"Od danes naprej z eNapotnico pacientom ne več treba pošiljati papirnatih zelenih obrazcev, da se bodo naročili k zdravniku specialistu. Naročili se bodo lahko sami in tam, kjer bodo izbrali," je ob obisku zdravstvenega doma in bolnišnice v Novem mestu dejala ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc.
Od danes naprej sta izenačeni elektronska in papirnata napotnica bosta od 10. aprila izenačeni, kar pomeni, da ne bo več papirnatega obrazca napotnice, razen v izjemnih primerih. Še naprej pa bo poleg elektronskega možno tudi naročanje po telefonu in z osebnim obiskom.
Stare napotnice bodo veljale
Storitev eNaročanje - njeno uvajanje v okviru projekta eZdravje je steklo že konec leta 2015 - pokriva postopka napotovanja in naročanja na zdravstvene storitve na sekundarni in terciarni ravni z napotnico, ne pa tudi za osebnega zdravnika. Na ministrstvu za zdravje so opozorili, da bo do že izdane napotnice tudi po 10. aprilu še vedno veljavne.
Zaenkrat se lahko bolniki elektronsko naročijo le na 190 storitev - gre za preglede in diagnostiko, ne pa tudi za operacije. Slednje bodo v eNaročanje vključili morebiti do konca letošnjega leta. Kot bistveno novost eNaročanja je možnost pregleda prvih prostih terminov ali okvirnih terminov pri vseh izvajalcih na enem mestu.
Predpogoj za e-naročanja je izdana e-napotnica, izvede pa ga lahko bolnik sam preko portala zVem, medicinska sestra ali zdravnik takoj po izdaji e-napotnice, preko t. i. infotočk in na telefonsko številko 080 2445. Točnost podatkov o prvih prostih terminih in okvirnih terminih - zaenkrat močno prevladujejo podatki o okvirnih terminih - je odgovornost izvajalcev.
Storitev eNaročanje vsakemu uporabniku spleta in ne le bolniku z napotnico omogoča spremljanje podatkov o čakalnih dobah za 1132 storitev.
Poziv k strpnosti
Ministrica za zdravje je ob obisku v dolenjski prestolnici vse državljane prosila za strpnost pri uvajanju novosti naročanja in ob tem je poudarila, da je Slovenija ena izmed redkih držav, ki na nacionalni ravni uvaja enotno informacijsko rešitev: "S celovito informatizacijo zdravstvenega sistema bomo slovenskemu zdravstvu zagotovilo možnosti za še bolj kakovostno in strokovno delo z bolniki, hitro in varno upravljanje zdravstvenih informacij, nadaljnji razvoj zdravstvenega sistema ter njegovo konkurenčno vključevanje v evropski prostor," sporočajo z ministrstva za zdravje.
dezurni@zurnal24.si
Mam občutek,da sistem elektronskih napotnic ne bo delal,saj je potem nemogoče (skoraj)goljufat z čakalnimi vrstami,tko,kot pri klasičnih napotnicah.Ranocelnikom to ne paše,žal.