17 ogledov

Angleži res niso za 11-metrovke: Basel v polfinale

david luiz rondon rubin chelsea evropska liga
1/46
Basel je po podaljšku in enajstmetrovkah na povratni tekmi četrtfinala Evropske lige izločil Tottenham. Nasprotniki Maribora v Evropski ligi so 30 minut igrali brez izključenega Jana Verthongna, strela z bele točke pa sta zapravila Tom Huddlestone in Emmanuel Adebayor, medtem ko so bili Švicarji brezhibni. V polfinalu še Chelsea, Fenerbahče in Benfica.

V deževnem Baslu je po ne preveč atraktivnem začetku tekme v 23. minuti povedel Tottenham, potem ko je dolgo podajo Jana Verthongna točno na nogo Clinta Dempseyja odbil Aleksandar Dragović, Američan pa je mirno obšel vratarja Yanna Sommerja in zatresel prazno mrežo.

Vloge so se obrnile v že enem naslednjih napadov, ko je Mousa Dembélé izgubil žogo na 40 metrih od svojega gola, po podaji kapetana Marca Strellerja pa je pred Brada Friedla stekel izvrstni Egipčan Mohamed Salah, ki je ameriškega veterana matiral s konico nogometnega čevlja.

Spurs bi še pred polčasom kmalu tudi drugič povedli, a je bil Emmanuel Adebayor v kazenskem prostoru preveč sebičen, malce prej pa je Dembéléjev strel na daljši vratnici z odlično obrambo pričakal Sommer. Dragović se je pozačetku drugega polčasa hitro odkupil za svojo napako pri vodilnem golu Londončanov, ko je po podaji iz kota v mrežo iz neposredne bližine pospravil odbitek vratarja Friedla za 2:1.

Spurs v podaljšek z enim manj

Po podaji Lewisa Holtbyja je imel gol za podaljšek na nogi Adebayor, a je afriški napadalec s težkega položaja zatresel le zunanji del mreže, stvari pa bi se kmalu še močno poslabšale za Spurs. Dragović je namreč z glavo po podaji s prostega strela le za las zgrešil vrata nepremičnega Tottenhamovega vratarja.

Tekma se je bližala svojemu koncu in prav nič ni kazalo, da bi gostje lahko prišli do prepotrebnega zadetka, ki bi pomenil podaljšek. Toda le nekaj minut za tem, ko ga je trener André Villas-Boas poslal na zelenico, je vezist Tom Huddlestone z dolgo žogo v kazenskem prostoru našel Dempseyja, strelec prvega gola pa je po lepem zaustavljanju žoge v padcu le uspel premagati Sommerja.

V enem zadnjih napadov rednega dela je Verthongen kot zadnji branilec s prekrškom ustavil domačega kapetana Strellerja in zasluženo dobil direkten rdeči karton. Tottenham je moral podaljšek v Švici tako začeti z desetimi možmi, ki bi kmalu v nov zaostanek padli v 98. minuti, ko je drugi Egipčan domače ekipe Mohamed Elneny z izjemnim strelom od daleč stresel vratnico. Blizu je bil z enim zadnjih strelov prvega dela podaljška tudi Čilenec Marcelo Díaz, čigar dobro odmerjen poskus z roba kazenskega prostora je zletel za las mimo vratnice.

Enajstmetrovke zanesljive kot švicarske banke

Rezervist Alexander Frei je sedem minut pred koncem podaljška s praktično prvim dotikom po prihodu v igro prišel pred Friedla, a predolgo okleval, z izjemnim startom pa ga je ustavil gostujoči kapetan Michael Dawson. Švicarjem kljub nekaj nevarnim napadom ni uspelo zlomiti londonske deseterice in v močnem nalivu so morale zmagovalca dati enajstmetrovke.

Jonas Gutierrez Lima Newcastle United Benfica Evropska liga četrtfinale | Avtor: EPA EPA
Usodo Tottenhama je že s prvim strelom napovedal Huddlestone, ki mu je Sommer sicer soliden poskus ubranil, Švicarji pa niso grešili. Ko je katastrofalno preko gola udaril še Adebayor, je imel Díaz pri četrtem strelu že priložnost za zmago, ki jo je Čilenec s strelom pod prečko tudi izkoristil. Spurs so se tako brez poškodovanega Garetha Bala poslovili od boja za trofejo.

Srake "odkrakale" proti orlom

Benfica je po nekaj napetih minutah z remijem potrdila uvrstitev v polfinale in na St James' Parku s skupnih 4:2 izločila Newcastle United. Zadetek Papissa Cisséja, napadalcu srak so prej sodniki upravičeno razveljavili dva gola, je 19 minut pred koncem poskrbel za napet finiš, v katerem je domača ekipa neuspešno iskala pot v polfinale.

Eduardo Salvio je globoko v sodnikovem podaljšku izkoristil popolno ofenzivo in dokončno pokopal upe Angležev po evropski kroni. Portugalski podprvaki so tako še naprej pri le dveh mednarodnih porazih v letošnji sezoni, potem ko sta jih v Ligi prvakov uspela premagati Barcelona in Spartak Moskva.

Priložnosti ni bilo veliko, najboljša je v prvem polčasu padla na nogo Nicolásu Gaitánu, čigar strel pa je po napaki Tima Krula, ki je izgubil žogo na robu kazenskega prostora, ustavil Massadio Haidara. Cisséju so sodniki prvi gol razveljavili proti koncu polčasa, prepovedani položaj pa mu je zadetek vzel tudi po dobri uri igre, ko ga je našel Shola Ameobi.

Cissé je do zasluženega zadetka le prišel v 71. minuti, ko je Hatem Ben Arfa ukradel žogo Nemanji Matiću in našel Ameobija, čigar podaja je v lahko priložnost za gol poslala senegalskega golgeterja, ki ni grešil. Za drugi gol, ki bi ekipi slovenskega reprezentanta Harisa Vučkića prinesel polfinale, je na koncu zmanjkalo idej in časa, Salvio pa je po podaji Rodriga razblinil vse dvome o potniku v nadaljnje tekmovanje.

Lazieva prevlada izpuhtela na praznem Olimpicu

Pred praktično praznim olimpijskim stadionom v Rimu se je moral Fenerbahče močno potruditi za napredovanje proti Laziu, ki ga je na prvi tekmi premagal z 2:0. Remi z 1:1 je bil na koncu dovolj za Turke, potem ko je Rimljane po uri igre v vodstvo z glavo povedel Senad Lulić, a je Caner Erkin z edinim strelom gostov v okvir gola pogasil možnosti za nalet sinje modrih.

V izenačenem prvem polčasu se je zadetkui najbolj približal Ederson, toda po obstreljevanju z velike razdalje nato z bližine streljal točno v vratarja Volkana Demirela. Lazieve upe je po izvrstnem prostem strelu Antonia Candreve in strelu z glavo oživel bosanski reprezentant Lulić, kljub prevladi pa je gol Erkina odločil potnika v polfinale.

Pierre Webo je lepo našel turškega reprezentanta, ki je najprej preigral Michaela Cianija in nato zatresel mrežo Federica Marchettija. Lazio je bil pred nemogočo nalogo, saj je bi moral za napredovanje zabiti tri gole, a kaj kmalu bi jim uspelo tudi to. Demirel je najprej ustavil strel Lorika Cane, le malo pa je manjkalo, da bi Joseph Yobo zatresel lastno mrežo. Kljub vsemu je ostalo pri 1:1, Lazio je lahko objokoval zapravljene priložnosti, "Fener" pa uvrstitev na petkov žreb.

Torres Lampard Benayoun Azpilicueta Rubin Chelsea Evropska liga četrfinale | Avtor: EPA EPA

Chelsea pomiril moskovske duhove

Prvi četrtkov dvoboj sta na stadionu Lužniki v Moskvi odigrala Rubin Kazan in Chelsea, "domačini" pa so lovili zasotanek s prve tekme na Stamford Bridgeu (3:1). John Terry se je najbrž ukvarjal s sladko-grenkimi emocijami, saj je proti Tatarom zaigral že na svoji stoti tekmi v evropskih pokalih, prav največji moskovski nogometni objekt pa je bil prizorišče njegovega zdrsa ob izvajanju enajstmetrovke, ki je Manchester Unitedu omogočil slavje v Ligi prvakov.

Na Lužnikih je Chelsea povedel že v peti minuti. Po izgubljeni žogi Rubina je Frank Lampard poslal vabljivo dolgo žogo na polovico domačinov, Sergej Rižikov je zapustil svoja vrata, vendar je bil pred njim pri žogi Fernando Torres in prek ruskega vratarja z okrog 30 metrov zabil za vodstvo Angležev.

V nadaljevanju se Rubin nikakor ni mogel pobrati, Chelsea pa je mirno nadzoroval potek srečanja in nekajkrat je Londončanom za konkretnejši zaključek zmanjkala le lepša zadnja podaja. Po polovici prvega polčasa so domači vendarle začeli bolj resno pogledovati proti golu Petra Čecha in Gökdeniz Karadeniz je polvolej poslal mimo gola. V 35. minuti je po levi strani prodrl Alan Kasaev in nato odložil žogo Romanu Eremenku, katerega plasiran strel je zlahka ubranil gostujoči vratar.

Drugi polčas, druga tekma

Povsem ob koncu prvega dela je Bibras Natcho z dobro globinsko podajo zaposlil Karadeniza, Turkov iznajdljiv strel pa je s parado ustavil Čech in tako so bili Angleži ob polčasu "trdno v sedlu". Drugi polčas se je začel precej bolj živahno. Terry je moral že v 50. minuti v zadnjem trenutku ustavljati prodor Salomona Rondóna po desni strani, minuto kasneje pa so domači izenačili. Na visok predložek Pabla Orbaiza je najbolje reagiral centralni branilec Ivan Marcano in z glavo izenačil na 1:1.

Veselje Rubina je trajalo le štiri minute. Lampard je oddal žogo do Victorja Mosesa, slednji je izmenjal dvojno podajo z Ramiresom, nato pa zaključil in Londončanom najbrž dokončno priigral polfinale. Sedem minut kasneje je bilo moštvo iz univerzitetnega središča Kazan spet poravnano z gosti. Na predložek Cristiana Ansaldija se je lepo odzval Karadeniz in z glavo še drugič premagal Čecha. Le dve minuti zatem je bil Marcano spet v priložnosti po visoki žogi, tokrat ni bil dovolj natančen.

74. minuti so bili Tatari še bližje čudežnemu povratku. V kazenskem prostoru je padel rezervist Aleksander Rjazancev in Rubin je dobil precej strogo dosojeno enajstmetrovko, ki jo je izkoristil Natcho. V 81. minuti je Rondón z vsega štirih metrov z glavo meril točno v Čecha in tako zapravil priložnost za močan psihični pritisk na Blues, ki so brez večjih težav zdržali za napredovanje.