Morje v zalivu pri japonskem mestecu Taidži bo septembra za deset dni spremenilo barvo in postalo popolnoma rdeče. Začenja se namreč tradicionalni brutalni letni lov na delfine.
Japonski ribiči uporabljajo tako imenovano tehniko oikomi: ko z ladjami naletijo na jato delfinov, v morje vržejo dolge železne cevi, po katerih udarjajo in tako ustvarijo zvočni zid, ki onesposobi orientacijo delfinov. Ko delfini začnejo bežati od izvora zvoka, jih ribiči prisilijo v zaliv, razprostrejo mreže, nato pa pobijejo cele delfinje družine.
Domačini za, borci za pravice živali odločno proti
Lov na delfine pri mestu Taidži z okoli 3.500 prebivalci je med drugim predstavljen v z oskarjem nagrajenem dokumentarnem filmu Zaliv. V njem so na skrivaj posneli scene lova na delfine, ki prikazuje vso okrutnost človeka nad nemočno živaljo. Lov meščani vztrajno zagovarjajo; v trgovinah prodajajo meso delfinov za 20 dolarjev za kilogram, domačini pa so silno ponosni na to večstoletno tradicijo lova, ne glede na to, kar o njem trdijo številni borci za pravice živali.
Za morilce delfinov ta živalska vrsta ni nič drugačna od ostalih. Borci za pravice živali pa po drugi strani izpostavljajo, da bi bilo treba te morske sesalce zaščititi, saj med drugim tudi skrbijo drug za drugega, podobno kot gorile. "Delfini niso kot ribe, kokoši, krave, svinje in druge domače živali,“ je na promociji dokumentarca povedal Ric O'Barry, "spreobrnjeni" trener delfinov v popularni seriji Fliper.
V ozadju kapital
O'Barry ugotavlja, da love na delfine večinoma sponzorira večmilijardna ameriška industrija vodnih zabaviščnih parkov, ki plača tudi do 150 tisoč dolarjev za enega delfina. Živali, ki nimajo te "sreče", da bi bile izbrane za park, pobijejo in prodajo kot kitovo meso – pa čeprav ima delfinovo meso nezdravo visoko vsebnost živega srebra in so zato, kot se v filmu izrazi eden izmed znanstvenikov, "plavajoči strupeni odpadki". Za povečanje zastrupitev morskih živali z živim srebrom so krive strupene odplake, ki jih v morje zlivajo industrijski obrati.