30 ogledov

Žbogar se boji uresničitve pregovora

vasilij žbogar jadranje finn Stanko Gruden/STA
Slovenski jadralec Vasilij Žbogar ima pred zadnjo regato lepo izhodišče, da Sloveniji prijadra četrto olimpijsko kolajno v Rio de Janeiru.

Vasilij Žbogar je na pragu tretje olimpijske kolajne, prve v razredu finn. Primorec (56) ima po desetih plovih v skupnem seštevku debelih 18 točk prednosti pred četrtouvrščenim Američanom Calebom Painom (74) in petouvrščenim Švedom Maxom Salminenom (74). Žbogarjev najbližji zasledovalec, Hrvat Ivan Kljaković Gašpić (69), ima 13 točk zaostanka.

Žbogar v zadnjih nekaj plovih ni bil uvrščen povsem pri vrhu, vendar je kljub temu - tudi po zaslugi dobre taktike - zadržal drugo mesto v skupnem seštevku. Izkušeni 40-letni jadralec je leta 2004 v
Atenah osvojil bronasto kolajno v razredu laser, v istem razredu je bil srebrn pred osmimi leti v
Pekingu.

Vasilij Žbogar jadranje finn Rio 2016 | Avtor: Stanko Gruden/STA Stanko Gruden/STA
Žbogar, evropski prvak iz leta 2013 (finn), ima v skupnem seštevku 24 točk zaostanka za
Britancem Gilesom Scottom, sicer štirikratnim svetovnim prvakom (finn), ki je tako še pred
zadnjo, 11. regato, v kateri bodo točke štele dvojno, osvojil naslov olimpijskega prvaka.

Čeprav ima Žbogar na videz neulovljivo prednost pred zasledovalci, pa v svojih napovedih ostaja
previden. Boji se namreč ponovitve scenarija s svetovnega prvenstva, ko je bron osvojil s točko
prednosti.

''Regata za kolajne, v kateri bomo za dve mesti štirje kandidati, je specifična in še posebej zahtevna, tako da se lahko še marsikaj zgodi. Bojim se, da se ne bi uresničil pregovor,
vse se vrača, vse se plača. Misli mi uhajajo na svetovno prvenstvo, ko sem s točko prednosti
osvojil bron. Bojim se, da ne bi na tak način jaz izgubil kolajno,'' je dejal najuspešnejši slovenski
jadralec.

Žbogar bi se s tretjo kolajno pridružil peščici slovenskih športnikov, ki jim je to uspelo na poletnih
olimpijskih igrah. Šest jih je osvojil Leon Štukelj (gimnastika), štiri Iztok Čop (veslanje), po tri pa
Luka Špik (veslanje), Rajmond Debevec (streljanje) in Miro Cerar (gimnastika).