127 ogledov

Derbi Barçi: Espanyol "čez cesto" s 4:0

iker casillas
1/37
Barcelona je z dvema goloma Pedra Rodrígueza z lahkoto slavila na mestnem derbiju z Espanyolom (4:0). Za Katalonce sta za izenačenje rekordnega števila točk po prvi polovici prvenstva zadela še Xavi Hernández in Lionel Messi. Iker Casillas je bil spet menjava ob zmagi Real Madrida nad Real Sociedadom (4:3). Remi Atlética na Majorki (1:1).

Barcelonin trener Tito Vilanova se je hitreje od vseh pričakovanj vrnil na klop vodilne ekipe lige in na mestnem derbiju z Espanyolom na igrišče po dolgem času poslal tako imenovano "gala enajsterico" - verjetno najmočnejšo postavo, ki jo lahko sestavi v letošnji sezoni.

• Mourinho: "Da so mi žvižgali? Perfektno."

Njegovi varovanci so temu primerno pokazali "gala predstavo" in že po petnajstih minutah povedli z dvema goloma prednosti. Po šolski akciji in podaji Andrésa Inieste je iz bližine najprej zadel Xavi Hernández, po podobni situaciji in prodoru Cesca Fàbregasa pa se je med strelce vpisal še Pedro Rodríguez.

Streljal je sicer Lionel Messi, a je žogi pred golom smer usodno spremenil prav mož s Kanarskih otokov. Messi je tako na predvečer prireditve v Zürichu, kjer bo spet glavni kandidat za FIFA zlato žogo, ostal brez zadetka. Sergio García je v 23. minuti sicer ostal sam pred Víctorjem Valdésom, a divje streljal preko gola.

Revija golov in revijalna tekma

Pedro, ki je pred nedeljsko tekmo nazadnje zabil davnega avgusta, je po izvrstni podaji Sergia Busquetsa elegantno prek vratarja Kika Casille zadel že za 3:0, strogo dosojeno enajstmetrovko po prisiljenem padcu Fàbregasa pa je za 4:0 izkoristil Messi. Camp Nou je po neverjetno dominantni predstavi Blaugrane konec prvih 45 minut nagradil z gromkim aplavzom.

V drugem polčasu je tekma pričakovano postala povsem revijalna. Barceloni so sodniki bolj kot ne upravičeno razveljavili dva zadetka zaradi prepovedanega položaja, medtem ko je ob glasnih ovacijah na igrišče prišel še David Villa. Valdés je v 80. minuti po veliki napaki Gerarda Piquéja "ubranil situacijo ena na ena" s Juanom Albínom.

Messi je na drugi strani z velike razdalje s prostim strelom stresel prečko Espanyola. Barcelona je z zmago prinesla najlepše darilo trenerju Vilanovi, ki ga po operaciji tumorja čakajo obsevanja in kemoterapija, njegovo moštvo pa je izenačilo rekordni dosežek kluba na polovici prvenstva (52 točk), ki ga je skupaj s trenerjem Josepom Guardiolo postavilo v sezoni 2010/11.

Mou spet posedel Ikerja: Ronaldo za zmago 4:3!

José Mourinho je še drugo tekmo zapored na klopi pustil kapetana Ikerja Casillasa, po ligaškem porazu proti Málagi pred odhodom na počitnice pa se je na tekmi z Real Sociedadom na že dolgo ne tako praznem Santiagu Bernabéu pričakoval "referendum" navijačev Real Madrida.

Morebitno negodovanje je že takoj utišal Karim Benzema, ki je v drugi minuti izkoristil lepo podajo Samija Khedire in hladnokrvno zabil za vodstvo. Ekipo je ob odsotnosti številnih prvokategornikov, v osrčju obrambe sta igrala Ricardo Carvalho in Raphaël Varane, kot kapetan na uradni tekmi prvič vodil Cristiano Ronaldo.

Real je v velike težave padel že kmalu po vodilnem golu, ko je zdaj očitno prvi vratar ekiipe Antonio Adán v kazenskem prostoru zrušil Cárlosa Velo in dobil direkten rdeči karton. Mourinho je v igro namesto Joséja Callejóna poslal Casillasa, kapetan Španije pa po ovacijah s tribun ni uspel ubraniti enajstmetrovke Xabiju Prietu. Zanimivo - po prihodu v igro mu je Ronaldo ponudil kapetanski trak, a ga je Casillas zavrnil.

Casillas Real Madrid Real Sociedad Liga BBVA Španija liga prvenstvo | Avtor: EPA EPA

Ronaldo bombardiral gol Sociedada

Še neogreti Casillas bi že takoj v naslednjem napadu kmalu zakuhal vodilni gol za goste, ko je njegovo slabo podajo prestregel Prieto in zatresel okvir gola. Baski se z igralcem več niso preveč izkazali, za kar so jih Madridčani kaznovali deset minut pred koncem polčasa, ko je izjemen gol s peto po strelu Carvalha dosegel Khedira.

Tudi drugo vodstvo domačih ni trajalo dolgo, saj je po strelu Vele in odboju od Xabija Alonsa še drugič v večeru zadel Prieto. Kapetan Ronaldo je v prvih 45 minutah zapretil zgolj z dobrim prostim strelom, ki ga je odbil vratar Claudio Bravo, še pred odhodom v slačilnico pa je Portugalec dobil rumeni karton, zaradi katerega bo moral izpustiti naslednjo ligaško tekmo. Benzema je zatresel še vratnico.

Dvajset minut drugega polčasa je minilo ob pravem bombardiranju vrat Sociedada z nog Ronalda, ki je storil vse, le zadel ne, nato pa v 68. in 70. minuti z dvema goloma odločil zmagovalca. Prvič mu je lepo podal Benzema, drugič pa je s prostega strela premagal Brava, ki je žogo uspel odbiti le v okvir gola, okroglo usnje pa je končalo v mreži.

Povratek Higuaína, Sociedad spet v igri

Pomirjeni Bernabéu je lahko nekaj več kot 15 minut pred koncem zaploskal tudi povratniku Gonzalu Higuaínu, ki je zamenjal Benzemaja in se tudi uradno vrnil po dolgotrajni poškodbi. Toda vožnje na vlaku smrti še ni bilo konec - Prieto je s svojim tretjim golom po pobegu obrambi Reala belo-modre v 76. minuti vrnil v igro, potem ko je Higuaín stresel prečko.

Sodnik Ignacio Iglesias je moči na zelenici izenačil dobrih deset minut pred koncem, ko je drugi rumeni karton po nepravilnem oviranju Ronalda pokazal Danielu Estradi. Varane je nato pred vrati Sociedada z volejem zapravil nemogoče, strel Ronalda pa je po izjemni obrambi Brava še xy-tič v večeru zatresel okvir gola. Beli balet je brez večjih težav zdržal za prigarano zmago.

Levante po vzoru Valencie

Valencia se je uspela izkopati iz začetnega zaostanka proti Granadi in slavila s končnimi 2:1. Domača ekipa je v 34. minuti ostala brez Mikela Rica, ki je prejel drugi rumeni karton, a kljub temu povedla v začetku drugega polčasa, ko je mrežo zatresel Brayan Angulo.

Valencia v zaključku prvega polčasa ni uspela kronati terenske pomoči, čeprav sta poskušala Adil Rami in Pablo Piatti. Prav slednji pa je v 59. minuti podal za izenačujoči zadetek, ki ga je z glavo dosegel Jonas. Gostje so še naprej pritiskali in sadove trdega dela poželi osem minut pred koncem rednega dela, ko je po podaji Roberta Soldada zadel Piatti. Soldado je v sodnikovem podaljšku zatresel prečko in ostalo je pri 2:1.

Levante je doma uspel premagati Athletic Bilbao, potem ko so Baski prek Aritza Aduriza povedli že v 6. minuti. Dvajset minut kasneje je izenačil Christian Lell, do popolnega preobrata pa je moštvo iz Valencie prišlo v končnici prvega polčasa. Najprej je bil pri gostih izključen Aymeric Laporte, minuto kasneje pa je za 2:1 zabil Vicente Iborra. Nabil El Zhar je z golom v 69. minuti praktično odločil srečanje in čeprav so Baski imeli žogo več v svoji posesti, niso zmogli najti poti nazaj v srečanje.

Deportivo je pred domačimi navijači premagal Málago (1:0) in ohranil upanje za obstanek v prvi španski nogometni ligi. Domači so imeli priložnost v 32. minuti, ko je vratnico nastreljal Pizzi. Portugalski nogometaš je bil ponovno na delu dobrih dvajset minut kasneje, ko je v 57. minuti zabil edini gol na tekmi. Isco je imel v izdihljajih tekme priložnost, da Málagi zagotovi točko, nevarnost pa je razčistil domači branilec Ze Castro.

Betis se v gosteh počuti kot doma

Na La Romaredi sta se srečali moštvi, ki se v letošnji sezoni bolje znajdeta v gosteh - Zaragoza in Betis. To se je potrdilo tudi na sami tekmi, saj so slavili gostje in se tako obdržali v boju za mesta, ki vodijo v Ligo prvakov.

ruben castro betis primera division | Avtor: EPA EPA
Moštvo iz Seville je tako nadoknadilo domač poraz proti Mallorci, ki so ga Seviljčani doživeli pred dvema tednoma. "Verdiblancos" je v vodstvo povedel Rubén Castro ob koncu prvega polčasa, Jorge Molina je v drugem delu še povišal prednost.

Paco Montañés je petnajst minut pred koncem znižal na 2:1 in okrog 18.000 gledalcem vlil nekaj upanja, toda Betis je do konca tudi z nekaj zavlačevanja prišel do pomembnih treh točk. Álvaro je bil po koncu tekme izključen zaradi protestiranja pri sodniku.