi se mi, da sem spet dobil samozavest in to je tudi ena izmed ključnih stvari, da potem lahko na startu greš samozavestno na progo in tako, kot znaš. Se mi zdi, da je ta sprememba dobro vplivala name. Upam, da to dobro formo 'nesem' do konca sezone," je dejal Kranjec.

Požar je po besedah Kranjca glavni za 'kante', torej robnike, tisti kovinski del smuči, ki med zavojem zareže v sneg. Kot sam pravi, so "'kante' pri tehničnih disciplinah skoraj najbolj pomembne". Yul naredi vse ostale stvari, ki sodijo zraven, je opisal Kranjec in dodal: "Zaenkrat ta kombinacija dobro dela".

Pred novo sezono se je Kranjec odločil za še daljši model smuči. Na OI na Kitajskem pa je denimo po prvi vožnji posegel po drugem paru smuči. Sicer je šlo za isti model. Gre za malenkosti, s katerimi je tlakoval pot do olimpijskega uspeha.

Žan Kranjec | Avtor: Profimedia Profimedia

"Mogoče kakšen drugi par malo drugače dela kot kakšen drug. Sem veliko treniral tam in sem poznal vsak par smuči, kako se obnaša, in v prvi vožnji mi je nekaj manjkalo na smučeh. Sem vedel, da mi bo na paru, ki sem ga izbral, boljše. Sam sem prišel do te ideje," je še dejal slovenski as.

Kranjec se ne čuti dolžnika domače tekme. V Kranjski Gori je prvič vozil veleslalom leta 2011 ter na petih vitranških veleslalomih vpisal pet ničel. Prvič je bil na Vitrancu v točkah leta 2016, ko sta bila dva veleslaloma, na katerih je obakrat vpisal 16. mesto. Nato je bil naslednje leto 23., leta 2018 je s petim mestom dosegel najboljši dosežek na domači tekmi, leta 2019 je bil deveti, lani pa 22. Predlani sta moški tekmi v Kranjski Gori odpadli zaradi novega koronavirusa.

"Dolžnik? Rad bi izkoristil dobro smučanje, ki ga imam trenutno in da ga 'dam na tekmo'. Nikoli ne morem reči, kam lahko prilezem. Sem pa zadovoljen, samozavesten s svojim smučanjem in rad bi na teh dveh tekmah to pokazal in upam, da bo potem prišel tudi rezultat, tak, kot mora."

Žan Kranjec | Avtor: Profimedia Profimedia

Prvič po dveh letih bodo beli cirkus v Kranjski Gori spremljali tudi navijači v ciljni areni, na stojiščih, tribune s sedišči bodo zgolj za vabljene goste, predstavnike sponzorjev. Za razliko od smučarjev za vstop v ciljno areno poligona v Podkorenu obiskovalci ne bodo potrebovali pogoja PCT.

"Se zadržujemo v mehurčku, tako da nimamo toliko stikov z navijači," je v zvezi s tem dejal Kranjec, ki pa se mu ne zdi prav, da za športnike še vedno velja kot pogoj za tekmovanje obvezno testiranje na novi koronavirus, kar je Mednarodna smučarska zveza (Fis) vpeljala na začetku sezone.

"Športniki smo bili v času korone najbolj izpostavljeni pri vseh ukrepih. Zdaj so že vse ukrepe ukinili, športniki smo še edini, ki imamo testiranja. Ne vem, zakaj. Videti je, da se nihče ne upre kot mogoče pri drugih panogah, mi pa potem požremo vse, kar nam dajo," je v smehu dejal Kranjec.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.

Sorodne novice