12 ogledov

Zmaji v polfinale z življenjsko tekmo Marinellija

Marinelli Union Olimpija Banvit Eurocup Saša Despot
Košarkarji Uniona Olimpije so v drugi četrtfinalni tekmi lige Telemach premagali Grosuplje z 78:73 in se s skupnim izidom 2:0 v zmagah uvrstili v polfinale, kjer se jim je z drugo zmago proti Portorožu (87:72) pridružila Krka.

Košarkarji Uniona Olimpije so prvi polfinalisti lige Telemach. V dveh tekmah so upravičili vlogo favorita v dvoboju z Grosupljem in zdaj čakajo na naslednjega tekmeca, zmagovalca serije med Heliosom in Rogaško.

Ljubljančani so drugo tekmo dobili težje kot prvo v soboto v Stožicah. Brez Deividasa Gailiusa, ki je zaradi poškodbe kolena končal sezono, ter Sasuja Salina in Jakova Vladovića so se dolgo časa mučili z motiviranimi gostitelji, na koncu pa so kakovost in izkušnje vendarle prevesile tehtnico na njihovo stran.

Življenjska predstava Marinellija

Junak zmage je 19-letni hrvaški igralec Paolo Marinelli, ki je odigral tekmo življenja v dresu Uniona Olimpije. V slabih 30 minutah na parketu je dosegel 22 točk ob metu 4:4 za dve točki in 3:5 za tri točke. Odločilne točke je dosegel tudi v zaključku tekme, ko se je prelomil rezultat. Pri vodstvu Grosupljega 73:72 manj kot dve minuti pred koncem je Nebojša Joksimović zadel dva prosta meta, v naslednjem napadu zeleno-belih pa je Marinelli zadel trojko za vodstvo 77:73. Isti igralec je na koncu s črte prostih metov postavil tudi končni izid 78:73.

Poleg Marinellija je pri Unionu Olimpiji izstopal še Joksimović s 16 točkami, petimi skoki in tremi podajami, v vrstah Grosupljega pa je bil najboljši Ousman Senega Krubally s 23 točkami in devetimi skoki.

Primorci v prvem polčasu grozili Krki

Po dvajsetih minutah četrtfinalnega obračuna med Portorožem in Krko je kazalo, da lahko Primorci izsilijo tretjo tekmo, saj so ob polčasu vodili z 48:42. Vendar so državni prvaki v nadaljevanju zaigrali povsem drugače, predvsem po zaslugi tretje četrtine, ki so jo dobili s 26:8, pa so se na koncu uvrstili v polfinale.

Primorci so tekmo začeli s petimi zaporednimi točkami, Dolenjci pa so se prvič približali pri 8:9. Državni prvaki Portorožu niso bili dolgo blizu. Po 10:12 so domači napravili delni rezultat 6:0, a so se Novomeščani še enkrat več približali, po desetih minutah pa je bilo 26:24. Košarkarji Portoroža so se po 27:26 znašli v zaostanku, po 34:36 pa so domači zaigrali bolje. Po štirih zaporednih točkah Saša Ožbolta je bilo 40:36, krkaši so skušali zaostanek zmanjšati, vendar je prav Ožbolt dve sekundi pred koncem Portorožu priigral prednost 48:42.

Novomeščani so stvari na svoje mesto postavili v prvih minutah tretje četrtine. Po delnem izidu 18:2 je na semaforju kazalo 60:50, razliko pa je Krka do izteka 30 minut še nekoliko povišala (56:68). V zadnji četrtini so igralci iz Dolenjske prednost brez težav zadržali in se na koncu veselili uvrstitve v polfinale.

Prvi strelec tekme je bil domačin Nejc Buda z 22 točkami, k temu je dodal še devet skokov, Sašo Ožbolt je za Portorož prispeval 19 točk, pri Krki je Jasmin Hukić dosegel 19 točk in sedem skokov.

Rogaška izsilila tretjo tekmo

Košarkarji Rogaške so pred domačimi gledalci prepričljivo premagali Helios in izid v zmagah izenačili na 1:1. Potnik v polfinale, kjer čaka Union Olimpija, bo tako znan v četrtek, ko je v Domžalah ob 20. uri na sporedu odločilna tretja četrtfinalna tekma.

Potem ko je Helios prvo tekmo v soboto dobilo z 20 točkami razlike, mu je Rogaška vrnila z isto mero. Vseh štirideset minut je bila boljši tekmec in na koncu zasluženo slavila s 74:64. To je bila že sedma medsebojna tekma med Heliosom in Rogaška, a šele tretja zmaga za Slatinčane, ki so v ligi za prvaka izgubili obe srečanji. Tokrat vprašanja o zmagovalcu ni bilo, še posebej po drugi četrtini, ki so jo gostitelji dobili s 30:13. V prvem polčasu so Domžalčani zadeli vsega eno trojko (Rogaška 7), izgubili so skok s 14:25, hkrati pa niso znali zaustaviti Sandija Čebularja, ki je v 20 minutah dosegel 14 točk.

Prednost 21 točk so Slatinčani v nadaljevanju rutinirano zadržali. Čebularju (18 točk, 7 skokov, 5 podaj) so se v napadu pridružili Mitja Nikolič (16, 7 skokov), Jure Pelko (12) in Miloš Miljković (10), tako da Domžalčani, pri katerih je le Blaž Mahkovic dosegel dvomestno število točk (14), niso imeli možnosti za preobrat.