Slovenci za popoln končni vtis razbili Ukrajince

Slovenija Danska Vojens kvalifikacije za OI olimpijske igre Kristan Kovačević Kr
1/5
HZS/Drago Cvetanovič
Slovenski hokejisti so se že v petek z zmago nad gostiteljico Dansko uvrstili na olimpijske igre v Sočiju. Danes so turnir zaključili z visoko zmago nad Ukrajino (6:1).

Slovenska hokejska pravljica v Vojensu se je z najboljšim možnim scenarijem končala že v petek zvečer, danes pa so izbranci selektorja Matjaža Kopitarja postavili le še piko na i. Zmaga proti Ukrajini kljub temu, da so že dva dni uvrščeni na olimpijske igre, ni bila vprašljiva niti sekundo, Slovenci so se izkazali za dva razreda boljše tekmece in že na začetku napolnili mrežo tekmecev, ki so na celotnem turnirju dosegli samo en gol.

Slovenci so takoj pokazali, da jih predčasna zmaga na turnirju ni niti malo uspavala. Tako kot so napovedovali pred tekmo, so se je lotili resno in profesionalno. Priložnost v vratih je po pričakovanjih dobil Andrej Hočevar, junak prvih dveh tekem Robert Kristan je tokrat dobil prosto, drugi vratar je bil na klopi Luka Gračnar. Ukrajinci so le v začetku tekme zapretili in v drugi minuti zadeli okvir vrat Slovenije, nato pa se je začel enosmerni promet pred vrati Vadima Seliverstova. Prvi ga je premagal Robert Sabolič v četrti minuti, ko so imeli Slovenci igralca več na ledu. Sledila je nova izključitev Ukrajincev, kar je takoj izkoristil David Rodman in po samostojni akciji povišal na 2:0. Ukrajinci so nato komajda dobro začeli s sredine, ko so spet izgubili plošček, Slovenci pa so 20 sekund za drugim golom zadeli še tretjič, spet je bil natančen Sabolič.

Slovenija Ukrajina Vojens kvalifikacije za OI olimpijske igre | Avtor: HZS/Drago Cvetanovič HZS/Drago Cvetanovič
Ukrajinci hitro menjali vratarja

Ukrajinski selektor je tako že v peti minuti moral vzeti minuto odmora in nato tudi zamenjal vratarja, med vratnici je zadrsal Jevgen Napnenko, kar pa razmerij moči ni bistveno spremenilo. Slovenci so še vedno zlahka prihajali pred vrata Ukrajine, vsaka akcija je bila nevarna za nov zadetek v mreži tekmecev, četrti gol pa je po zaslugi Roka Tičarja padel na polovici tretjine. Selektor Kopitar je nato ponudil priložnost še 13. napadalcu v ekipi Luki Bašiču, po visokem vodstvu pa se izid do konca prvega dela ni spremenil.

Nadaljevanje je bilo za Slovence manj poletno, za Ukrajince pa manj stresno. Slovenija je umirila ritem, do sape so prišli tudi Ukrajinci, ki so tudi sprožili nekaj bolj nevarnih strelov proti vratom Hočevarja. A ob pomoči obrambe slovenski vratar ni klonil, tudi njegovi soigralci v polju pa so pomagali poskrbeti, da je na ukrajinski strani semaforja ostajala ničla. Slovenci so v drugem delu potrebovali nekaj več časa, da so začeli zadevati, v 32. minuti je tako na 5:0 povišal Jan Urbas, medtem ko Ukrajincem polminutne prednosti dveh igralcev ni uspelo spremeniti v zadetek. Vseeno so imeli, ob nekaj nezbranostih v slovenski igri, Ukrajinci ob koncu tretjine še nekaj lepih priložnosti s tremi samostojnimi prodori, zadnji Dmitra Nimenka se je končal tudi s kazenskim strelom za Ukrajino, a je Hočevar njegov poskus ubranil in tako mrežo ohranil nedotaknjeno.

Gnidenko zabil častni gol

V zadnji tretjini je Kopitar med vratnici poslal Gračnarja, razmerje na ledu pa je ostalo enako. Slovenci so nadzorovali potek tekme in čakali na konec, Ukrajinci pa so si prizadevali vsaj za častni gol na turnirju. Pri tem so bili tudi uspešni, saj je Gračnar v 48. moral po plošček v mrežo po zadetku Artema Gnidenka. A zadnjo besedo so le imeli Slovenci, za končnih 6:1 je poskrbel Žiga Jeglič slabi dve minuti pred koncem.

Slovenci so zanje izjemno uspešen turnir na Danskem tako končali na najlepši možen način, z vsemi devetimi točkami in s skupno razliko v golih 12:4 ter zavestjo, da so premaknili mejnike slovenskega hokeja na višjo raven. Junaki iz Vojensa se bodo, resda ne vsi, saj so igralci, ki imajo klube najbližje prizorišču turnirja, tja odpotovali neposredno, vrnili v domovino na brniško letališče danes okrog 22. ure.

"Po takšni tekmi, ko ne prejmeš gola, si lahko zadovoljen, pa še ubranjen kazenski strel, poleg tega proti državi, v kateri igram hokej, je vsemu skupaj dodalo še nekaj odstotkov motiva, tako da sem zadovoljen. Mi smo to tekmo vzeli kot prvo pripravljalno prijateljsko. Zanjo smo se maksimalno pripravili, ne glede na to, da smo že bili prvi, smo odigrali resno do konca," je po koncu zgodovinskega turnirja povedal Andrej Hočevar.