Svet
15 ogledov

Severna Koreja v polni bojni pripravljenosti

Severna Koreja v bojni pripravljenosti Reuters
Severna Koreja je po lastnih navedbah vzpostavila polno bojno pripravljenost vseh artilerijskih enot. Za artilerijo, vključno s strateškimi raketnimi enotami, tako velja pripravljenost najvišje stopnje, tarči pa sta ZDA in Južna Koreja.

Kot navaja izjava, ki jo je javnosti posredovala korejska tiskovna agencija KCNA, bodo severnokorejske sile pripravljene na napad Južne Koreje ter vseh ameriških vojaških baz v azijsko-pacifiški regiji, vključno s tistimi na ameriškem kopnem, na Havajih in Guamu.

ZDA: Grožnje jemljemo zelo resno

Tiskovni predstavnik Pentagona George Little je dejal, da so ZDA zaskrbljene zaradi groženj Pjongjanga. "Vse, kar govorijo in delajo, jemljemo zelo resno. Morajo nehati z grožnjami miru - to nikomur ne pomaga," je dejal.

Poudaril je, da Severna Koreja ne bo ničesar dosegla z grožnjami in provokacijami, samo še dodatno se bo izolirala in spodkopala mednarodna prizadevanja za dosego miru in stabilnosti v severovzhodni Aziji. "Pripravljeni smo braniti ZDA, Južno Korejo in naše zavezništvo," je še dodal.

Razmere napete po jedrskem poskusu

Razmere na Korejskem polotoku so po severnokorejskem jedrskem poskusu februarja letos izredno napete. Severna Koreja je v odgovor na zaostritev sankcij proti njej, ki jih je sprejel Varnostni svet ZN, in na vojaške vaje v Južni Koreji preklicala pogodbo o prekinitvi spopadov iz leta 1953, s katero se je končala korejska vojna.

Južna Koreja žaluje za ubitimi mornarji

Prav v teh dneh se sicer Južna Koreja spominja incidenta iz leta 2010, ko se je njena vojaška ladja Cheonan blizu morske meje potopila po eksploziji. Umrlo je 46 mornarjev. Mednarodna preiskovalna komisija je kasneje ugotovila, da je ladja Cheonan potonila zaradi izstrelka s severnokorejske podmornice.

Na slovesnosti v spomin na Cheonan je južnokorejski predsednik Park Geun-Hye Pjongjang posvaril, da je zanj "edina pot preživetja" v opustitvi jedrskih in raketnih programov, poroča francoska tiskovna agencija AFP. "Upamo, da se bodo vse strani vzdržale zaostrovanja napetosti," pa je poudaril tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Hong Lei.

Strokovnjaki: Severna Koreja (še) ne more doseči ZDA

Sicer večina strokovnjakov ocenjuje, da je kljub uspešni izstrelitvi rakete dolgega dometa decembra lani Severna Koreja še več let oddaljena od izstrelka, ki bi dejansko lahko dosegel tarče na celinskem delu ZDA. Tudi Havaji in Guam so zunaj dosega raket srednjega dometa, bi pa bila Severna Koreja sposobna napasti ameriške vojaške baze v Južni Koreji in na Japonskem.

Komentarjev 2
  • Ferluci 09:39 29.marec 2013.

    Ej, rdeči prdec, nehaj!

  • Barbatus 20:06 26.marec 2013.

    GREMO S. KOREJA, STE ŠE EDINI PO JUGOSLAVIJI KATERI DATE MALO VETRA AMERIKANOM IN OSTALIM - SAMO TAKO NAPREJ V BOJ ZA SVOJE PRAVICE IN SVOBODO!