64 ogledov

Sarma ostal neporažen na milanskih derbijih

(Cagliari - Napoli) Gonzalo Higauin
1/27
Inter je dobil milanski derbi (1:0) z mojstrovino Rodriga Palacia in tako navijačem podaril najlepše božično darilo. Juventus je po izenačenem prvem polčasu v drugem zlahka odpravil Atalanto (4:1). Fiorentina je v gosteh minimalno premagala Sassuolo (1:0), Roma je doma visoko ugnala Catanio (4:0).

Zadnja tekma leta 2013 v italijanski Serie A je bil Derby della Madonnina oz. veliki milanski derbi na San Siru. Dvoboj je bil tudi slovensko obarvan, saj je v vratih Nerrazzurov spet stal Samir Handanović, medtem ko je Valter Birsa še vedno poškodovan in se bo treningom Rossonerov priključil januarja. Ljubljanski vratar od prihoda na San Siro v lanskem poletju še ni izgubil mestnega derbija, na "računu" ima sedaj en remi in dve zmagi.

To je bil prvi milanski derbi za trenerja InterjaWalterja Mazzarija in novega predsednika črno-modrih Ericka Thohirja, ki je samo za to srečanje priletel iz Indonezije. Pri tokratnih domačinih ni bilo kaznovanega Rickyja Álvareza, že nekaj časa sta poškodovana Diego Milito in Cristian Chivu. Javier Zanetti je dobil mesto v zvezni vrsti ob Saphirju Taïderju.

Pri AC Milanu ni bilo "pordečelega" Riccarda Montoliva, poškodovani so bili ob Birsi še Robinho, Stephan el Shaarawy, Matías Silvestre, Ignazio Abate in Marco Amelia. Tokratni gostje so v konico napada postavili svojega prvega zvezdnika Maria Balotellija, ki pa še nikoli ni zadel proti Interju, odkar je zapustil klub svojega otroštva. Za njim sta v vlogi "polšpice" operirala Kakà in, rahlo presenetljivo, Riccardo Saponara.

Sarma od junaka do (skoraj) bedaka

Inter je bolje odprl srečanje, v prvih petih minutah se je igralo skoraj izključno na polovici AC Milana. Pravega zaključka s strani Nerrazzurov vseeno ni bilo, poskus Zanettija je blokirala obramba gostov. V osmi minuti so zapretili tudi Rossoneri, Saponara je na desni našel Balotellija, obramba Interja pa je žogo odbila v kot, preden bi moral posredovati Handanović. Dve minuti kasneje je po odbiti žogi spet sprožil Balotelli, iz težkega položaja je meril čez gol. Hitro je z roba kazenskega prostora meril še Kakà, slovenski reprezentančni vratar pa je s parado proti svojemu levemu spodnjemu kotu rešil Inter pred zaostankom.

Po naletu Milana je proti golu Christiana Abbiatiaja spet začel pogledovati tudi Inter, strel Fredyja Guarína z razdalje je končal ob levi vratnici. Sredi polčasa mu je na drugi strani na podoben način odgovoril Sulley Muntari. V 25. minuti je prvič do izraza prišel Rodrigo Palacio. Argentinec je poslal oster predložek na drugo vratnico, Yuto Nagatomo pa žoge ni uspel usmeriti proti golu. V 30. minuti se je Milanu ponudila najlepša priložnost v dotedanjem poteku srečanja. Po kotu Kakàja je Handanović krenil na predložek, a žoge ni dobro izbil, okroglo usnje je prišlo do Andree Polija, slednji pa je, medtem  ko "Sarme" ni bilo v golu, zgrešil okvir vrat.

Balotelli Inter AC Milan | Avtor: EPA EPA
Zaključek polčasa pripadel Interju

Sedem minut kasneje je Kakà izvajal nov kot, tudi tokrat Ljubljančan ni uspel izbiti žoge,  a brez večjih posledic. V 39. minuti bi Inter lahko dobil enajstmetrovko, potem ko je Cristian Zapata nerodno s hrbta zrušil Palacia, toda piščalka glavnega sodnika Maria Mazzolenija je ostala nema. V zadnji minuti polčasa je po prostem strelu Taïderja z glavo dobro streljal še Esteban Cambiasso, a je gologlavi vezist za kakšen meter zgrešil daljši kot.

Tudi drugi polčas je bolj poletno odprl Inter. Najprej je strel Jonathana ujel Abbiati, kmalu pa je Hugo Campagnaro po gneči prišel do strela iz bližine, a je zadel Zapato. Na drugi strani je po preigravanju in strelu z leve strani v 53. minuti zapretil Balotelli, Handanović pa je poletel skozi zrak in odbil nevaren poizkus. "Balo" je dve minuti kasneje z zunanjim delom stopala še enkrat nevarno meril, iznajdljiv strel je končal ob golu. Scenarij je bil podoben kot v prvem polčasu: po začetni pobudi Interja je bil napadalno bolj aktiven Milan.

Palacio obdaroval navijače Nerrazzurov

Sredi polčasa so se Nerrazzuri otresli pritiska gostov, v 66. minuti je z 20 metrov po polprotinapadu streljal Nagatomo, a je meril preveč po sredini gola. V naslednjih minutah smo videli enakovredno igro brez konkretnejših zaključkov. Inter je sicer dobro kombiniral v 71. minuti, toda podaja Nagatoma ni našla naslovnika, na drugi strani pa Balotelli s prostega strela z velike oddaljenosti ni ogrozil Handanovića. V 77. minuti Guarín ni prišel do strela po obetavnem protinapadu, kmalu zatem pa je rezervist Mateo Kovačić z razdalje meril prek vrat. Prav Hrvat Kovačić in Srb Zdravko Kuzmanović sta vnesla veliko živahnosti v vrste domačih, ki so pritisnili proti golu Abbiatija. V 80. minuti so bili najbližje vodstvu na celotni tekmi, ko sta akcijo po desni skušala zaključiti Nagatomo in Palacio, oba oba z nekaj metrov nista uspela zatresti mreže.

Palacio Inter AC Milan | Avtor: Reuters Reuters
Zato pa je bil Palacio bolj natančen v 86. minuti, ko je zadel na velemojstrski način. Guarín je prejel kratko globinsko žogo na desni strani kazenskega prostora, močno udaril po okroglem usnju in ga tako poslal pred vrata, tam pa je Argentinec "v kontaktu" s peto matiral Abbiatija za 1:0. Po zadetku se je bil Milan prisiljen odpreti, Inter pa je prežal na protinapade. V njih ni bil najbolj uspešen in Milanu se je ponudila še ena priložnost po prekršku Jonathana na robu kazenskega prostora. Ob tem posredovanju so si igralci skočili v lase, rezultat je bil rdeči karton za Muntarija, ki je izgubil živce zaradi zavlečevanja. Predložek pred vrata je nato poslal Balotelli, Handanović pa je tokrat predložek dobro odbil v kot in preprečil zadetek vtekajočega Nigela de Jonga.

Če je to slovo ...

Inter je tako zdržal za prestižno zmago, s katero se je spet povzpel na peto mesto. Milan ostaja trinajsti in je le nekaj točk oddaljen od cone izpada. Palacio je morda že odigral zadnjo tekmo za Inter, močno namreč diši po njegovem prestopu k Chesleaju. Če bo Argentinec res odšel, se je poslovil na najlepši možni način.

Juve v drugem delu razbil  Atalanto

Vodilni Juventus je imel nekaj težav v Bergamu, kjer je domača Atalanta povedla v 15. minuti z zadetkom Maximilliana Moraleza. A je hitro izenačil Carlos Tévez, pot do zmage pa si je "stara dama" odprla z golom Paula Pogbaja na začetku drugega polčasa. Francoz je prišel sam pred domačega vratarja in ga s strelom po tleh premagal. Zmago Torinčanov (4:1) sta zapečatila Fernando Llorente in Arturo Vidal.

Roma je obdržala stik z Juventusom z visoko zmago na Olimpicu proti Catanii (4:0).  Junak dvoboja je bil Mehdi Benatia z dvema zadetkoma, po enega sta dodala Gervinho in Mattia Destro. "Sinovi volkulje" ostajajo na drugem mestu s petimi točkami zaostanka.

Rossi odločil za Violo

Fiorentina je z Josipom Iličićem, ki je tokrat le odigral celotno srečanje, slavila pri Sassuolu (1:0), pri katerem je Jasmin Kurtić odigral drugi polčas. Mož odločitve za Violo je bil Giuseppe Rossi, zadel je dobrih deset minut pred koncem dvoboja.

Chievo je klonil pri Torinu (4:1), kljub izenačenem prvem polčasu. Dejan Lazarević je na zelenico prišel v 69. minuti, Boštjan Cesar pa ni igral za "leteče osle". Hellas Verona nadaljuje z dobrimi predstavami, tokrat je padel Lazio (4:1). Še enkrat več se je izkazal veteran Luca Toni, dosegel je dva gola in dodal še asistenco.

Napoli s Sardinije le s točko

Napoli je moral na gostovanju v Cagliariju napadati iz ozadja, ko je v deveti minuti tekme David Astori izkoristil napako gostujoče obrambe in podal v sredino proti Neneju, ta pa je brez težav premagal španskega vratarja Pepeja Reino.

Modri, ki so tokrat igrali v rumenih dresih, na izenačujoči gol niso čakali prav dolgo. Najprej je domači vratar Vlada Avramov ubranil strel Gonzala Higuaína, nato pa je prekršek v domačem kazenskem prostoru storil podajalec pri prvem zadetku Astori. Na belo točko je stopil Higuaín in izenačil na 1:1. Domači so uspeli blokirati strel Blerima Džemailija, po predložku Christiana Maggia pa je prek vrat meril Higuaín. Reina je moral posredovati po močnem strelu Radje Nainggolana, španski vratar pa je zaradi poškodbe v 49. minuti zapustil igrišče. V vratih ga je zamenjal Rafael.

Obe ekipi sta si priigrala še nekaj priložnosti za zadetek. Lorenzo Insigne je streljal previsoko po podaji Gorana Pandeva, Daniel Conti pa je bil na drugi strani neuspešen pri strelu znotraj kazenskega prostora. José Callejon je že mislil, da je Napoli popeljal v vodstvo, vendar je bilo več nogometašev modrih v prepovedanem položaju. Dve minuti pred koncem je Rafael zaustavil strel Marca Sauja in ostalo je pri neodločenem izidu.

Italijanska liga, 17. kolo:

Livorno : Udinese 1:2 (1:1)
Silgardi (32); Lopez (11), Heurtaux (65)

Cagliari : Napoli 1:1 (1:1)
Nene (9); Higuaín (19/11-m)

Bologna : Genoa 1:0 (0:0)
Diamanti (57)
Krhin (Bologna) je igral celo tekmo.

Atalanta : Juventus 1:4 (1:1)
Moralez (15); Tévez (19), Pogba (46), Llorente (75), Vidal (79)

Hellas Verona : Lazio 4:1 (2:1)
Toni (5, 78), Iturbe (44); Biglia (27), Romulo (63)

AS Roma : Catania 4:0 (1:0)
Benatia (18, 59), Destro (55), Gervinho (80)

Sampdoria : Parma 1:1 (1:0)
Eder (44); Lucarelli (64)

Sassuolo : Fiorentina 0:1 (0:0)
Rossi (82)
Iličić (Fiorentina) je igral vso tekmo, Kurtić (Sassuolo) pa od 46. minute.

Torino : Chievo 4:1 (1:1)
Immobile (45, 65), Vives (80), Cerci (93); Thereau (9)
Lazarević je igral od 69. minute, Cesarja (oba Chievo) ni bilo v ekipi.

Inter : AC Milan 1:0 (0:0)
Palacio (86)
RK: Muntari (93/Milan)
Handanović (Inter) je igral vso tekmo, Birsa (Milan) je manjkal zaradi poškodbe.

Inter: Handanović; Campagnaro, Rolando, Juan; Jonathan, Taïder (od 57. Kovačić), Cambiasso (od 82. Icardi), Zanetti (od 68. Kuzmanović), Nagatomo; Guarín; Palacio.
Na klopi: Carrizo, Castellazzi, Ranocchia, Andreolli, Samuel, Pereira, Mudingayi, Belfodil, Wallace.

Milan: Abbiati; De Sciglio, Bonera, Zapata, Constant (od 46. Emanuelson); Poli (od 87. Pazzini), De Jong, Muntari; Saponara (od 75. Matri), Kakà; Balotelli.
Na klopi: Gabriel, Coppola, Zaccardo, Mexès, Cristante, Nocerino.