Slovenija
13 ogledov

"Za nakup oklepnikov je potrebna podpora vlade"

osemkolesnik patria STA
V zadevi Patria je danes pričal nekdanji predsednik uprave Patrie Jorma Wiitakorpi. Na večino vprašanj tožilstva ni mogel odgovoriti, saj da je posel s Slovenijo vodilo podjetje Patria Vehicles, sam pa pri operativni dejavnosti tega podjetja ni sodeloval.

Nekdanji predsednik uprave Patrie Jorma Wiitakorpi je na današnjem naroku sojenja prek videokonference med drugim pojasnil, da je bil v času sklenitve pogodbe o nakupu oklepnikov vodja koncerna Patria. V okviru koncerna je delovalo tudi podjetje Patria Vehicles, s katerim je bila pogodba sklenjena. To pa je imelo svojega direktorja in svoje vodstvo, je pojasnil Wiitakorpi. Pri operativnem delu tega podjetja ni sodeloval, zato pred aprilom 2008 o njem ni vedel ničesar.

S tem stavkom je Wiitakorpi odgovarjal tudi na kasnejša vprašanja tožilstva, povezana z vlogami posameznih obtoženih, njihovimi medsebojnimi poznanstvi ter načinom dela Patrie Vehicles. Podobno je odgovoril tudi na vprašanje, ali je kdo v Sloveniji zahteval plačilo predujma.

Takšen posel mora potrditi vlada

Dejal je še, da investicije, kakršna je bila nakup oklepnikov, načeloma potrebujejo podporo vlade oziroma drugih pristojnih vladnih organizacij. "Vlada je tista, ki se načeloma odloči, za kaj se bo uporabil denar," je pojasnil. Kot je poudaril, v nobeni državi ni mogoče skleniti posla, ne da bi vlada odobrila partnerja, s katerim se sklene posel.

Podobno odgovarjal tudi na vprašanja obrambe

Podobno kot na vprašanja tožilstva pa je Wiitakorpi odgovarjal tudi na vprašanja obrambe. Zagovornik nekdanjega direktorja HSE Jožeta Zagožna, Boris Marčič, je še pred koncem obravnave za STA dejal, da sta vprašanja Wiitakorpiju postavljala le on in zagovornik direktorja Rotisa Ivana Črnkoviča, Dejan Marković.

Marčiča je najbolj zanimalo, od kod nekdanjemu predsedniku uprave Patrie informacije, ki jih je podal med zaslišanjem pri finskih kriminalistih, vendar tudi obrambi Wiitakorpi po besedah odvetnika ni povedal "praktično nič konkretnega". Kot je pojasnil Marčič, se je namreč Wiitakorpi skliceval zgolj na dokumentacijo oziroma poročila, ki so mu jih predložili podrejeni.

Na sodišču le trije

Današnje obravnave, ki se nadaljuje z vprašanji obrambe, se od obtoženih poleg zagovornikov udeležujeta direktor Rotisa Ivan Črnkovič in nekdanji direktor HSE Jože Zagožen, brigadir Tone Krkovič pa se je prišel opravičit zaradi zdravstvenih težav. Tudi poslovnež Walter Wolf se sojenja ni udeležil zaradi zdravstvenih težav, premier Janez Janša pa se je opravičil zaradi službenih obveznosti.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.