Szolnoki in MZT potolčena iz Slovenije

(Union Olimpija : Szolnoki Olaj)
1/10
ABA
Ljubljančani so proti ekipi Szolnoki Olaj dosegli visoko zmago in se izognili nepredvidljivemu boju za obstanek. Krka je z zmago prehitela današnjega tekmeca - MZT Skopje.

Varovanci Aleša Pipana, ki se bodo morali vse do konca marca znajti brez Dražena Bubnića (utrpel je spiralni zlom dlančnice), so v srečanje krenili slabo, saj je Szolnoki po štirih minutah vodil za sedem (2:9), edini koš za domače je dosegel Jakov Vladović. Hrvat je bil pred maloštevilnim občintvom na začetku tekme edini razpoloženi domačin v napadu, kljub temu pa so zmaji kmalu ujeli Madžare (11:11). Po prostih metih Petra Loranta in Willieja Warrena so gostje spet povedli (11:15). Ljubljančani so do prvega odmora izid izenačili (18:18), potem ko se je s trojko izkazal Deividas Gailius, z borbenostjo pa Alex Stepheson

Na začetku druge četrtine so domači stopili na plin. Razigral se je Dino Murić, po njegovi mini-seriji je Olimpija povedla za sedem (25:18), po skoku Stephesona v napadu pa je bila prednost že dvomestna (32:21). A kot že nekajkrat v tej sezoni so fantje iz prestolnice zapravili prednost po številnih zmedenih napadih, gostje pa so s serijo 10:0, ki jo je začel Miljan Rakić, končal pa Akos Keller, celo izenačili (32:32) in na polčas odšli več kot zadovoljni.

Salin naravnal roko

Olimpija je tretjo četrtino začela podobno silovito kot drugo. Sasu Salin je naravnal roko izza črte 6,75, pod košem je začel dominirati Stepheson in zmaji so spet povedli za deset (44:34). Szolnoki se je zatekel k conski obrambi, a tudi to so Ljubljančani zlahka prebijali. Na +13 je povišal Nebojša Joksimović s svojim prvim košem na srečanju, na +14 pa Dragiša Drobnjak s prostim metom (55:41). Nalet gostiteljev je ustavil Marton Bader. Šele sredi tretje četrtine je na parket prvič stopil Cedric Jackson. Na zadnji odmor so zmaji odšli z desetimi točkami naskoka (55:45).

V zadnjem delu igre so domači, pri katerih je bil še naprej izjemno natančen Salin (zadel je še 4. zaporedno trojko), hitro dvignili prednost do +14 (59:44), nato pa vseskozi držali naskok okrog 15 točk. Po novem košu Stephesona v 39. minuti je bilo vodstvo najvišje na srečanju, saj so Ljubljančani vodili za 19 (74:55). Končni izid je postavil Tomislav Ivosev (74:57).

Szolnoki prva "dvojna" žrtev

Edina slaba novica za zmaje je bila vnovična poškodba Jacksona, ki mu je zdrsnilo pri prodoru, spet se je prijel za svojo problematično prepono. Szolnoki je postal prva ekipa v ligi ABA, ki jo je Olimpija v tej sezoni premagala dvakrat. Prvi strelec srečanja je bil Stepheson s 15 točkami, največ skokov pa je zbral Dino Murić, ki je pobral devet žog.

"Dobra tekma za Union Olimpijo. V drugem polčasu se preprosto nismo znali prilagoditi na njihovo čvrsto obrambo in to je odločilo tekmo. Zgrešili smo veliko odprtih metov z razdalje, zaprli so nam pot do koša in to je bil ključ do njihove zmage," je po srečanju povedal gostujoči strateg Dragan Aleksić.

Krka odlično zaključila sanjski teden

Krka MZT ABA | Avtor: ABA Photo/Uroš Hočevar ABA Photo/Uroš Hočevar
Košarkarji Krke imajo za seboj sedem najbolj uspešnih dni v sezoni. Prejšnjo soboto so v Mariboru prvič v zgodovini dvignili slovenski pokal, ki so ga danes prinesli v dvorano in pokazali zvestim gledalcem, nato so sredi tedna v pokalu Eurochallenge dosegli izjemno pomembno zmago v Franciji, danes pa so v ligi Aba ugnali še MZT iz Skopja (73:50).

Za Novomeščane je to deveta zmaga, s katero so se močno približali mestom, ki vodijo v Evropski pokal v prihodnji sezoni. Do konca je še šest krogov, Krka pa bo doma gostila Široki, Radnički ter Szolnoki ter gostovala pri Ciboni, Crveni zvezdi in Olimpiji.

Najvišja zmaga sezone

Zmaga proti MZT je za Krko druga zaporedna v ligi pred domačimi gledalci in hkrati najbolj prepričljiva v tej sezoni regionalnega tekmovanja. Prejšnja proti Mega Vizuri je bila s 15 točkami razlike, tokrat pa so Makedonci klonili kar za 23 točk, mnogo več kot so zmagali na prvi tekmi.

Vprašanje zmagovalca so varovanci trenerja Aleksandra Džikića rešili do glavnega odmora, ko je semafor v dvorani Leona Štuklja kazal rezultat 41:23. Zvonko Buljan je bil prvi strelec tekme s 15 točkami in 7 skoki, Edo Murić pa najbolje ocenjeni košarkar s 13 točkami ter šestimi skoki (indeks 20).