Avto
96 ogledov

Küzmič: Kazen policista je bila pretirana

Brane Küzmič (Foto: Mediaspeed) Žurnal24 main
Objava občanke o kazni za prometni prekršek na spletnem omrežju, ko je po meritvah policije med vožnjo v naselju vozila 1,2 metra preblizu vozilu pred sabo, je dvignila na noge javnost in odprla razpravo o inkasantstvu. Inštruktor varne vožnje Brane Küzmič meni, da je bila takšna kazen pretirana.

Premajhna varnostna razdalja je eden najpogostejših vzrokov prometnih nesreč, zagrožena kazen pa je 200 evrov. To si je pred dnevi prislužila tudi občanka, ki je po meritvah policije med vožnjo v naselju vozila 1,2 metra preblizu vozilu pred sabo. V javnosti je izrečena kazen sprožila nemalo gneva, češ da je prestroga.

Dovolj bi bilo opozorilo

Na Generalni policijski upravi pravijo, da je usmeritev prometne policije enotam na terenu res taka, da naj se na področju meritev varnostne razdalje osredotočajo na hujše kršitve oziroma na vožnje na občutno prekratki varnostni razdalji, pri manjših kršitvah, kamor spada tudi konkreten primer, pa se lahko policisti odločijo tudi za izrek le opozorila.

Merjenje varnostne razdalje | Avtor: Saša Despot Saša Despot


A ob tem na policiji opominjajo, da je premajhna varnostna razdalja eden najbolj pogostih vzrokov prometnih nesreč. Do konca oktobra letos je policija obravnavala 2251 kršitev varnostne razdalje, v celotnem lanskem letu pa nekaj več kot 3000. Globa za neustrezno varnostno razdaljo znaša 200 evrov, medtem ko globa za voznike, ki niso vozili na varnostni razdalji, ki jo določa prometni znak, znaša 300 evrov, zakon v tem primeru predvideva tudi tri kazenske točke.

Varnostna razdalja ni nepomembna

Inštruktor varne vožnje Brane Küzmič meni, da je bila takšna kazen pretirana in da pri hitrostih v naselju en meter premalo varnostne razdalje "ni tak problem", a ob tem tudi poudarja, da varnostna razdalja v prometu ni nepomembna ali nepotrebna. Kot ugotavlja, 90 odstotkov slovenskih voznikov sploh ne ve, kakšna je pravilna varnostna razdalja in bi morali že v avtošolah kandidate za voznike drugače učiti. "Pri 100 na uro je že 10 metrov prekratka varnostna razdalja usodna," je dejal inštruktor varne vožnje.

Merjenje varnostne razdalje | Avtor: Policija Policija
"Za laike je pravilo prave varnostne razdalje preprosto: Če vozite 40 kilometrov na uro, morate imeti varnostno razdaljo vsaj 20 metrov. A občutek za dolžino bi morali vsi vozniki vaditi," je pojasnil Küzmič. Voznikom predlaga vadbo na magistralnih cestah ali avtocestah, ko vozijo za drugim avtomobilom. "V trenutku, ko avto pred nami prevozi izbrano točko, začnemo šteti 21, 22. Da izgovorimo število 21, potrebujemo eno sekundo. Če bomo s svojim vozilom pripotovali do te točke prej kot preštejemo 21, 22, imamo premajhno varnostno razdaljo in bi se zaleteli, če bi avto pred nami zaviral," je opisal Küzmič.

V zimskih razmerah povečajte varnostno razdaljo

Ob tem je inštruktor varne vožnje tudi opozoril, da se bodo z zimskimi razmerami na cestah začele težave, saj bodo ob poledici, snegu ali morebitni mokri cesti in neprimernih pnevmatikah na mnogih vozilih možnosti trkov še povečale. Posledice trkov zaradi premajhne varnostne razdalje so pri nižjih hitrostih sicer predvsem zvita pločevina, a tudi pri hitrostih pod 50 kilometrov na uro lahko v primeru trka v osebo ta umre, je opozoril.

Komentarjev 9
  • Skippy 23:15 09.november 2015.

    V Nemčiji dobiš kazen za varnostno razdaljo šele, če voziš na 1/8 predpisane varnostne razdalje. Čemu je spet potrebna skrajnost v tej državi?

  • blueone 19:49 09.november 2015.

    policaj ni kriv...to je bilo naročeno od predpostavljenih...da se denar lahko prelije v proračun...iz katerega določeni osebki potem lahko še bolj kradejo

  • blueone 19:47 09.november 2015.

    haha dober odgovor :-)