Vinjete: Danes je zadnja priložnost za ...

Foto: Anže Petkovšek Vinjeta
Foto: Anže Petkovšek Vinjeta
Tisti, ki želite, da se veljavnost letne vinjete podaljša za 4 mesec, imate danes zadnjo priložnost. Od jutri bo namreč veljavnost vinjete spet veljala običajnih 12 mesecev.
Oglej si celoten članek

Uporabnikom avtocest, ki se jim z decembrom izteče letna e-vinjeta, še ni treba hiteti z nakupom nove. Tistim, ki bodo vključno s ponedeljkom še veljale, se namreč veljavnost podaljšuje za štiri mesece. Letne e-vinjete, ki bodo začele veljati 2. decembra ali kasneje, pa bodo še naprej veljale 12 mesecev. Podaljšanje bo Dars izvedel samodejno.

Podaljšanje velja za vse letne e-vinjete z veljavnostjo na dan 1. december 2025, ne glede na cestninski razred ali državo registracije vozila.

Uporabniki, katerim je letna vinjeta potekla do vključno 30. novembra, morajo za nadaljnjo uporabo avtocestnega omrežja kupiti novo elektronsko vinjeto. Če bo nova letna vinjeta začela veljati do vključno 1. decembra letos, se bo njena veljavnost prav tako samodejno podaljšala za štiri mesece, zato je danes zadnji dan, ko še lahko dobite vladni bonbonček v obliki brezplačnega podaljšanja 4 mesecev za letno vinjeto. 

Letne elektronske vinjete, ki bodo imele začetek veljavnosti 2. decembra letos ali kasneje, bodo veljale 12 mesecev, kot je to veljalo do sedaj, so v sporočilu za javnost spomnili na Darsu.

Veljavnost letne vinjete je mogoče preveriti na spletni strani Darsa (https://evinjeta.dars.si/selfcare/sl/check-validity/request), za pomoč pri uporabi spletne trgovine e-vinjet ali pri nastavitvi opomnikov o poteku veljavnosti e-vinjete pa se lahko uporabniki kadar koli obrnejo na klicni center Darsa na številko +386 1 518 8 350. Klicni center je na voljo 24 ur na dan, vse dni v letu, še navaja Dars.

Podaljšanje za dodatne štiri mesece je enkraten ukrep

Vlada ga ukrep podaljšanja predlaga oktobra, DZ pa potrdil v začetku tega meseca. Po pojasnilih ministrice za infrastrukturo Alenke Bratušek gre za nadomestilo ljudem za potrpljenje v času slabše pretočnosti na avtocestah. "Dejstvo je, da je Slovenija v najintenzivnejšem in investicijskem ciklu zadnjih 15 let in velik del tega se dogaja tudi na avtocestnem križu," je ob glasovanju o podaljšanju vinjet izpostavila ministrica.

Dars je sicer v prvih desetih mesecih letos prodal 954.433 letih e-vinjet za osebne avtomobile, kar je odstotek več kot v enakem obdobju lani. Prav tako za odstotek več je prodal letnih vinjet za cestninski razred 2B (večina kombiniranih in lahkih dostavnih vozil), in sicer 68.302, letnih vinjet za motorna kolesa pa je prodal šest odstotkov več oz. 6557.

Ob tem je bilo v desetmesečju prodanih še 1.767.328 mesečnih e-vinjet za osebne avtomobile, kar je 8351 manj kot v enakem obdobju lani, mesečnih vinjet za motorna kolesa pa 108.560, kar je šest odstotkov več. Polletnih za motorna kolesa so prodali 22.888 oziroma pet odstotkov več.

Tedenskih e-vinjet za osebne avtomobile so prodali 4.687.022 oziroma odstotek več kot v enakem obdobju lani, tedenskih za kombinirana in lahka dostavna vozila 318.791 oziroma šest odstotkov več, tedenskih za motorna kolesa pa 75.592 oziroma 11 odstotkov več.

Vrednost prodanih e-vinjet od januarja do konca oktobra znaša 228,39 milijona evrov, kar je za 2,38 milijona evrov več kot v primerljivem obdobju lani, so še navedli na Darsu.

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

  • 16:09 1. December 2025.

    Pred tem pa tri leta novih davkov pa še ti vsak dan drugače.

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.