Zdravje > Otrok
8314 ogledov

V Beogradu epidemija, primeri te hude bolezni tudi pri nas

Žurnal24
V letošnjem letu prejeli prijave o petih potrjenih okužbah, od tega štiri v ljubljanski regiji in enega v celjski.

"Medtem ko zlasti na Hrvaškem in v Srbiji beležijo povečano število bolnikov z oslovskim kašljem – v Beogradu so razglasili epidemijo -, pa v Sloveniji takšnega porasta bolnikov zaenkrat nismo zaznali," sporočajo z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).

Dodajajo, da so doslej v letošnjem letu prejeli prijave o petih potrjenih okužbah z oslovskim kašljem, od tega štiri v ljubljanski regiji in enega v celjski. Okuženi so stari od 16 do 47 let, torej nihče ne spada v skupino vrtčevskih ali osnovnošolskih otrok.

V letu 2023 je bilo po preliminarnih podatkih potrjenih 95 primerov oslovskega kašlja, od tega dve tretjini v novembru in decembru. To je še vedno manj potrjenih primerov na leto, kot je bilo v obdobju pred pandemijo covida-19, so zapisali. 

 | Avtor: NIJZ NIJZ
Oslovski kašelj je zelo nalezljiva bolezen dihal, ki jo povzroča bakterija Bordetella pertussis, ki se nahaja v ustih, nosu in žrelu. Otroci, ki zbolijo za oslovskim kašljem, imajo lahko epizode kašlja, ki trajajo od štiri do osem tednov. Bolezen najbolj ogroža dojenčke do šestega meseca starosti, pa tudi majhne otroke. Pri otrocih so značilni napadi suhega, dražečega kašlja, ki včasih spominja na oslovsko riganje in med katerim bolnik težko vdihne ter hlasta za zrakom, pordi ali pomodri.

Pri dojenčkih, mlajših od treh mesecev, lahko bolezen poteka neznačilno; opazimo lahko le dihalne premore brez kašlja. Pri cepljenih otrocih in odraslih je kašelj lahko blag, neznačilen in ga zato pogosto ne prepoznamo. Na oslovski kašelj moramo pomisliti pri vsaki osebi z dolgotrajnim kašljem, ki je edini ali prevladujoč simptom bolezni.

Največ pri dojenčkih in mladostnikih

Kljub obveznemu cepljenju otrok proti oslovskemu kašlju se ta bolezen v Sloveniji še vedno pojavlja, tudi v obliki izbruhov. V Sloveniji je pojavnost oslovskega kašlja glede na prijavljene primere največja pri dojenčkih in mladostnikih. Ker je klinična slika pri odraslih običajno neznačilna, bolezen večkrat ni prepoznana kot oslovski kašelj in tudi ni prijavljena. V času pandemije covida-19 in z njo povezanih ukrepov za preprečevanje in obvladovanje te bolezni se je pojavnost oslovskega kašlja prehodno zmanjšala, kar se kaže v izrazitem upadu števila prijav, zlasti v letu 2021.

Cepljenje predšolskih in šolskih otrok ter nosečnic

Najučinkovitejši način preprečevanja oslovskega kašlja je vzdrževanje visokega deleža cepljenih v skupnosti. Cepljenje zmanjšuje tveganje za okužbo z bakterijo Bordetella pertussis in zmanjšuje resnost bolezni pri cepljenih posameznikih. Zaščita po cepljenju, kot tudi po preboleli bolezni, s časom upada. Izjemnega pomena je, da otroci prejmejo vsa cepljenja v skladu s programom cepljenja, priporočljivo pa je tudi cepljenje proti oslovskemu kašlju (s kombiniranim cepivom proti davici, tetanusu in oslovskemu kašlju) enkrat v odrasli dobi. Pri odraslih je to cepljenje zaenkrat samoplačniško.

Cepljenje proti oslovskemu kašlju se je v Sloveniji začelo leta 1959 in je vključeno v obvezni program cepljenja. Predšolski otroci dobijo tri odmerke cepiva v prvih dveh letih življenja, nato v 2. razredu osnovne šole in ob sistematskem pregledu v srednji šoli sledita poživitvena odmerka.

Upad precepljenosti tudi pri nas

NIJZ opozarja, sa so v pandemiji covida-19 zabeležili upad precepljenosti za številna cepljenja predšolskih in šolskih otrok. "Poleg oteženega izvajanja cepljenja v pandemiji zaradi karanten, izolacij, šole na daljavo, spremenjenega delovanja zdravstvenega sistema in posledičnih zamikov pri izvajanju cepljenja je pandemija vplivala tudi na odnos določenih posameznikov do cepljenja, kar se pozna na precepljenosti."

 | Avtor: NIJZ NIJZ

Ker so dojenčki do šestega meseca starosti še posebej ogroženi, priporočajo tudi cepljenje nosečnic proti oslovskemu kašlju, čim prej po 24. tednu nosečnosti, v vsaki nosečnosti. Cepljenje nosečnic namreč povzroči nastanek protiteles, ki se preko posteljice prenesejo na otroka in ga zaščitijo pred najtežjimi oblikami oslovskega kašlja. Cepljenje nosečnic proti oslovskemu kašlju zaščiti otroka v prvih tednih življenja, preden pridobi lastno zaščito s cepljenjem, ki se začne v starosti treh mesecev.

Nosečnice se lahko v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja cepijo pri svojem izbranem zdravniku, cepijo pa tudi nekateri ginekologi. V letu 2020 je bilo v Sloveniji pri nosečnicah opravljenih 1075 cepljenj proti oslovskemu kašlju.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 15
  • Avatar Pantani2
    Pantani2 18:48 13.januar 2024.

    Kje je mS?!!!

  • Avatar Pantani2
    Pantani2 19:32 12.januar 2024.

    15 COVID 'teorij zarote', ki so se izkazale za resnične: 1 - Generalni kirurg Floride je pozval k ustavitvi vseh injekcij mRNA COVID-19 zaradi varnostnih pomislekov, potem ko so v cepivih Pfizer in Moderna na osnovi mRNA COVID-19 odkrili milijarde ...prikaži veče fragmentov DNK na odmerek. #2 – »Cepivo« Pfizer COVID-19, ki je bilo vbrizgano milijardam revnih ljudi, ni bilo isto, kot je bilo uporabljeno v Pfizerjevih kliničnih preskušanjih. Bila je prevara.

  • Antivaxer 17:26 12.januar 2024.

    "Težava pri oslovskem kašlju je kratkotrajna zaščita, kar pomeni, da lahko zbolimo takoj, ko zaščita s cepivom izzveni. Gre za bolezen, ki je po dosedanjih metodah preprečevanja ni mogoče tako zlahka izkoreniniti. Tudi v Evropi imamo države, ki imajo boljšo ...prikaži več precepljenost od nas in imajo trenutno epidemijo z več kot 1000 okuženimi, kot je Danska," je pojasnil infektolog dr. Goran Tešović. Skratka: cepljenje pomaga ph ma.fiji, otrokom ne...